X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Resort Sprawiedliwości: uchwała SN jest nieważna z mocy prawa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 20:15
"Uchwała Sądu Najwyższego została wydana z rażącym naruszeniem prawa" - napisało w oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości. Wcześniej trzy Izby SN orzekły, że sędziowie wskazani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania.
I prezes SN Małgorzata Gersdorf (w środku) podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego
I prezes SN Małgorzata Gersdorf (w środku) podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu NajwyższegoFoto: PAP/Piotr Nowak

W czwartek Izby Karna, Cywilna i Pracy Sądu Najwyższego podjęły uchwałę dotyczącą udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i statusu takich sędziów.

PAP Małgorzata Gersdorf 1200.jpg
Jest uchwała trzech Izb SN o "nienależytej obsadzie sądu"

"Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie" - wynika z tej uchwały. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Przyłębska dla "GP": Gersdorf uzurpuje sobie nienależne prawa

Jak zastrzeżono w uchwale podjętej przez ponad 60 sędziów SN i odczytanej przez I prezes SN Małgorzatę Gersdorf odnosi się ona zarówno do obsady składów Sądu Najwyższego, jak i obsady składów sądów powszechnych i wojskowych. Uchwała zapadła ze zdaniami odrębnymi sześciu sędziów SN.

"Uchwała jest nieważna"

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało w czwartek oświadczenie dotyczące tej uchwały Sądu Najwyższego.

"Uchwała z mocy prawa jest nieważna. Została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Narusza art. 179, art. 180 ust. 1 oraz art. 10 Konstytucji RP. Wbrew obowiązującym przepisom ustawowym Sąd Najwyższy podjął uchwałę w postępowaniu w sprawie podważenia statusu sędziów powołanych z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa" - napisał resort sprawiedliwości w oświadczeniu.

MS przypomina też, że wspomniane postępowanie uległo zawieszeniu z mocy prawa 22 stycznia 2020 r., z chwilą wszczęcia przed Trybunałem Konstytucyjnym sporu kompetencyjnego między SN a Sejmem i Prezydentem RP.

"Sąd nie może kwestionować nominacji sędziowskich"

"Do czasu orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny nie wolno podejmować działań w tej sprawie" - podkreślił resort w oświadczeniu.

"Zgodnie z Ustawą o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym wszczęcie sporu kompetencyjnego powoduje zawieszenie z mocy prawa postępowania przed Sądem Najwyższym. Wszystkie czynności Sądu w okresie zawieszenia są nieważne. Do czasu orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny nie można podejmować żadnych działań w sprawie. Strona sporu nie może sama oceniać, czy do sporu doszło. Konstytucja przyznała to uprawnienie jedynie Trybunałowi Konstytucyjnemu" - podkreśliło MS.

Sąd Najwyższy shutt 1200.jpg
Tomasz Rzymkowski: jeśli SN nie zawiesi postępowania, złamie konstytucję

"Istota sporu polega na tym, że żaden Sąd nie może badać, a tym bardziej kwestionować nominacji sędziowskich, ani ustaw regulujących statusu sędziów i sposobu wyboru kandydatów. Sąd Najwyższy nie może zatem wkraczać w kompetencje Krajowej Rady Sądownictwa, Prezydenta RP ani Sejmu, a idąc dalej, nawet Trybunału Konstytucyjnego, który sprawą KRS się już zajmował i uznał aktualne brzmienie ustawy za zgodne z konstytucją. Postępowanie przed SN należało zawiesić także dlatego, że przed TK rozpoznawana jest sprawa dotycząca przepisu kodeksu postępowania cywilnego, którego dotyczy ta uchwała" - dodaje resort sprawiedliwości.

"Uchwała nie wywołuje skutków prawnych"

"Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem nie wywołuje skutków prawnych. SN nie jest uprawniony do badania i oceny, czy udział w składzie sędziego sądu powszechnego, wojskowego lub Sądu Najwyższego, powołanego na stanowisko sędziego przez prezydenta RP na wniosek KRS po 2018 r., powoduje nieważność postępowania. Żaden organ, także sądowy, nie może bowiem kwestionować powołania i inwestytury sędziego" - podkreśliło MS.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wniosek do TK ws. sądownictwa. Jest decyzja prezes Julii Przyłębskiej

Ponadto - zdaniem resortu - po wejściu w życie ustawy z 20 grudnia 2019 r. ustawy gwarantującej konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawniającej pracę sądów, uchwała SN "tym bardziej stanie się bezprzedmiotowa".

"Nowa ustawa usuwa bowiem pojawiające od niedawna wątpliwości dotyczące możliwości kwestionowania statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP. Stwierdza niedopuszczalność takich czynności, zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślono w oświadczeniu.

Wniosek Małgorzaty Gersdorf

Sprawa tydzień temu została zainicjowana wnioskiem I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, która przedstawiła trzem Izbom zagadnienie prawne odnoszące się do rozstrzygnięcia rozbieżności w orzecznictwie SN, dotyczących udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i statusu takich sędziów.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Rozstrzygnięcie stanowi wyłączną kompetencję TK". Przyłębska odpowiada Gersdorf

Pytanie, które trafiło do trzech Izb dotyczy tego, czy udział w składzie sądu powszechnego lub SN osoby powołanej na sędziego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w jej aktualnym składzie prowadzi do naruszenia Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Traktatu o Unii Europejskiej, wskutek czego osoba taka jest nieuprawniona do orzekania lub skład sądu jest sprzeczny z przepisami.

1200 sejm.jpg
Sejm przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu noweli ustaw sądowych

W posiedzeniu nie uczestniczyli sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN oraz siedmioro sędziów z Izby Cywilnej SN. Wszyscy oni zostali wyłonieni w postępowaniach prowadzonych już przed obecnym składem KRS. Na posiedzeniu nie stawił się przedstawiciel prokuratury.

Pismo prezes TK

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem RP a SN. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów. Prezes TK Julia Przyłębska przekazała, że w związku ze wszczęciem przez Trybunał postępowania z wniosku marszałek Sejmu czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN - z mocy ustawy - uległo zawieszeniu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Elżbieta Witek: Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie spór między Sejmem a SN

Z kolei prezes Małgorzata Gersdorf w piśmie do prezes TK napisała w czwartek, że "nie ma sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym". Julia Przyłębska odpowiedziała w piśmie do I prezes, że pismo Małgorzaty Gersdorf jest bezprzedmiotowe, a zawieszenie posiedzenia trzech Izb SN następuje z mocy prawa.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podwójne standardy "praworządności". Sądownictwo w Polsce i w krajach UE

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:49
Komisja Europejska chce, aby rząd wdrożył zalecenia Komisji Weneckiej do ustawy dyscyplinującej sędziów. W ocenie KW część tych zapisów może być postrzegana jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w Polsce. Rząd odpowiada, że ustawa jest wzorowana na rozwiązaniach spotykanych w krajach UE i apeluje, aby KE nie dyskryminowała naszego kraju. Kto w tej sprawie ma rację? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaradkiewicz ograniczył kompetencje sędziom SN powołanym w PRL

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:25
Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz wydał postanowienie zabezpieczające, które ma uniemożliwić odbycie 23 stycznia posiedzenia trzech Izb SN na wniosek Pierwszej Prezes Małgorzaty Gersdorf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izba Dyscyplinarna SN zapyta KRS o wybór rzecznika dyscyplinarnego sędziów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 15:37
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zwróciła się do Krajowej Rady Sądownictwa o przekazanie informacji w sprawie trybu powołania rzecznika dyscyplinarnego sędziów. - Rzeczywiście powstała niejasność, czy obecny rzecznik dyscyplinarny jest prawidłowo powołany - poinformował we wtorek rzecznik prasowy tej Izby Piotr Falkowski.
rozwiń zwiń