X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Suski: by skończyć z postkomunistycznym neofeudalizmem, trzeba zreformować sądownictwo

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 12:28
- Nie mogą być w społeczeństwie kasty ludzi nadzwyczajnych, którzy są zupełnie ponad prawem. Dzisiaj z taką sytuacją w sądownictwie mamy właśnie do czynienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Suski z PiS. Gośćmi audycji byli również politycy największych ugrupowań parlamentarnych.
Audio
  • Politycy o reformie wymiaru sprawiedliwości (Sztuka słuchania)
Sąd Najwyższy przedstawiający zagadnienie prawne, odnoszące się do rozstrzygnięcia rozbieżności w orzecznictwie dotyczących udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS
Sąd Najwyższy przedstawiający zagadnienie prawne, odnoszące się do rozstrzygnięcia rozbieżności w orzecznictwie dotyczących udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS Foto: PAP/Piotr Nowak

Prezydent spotkał się w środę w sprawie reformy sądownictwa z przedstawicielami klubów PiS, KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15 oraz koła Konfederacji. Paweł Mucha po spotkaniu podkreślił, że Andrzej Duda jednoznacznie wskazywał na konstytucyjne umocowanie prezydenckich prerogatyw, co do powołań sędziowskich.

Wiceszef KPRP zaznaczył, że prezydenckiego prawa do wyboru sędziów nie można kwestionować i poinformował, że Andrzej Duda ma już dostateczną wiedzę, by w najbliższym czasie zaopiniować ustawę dyscyplinującą sędziów.

"Wymiar sprawiedliwości konserwował stary układ"

Marek Suski w PR24 podkreślił, że "reforma sądownictwa jest naprawdę kluczowa dla naprawy sytuacji w wymiarze sprawiedliwości" i środowisko Zjednoczonej Prawicy namawia prezydenta do podpisu nowelizacji ustawy. - Przez ostatnie 30 lat wymiar sprawiedliwości konserwował stary układ. W wielu sprawach nie mogliśmy przez to posuwać się do przodu. Obrona kastowego społeczeństwa jest silnie reprezentowana właśnie przez sądy - stwierdził polityk PiS.

Czytaj więcej
krs-1200-flickr.jpg
KRS wybrała sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Opozycja nie jest zainteresowana suwerennością Polski". Jan Żaryn o uchwale SN

- Sytuację w Polsce można porównać do nowoczesnego feudalizmu, gdzie są feudałowie, którzy są ponad prawem i pilnują w ten sposób swoich interesów. By skończyć z tym postkomunistycznym neofeudalizmem, trzeba po prostu zreformować sądownictwo - dodał Marek Suski.

Paweł Sałek nakreślił zaś przebieg spotkania w Pałacu Prezydenckim. - Na spotkaniu prezydenta z przedstawicielami klubów i kół poselskich była pełna zgoda co do tego, że potrzebna jest reforma sądownictwa. Dyskusja była ciekawa i przebiegała w życzliwej atmosferze. Prezydent jest zadowolony z tego spotkania - informował gość PR24.

"Należy naprawić wymiar sprawiedliwości"

Dariusz Joński zaznaczył, że "wszyscy czują potrzebę reformy sądownictwa". - Ludzie za długo czekają na wyroki i rozpoznanie sprawy. Procesy są coraz droższe, a społeczeństwo nie rozumie tego, jak to się odbywa. Ocena wymiaru sprawiedliwości jest jaka jest i to warto naprawić - stwierdził. Polityk Koalicji Obywatelskiej ocenił jednak, że propozycje partii rządzącej nie rozwiązują problemów, które trapią sadownictwo.

Anita Kucharska-Dziedzic zauważyła, że reforma wymiaru sprawiedliwości budzi skrajne emocje i opinie. - O nowelizacji ustawy jedni mówią naprawcza, a inni kagańcowa. Przebiega wielki mur pomiędzy stronami konfliktu - partią rządzącą i opozycją. Konflikt jest nie do rozwiązania, jeżeli opinie o tym są tak skrajnie różne - powiedziała posłanka Lewicy.

Zaznaczyła ona również, że "wiele środowisk chce, aby wymiar sprawiedliwości powrócił w ścieżki konstytucyjne i był niezależny od polityków". - To jest absolutna podstawa naszego ustroju państwa. Nikt nie powinien mieć swoich sędziów na telefon - ani strona opozycyjna ani rządowa - dodała.

"Niektórzy sędziowie łamią konstytucję"

Lech Jaworski podkreślił zaś, że "w wymiarze sprawiedliwości pewne procesy zaczęły wymykać się spod kontroli i trzeba było zareagować". - Można dyskutować, czy ta reakcja była optymalna, ale w moim przekonaniu była konieczna - ocenił polityk Porozumienia. Gość PR24 wskazał też, że "reforma sądownictwa interesuje niektóre środowiska polityczne tylko wtórnie". - Ważne jest to, że pojawił się obszar konfliktu, w ramach którego można się ścierać. Powoduje to polityczne zaangażowanie niektórych sędziów, którzy łamią w ten sposób konstytucję - zauważył polityk.

Czytaj więcej
shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Anna Sarzyńska: PiS będzie konsekwentnie wprowadzać reformę sądownictwa

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Demonstracja poparcia dla reformy sądownictwa. "Wsparcie dla prezydenta i TK"

Władysław Teofil Bartoszewski stwierdził, że "ustawa, która czeka na podpis prezydenta jest antyobywatelska". - Nie ma w niej najmniejszego zdania, że należy poprawić sądownictwo dla obywateli. Rozprawy będą trwały jeszcze dłużej i będą kosztowały jeszcze więcej. Nie ma tam żadnego pomysłu jak zmienić system - uważa poseł PSL. Gość PR24 zaznaczył, że "należy sąd przywrócić obywatelom". - Dlatego pojawił się pomysł sędziów pokoju, którzy będą przejmować drobne sprawy i odciążać sądy rejonowe - podkreślił polityk ludowców.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto goście rozmawiali na temat zakupu przez Polskę samolotów F-35.

***

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Marek Suski (PIS), Lech Jaworski (Porozumienie), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Dariusz Joński (KO), Anita Kucharska-Dziedzic ( Lewica), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)
Data emisji: 01.02.2020
Godzina emisji: 10.09

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Akt schizmy prawnej". Zaradkiewicz o uchwale Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 21:04
Na stronach Sądu Najwyższego opublikowano uzasadnienie pisemne pytań do TSUE ws. sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL. - Uchwałę trzech Izb SN sprzed tygodnia należy ocenić jako akt "schizmy prawnej" - napisał sędzia Kamil Zaradkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wybiórcze traktowanie konstytucji". Jakub Maciejewski o uchwale trzech izb SN

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 10:41
- Sędziowie SN nagle anulują prawomocność setek sędziów, chociaż mianował ich prezydent, a w konstytucji jest napisane, że to jest ostateczną miarą. Czyli tę konstytucję się traktuje wybiórczo - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Sieci" Jakub Maciejewski. Drugim gościem "Debaty poranka" był Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krysztopa: konsekwencje działań opozycji dotkną wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 19:05
- Albo my będziemy decydowali o tym, jak wygląda ustrój Polski w zakresie sądownictwa albo będą o tym decydowały brukselskie korytarze, brukselska administracja - powiedział w audycji Polskiego Radiu 24 Cezary Krysztopa (Tysol.pl). Gościem "Debaty dnia" był także Michał Wróblewski (wp.pl).
rozwiń zwiń