X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polityczne zaangażowanie sędziów zagrożeniem dla demokracji". Paweł Mucha ws. sądów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 09:45
- Polska demokracja ma się świetnie, natomiast zagrożeniem dla demokracji jest zaangażowanie polityczne sędziów - powiedział w Polskim Radiu 24 zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, prezydent będzie miał 21 dni na podjęcie decyzji ws. noweli ustaw sądowych.
Audio
  • Paweł Mucha o ustawach dyscyplinujących sędziów ("24 Pytania - Rozmowa Poranka")
Paweł Mucha
Paweł MuchaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Paweł Mucha podkreślił, że sędzia nie może być zaangażowany w politykę. - To jest jawne naruszenie art. 178 ust. 3 Konstytucji. To jest też naruszenie fundamentów trójpodziału władzy - powiedział. - Sędzia z założenia ma być apolityczny. Dzisiaj jednak mamy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy jawnie pokazują swoje upodobania - dodał.

Czytaj więcej
Paweł Mucha 663.jpg
Paweł Mucha: prezydent w Davos promuje Polskę w najlepszym tego słowa znaczeniu

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Sędziowie są zastraszani na ulicy". Igor Tuleya skarży się na Polskę w Al Jazeera

Prezydencki minister stwierdził także, że element apolityczności sędziów jest kluczowy. - Jeżeli ktoś chce być politykiem, to może odwiesić togę do szafy i brać udział w wyborach. To byłoby fair - mówił.

Gość PR24 ocenił też, że "zaangażowanie polityczne sędziów i przyzwolenie na to części opozycji jest zagrożeniem dla demokracji". - Jeżeli z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości na jednym marszu idą politycy i ludzie, którzy mają sprawy w sądach, to jest to zdumiewające - stwierdził.

Kluczowe elementy ustawy

Paweł Mucha pytany o decyzję prezydenta ws. ustaw dyscyplinujących sędziów nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Zwrócił jednocześnie uwagę, że nowela mówi o trzech kluczowych elementach stabilnego sądownictwa.

Pierwszy to wynikająca z konstytucji apolityczność sędziów. - Polska demokracja ma się świetnie, natomiast zagrożeniem dla niej jest zaangażowanie polityczne sędziów - powiedział Paweł Mucha.

- Po drugie - dla mnie przepis zupełnie fundamentalny, że prezydent powołuje sędziów na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa i po tym żaden z nich oraz żaden inny organ nie ma uprawnienia, żeby badać status innego sędziego - zaznaczył minister.

Po trzecie, dodał, że ustawa dotyczy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. - To jest fundament tego sporu - jeżeli sędzia popełni czyn zabroniony, to czy chcemy rzetelnej odpowiedzialności dyscyplinarnej takiego sędziego, by ci, którzy orzekają w sprawach obywateli sami byli rozliczani, jeśli popełnią czyn zabroniony - zaznaczył Paweł Mucha.

Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów

Nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN.

Czytaj więcej
fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
Reforma sądownictwa. Fogiel: ustawa zostanie przyjęta w pierwotnej wersji

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Rzepa: powinniśmy przestrzegać zasad praworządności

Sejm w czwartek będzie głosował nad sprawozdaniem komisji o uchwale Senatu, który odrzucił nowelizację ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Sejm może bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, odrzucić uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy. Nowela trafi wówczas do podpisu przez prezydenta.

Jeżeli Sejm nie odrzuci bezwzględną większością głosów sprzeciwu Senatu, postępowanie nad ustawą zostaje zamknięte.

jp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podwójne standardy "praworządności". Sądownictwo w Polsce i w krajach UE

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:49
Komisja Europejska chce, aby rząd wdrożył zalecenia Komisji Weneckiej do ustawy dyscyplinującej sędziów. W ocenie KW część tych zapisów może być postrzegana jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w Polsce. Rząd odpowiada, że ustawa jest wzorowana na rozwiązaniach spotykanych w krajach UE i apeluje, aby KE nie dyskryminowała naszego kraju. Kto w tej sprawie ma rację? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin: Zjednoczona Prawica nie może wycofać się z ustawy reformującej sądownictwo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 07:30
- Stan wymiaru sprawiedliwości, sposób funkcjonowania sędziów, od wielu lat oceniany jest fatalnie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jarosław Gowin. - W czwartek politycy Zjednoczonej Prawicy odrzucą "weto senackie". Spodziewam się, że prezydent Andrzej Duda złoży pod ustawą podpis - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: prezydent w Davos promuje Polskę w najlepszym tego słowa znaczeniu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 08:55
- W Davos odbywają się spotkania w formacie ekonomicznym, a Polska jest tam podawana jako wzór państwa, które dynamicznie się rozwija, jednocześnie przy tym realizując ogromne programy społeczne. Pytania dotyczące naszego sukcesu są bardzo częste - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Mucha, minister w Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń