X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wałęsa atakuje polski rząd. Napisał do prezesa Forum w Davos

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 19:16
List do Klausa Schwaba, Prezesa Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, napisał Lech Wałęsa. W korespondencji żali się na demokratycznie wybrany polski rząd. "Mamy do czynienia z kolejną trudną, bo tym razem wewnętrzną przeszkodą na drodze rozwoju i demokracji" - pisze były prezydent.
Lech Wałęsa
Lech WałęsaFoto: PAP/Adam Warżawa

Światowe Forum Gospodarcze rozpoczęło się we wtorek, potrwa do 24 stycznia. Tegoroczna edycja jest 50 spotkaniem w szwajcarskim kurorcie, a jej hasło przewodnie brzmi: "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata". W forum bierze udział prawie 3 tys. gości ze 117 krajów świata, w tym 53 szefów państw lub rządów - m.in. prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, brytyjski następca tronu książę Karol, prezydent Polski Andrzej Duda i premier RP Mateusz Morawiecki.

duda-1200-tw.jpg
Prezydent w Davos: Polska ma ambicje, które nie sprowadzają się do słów, ale do czynów

"Polska mierzy się z wewnętrznymi problemami"

Obrady otworzył Prezes Światowego Forum Gospodarczego Klaus Schwab. To właśnie do niego swój list we wtorek skierował Lech Wałęsa.

"Zwracam się do Pana i do wszystkich uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, jako przedstawiciel wolnej, demokratycznej i odpowiedzialnej Polski, otwartej na wyzwania przed światem" - rozpoczyna były prezydent Polski.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezydent w Davos: Polska liderem rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej

Następnie przechodzi do problemów, jakim - jego zdaniem - obecnie Polska musi stawić czoła. "Sercem i myślą jestem z Wami, w Davos - głęboko wierząc w siłę krzewionej przez Forum kultury dyskusji i zaangażowania biznesu w odpowiedzialność społeczną. Jednocześnie, dziś moje miejsce jest w Polsce. Bo na tle wielkich globalnych wyzwań, Polska mierzy się z wewnętrznymi problemami, których nie przewidzieliśmy" - żali się Lech Wałęsa.

Problemy Polski wg byłego prezydenta

Dodaje, że "z wielkim żalem" obserwował, "jak polski rząd, jako jedyny, głosował przeciw celowi neutralności klimatycznej UE w 2050. U źródeł tego kroku leżą problemy fundamentalne".

Donald-Trump-Davos-pap-1200.jpg
Trump w Davos: gospodarka USA przyspiesza. Jesteśmy przykładem dla całego świata

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rzecznik "Solidarności": Największym problemem Wałęsy jest on sam

"Dzisiaj w naszym kraju łamie się Konstytucję, uchwala się prawa, które podporządkowują rządzącym niezależne instytucje. Obecny rząd i prezydent atakują polskie sądownictwo i jego niezawisłość. Szkalują sędziów, którzy stoją na straży niezależności wymiaru sprawiedliwości. Pod fałszywymi hasłami reformy sądów doprowadzono do sparaliżowania Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego. Dziś Polska, która przez lata mogła dzielić się doświadczeniem pokojowej rewolucji '89 i być wzorem wolnościowych przemian, stoi u progu wypadnięcia poza nawias rule of law Unii Europejskiej. Nie możemy do tego dopuścić, by nie zmarnować przyszłości naszych dzieci" - przekonuje.

"Liczymy na nią"

"Mamy do czynienia z kolejną trudną, bo tym razem wewnętrzną, przeszkodą na drodze rozwoju i demokracji. Musimy sobie z nią poradzić - i poradzimy sobie, tak jak ze wszystkimi poprzednimi. Panie Prezesie, za Pana pośrednictwem zwracam się do wszystkich uczestników Forum. Niezależnie od politycznych trudności wewnątrz naszego państwa, my Polacy - we, the People - jesteśmy z Wami. A Wasza solidarność także i dziś, gdy znów walczymy w obronie wolności, ma dla nas olbrzymie znaczenie. Liczymy na nią. Dziękujemy za nią" - kończy swój list Lech Wałęsa.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie tylko polityka i wielki biznes. Zobacz forum w Davos "od kuchni"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:30
Drogie członkostwo, cztery dni spotkań w elitarnym gronie oraz dyskusje i debaty w szwajcarskim kurorcie. Sprawdzamy jak wygląda 50. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos od kuchni. Co widzą media, a do czego nie mają dostępu? Jakie atrakcje i polskie akcenty czekają na uczestników jubileuszowej konferencji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Davos 2020. Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego odnośnie światowej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:53
Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w przyszłym roku światowa gospodarka przyspieszy, ale wzrost będzie niższy niż wcześniej oczekiwano. Przedstawiciele Funduszu przedstawili prognozy w szwajcarskim Davos, dzień przed rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego.
rozwiń zwiń