X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Jaki będzie budżet UE? Przemysław Czarnek: negocjacje trwają zazwyczaj do samego końca

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 13:30
Wciąż nie wiadomo, jaki będzie budżet UE na lata 2021-2027. Unijny szczyt, który odbył się w tym tygodniu, nie zakończył się porozumieniem. W sprawie budżetu rozpoczną się teraz konsultacje. Będzie prowadzić je szef Rady Europejskiej. Nie wiadomo, kiedy uda się wypracować kompromis. O problemach związanych z ustalaniem budżetu rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek (PiS) i Czesław Mroczek (PO).
Audio
  • Przemysław Czarnek (PiS), Czesław Mroczek (PO) o kampanii wyborczej i budżecie UE (Tydzień kontra tydzień/ Jedynka)
Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej
Charles Michel, przewodniczący Rady EuropejskiejFoto: European Union 2020

Wciąż nie wiadomo, jaki będzie budżet UE na lata 2021-2027. Tegotygodniowy szczyt nie zakończył się porozumieniem. W sprawie budżetu rozpoczną się teraz konsultacje. Będzie prowadzić je szef Rady Europejskiej Charles Michel. Nie wiadomo, kiedy uda się wypracować kompromis.

CZYTAJ TAKŻE
pl12a.jpg
"Nasze propozycje zostały w dużej mierze zaakceptowane". Rzecznik rządu o negocjacjach budżetu UE

Problemy z budżetem

Europejskim przywódcom nie udało się uzgodnić poziomu wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027. Wprawdzie na kilka godzin temu pojawiła się kompromisowa propozycja, ale została uznana za niewystarczającą.

Projekt przygotowany przez Komisję Europejską przewidywał nieznaczne cięcia w budżecie w porównaniu z propozycją szefa Rady Europejskiej - budżet byłby chudszy o 5 miliardów euro. Jednak - jak ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - ta propozycja została odrzucona jednomyślnie przez Grupę Przyjaciół Spójności, do której należy Polska. - Jesteśmy przeciw obniżeniu wielkości budżetu - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów.

Według krajów z Grupy Przyjaciół Spójności, ta propozycja była zbyt dużym ukłonem w stronę tak zwanej oszczędnej czwórki - Austrii, Danii, Holandii i Szwecji, które domagały się ograniczenia wydatków. Cięcia nie dotknęły ważnej dla Polski polityki spójności ani rolnictwa. I dla Polski - jak ustaliła brukselska korespondentka - propozycja była status quo. Najbardziej protestowały Portugalia i Węgry i wtedy cała Grupa solidarnie uznała, że kompromisowa propozycja jest niewystarczająca. Oszczędna czwórka uznała, że cięcia były zbyt małe.

- Zazwyczaj negocjacje trwają do samego końca - mówił Przemysław Czarnek (PiS).-  A problemy tego budżetu UE na lata 2021-27 są dwa. Po pierwsze już w 2012 roku rządzący przekonywali, że (budżet na lata 2014-2020) to ostatni tak duży budżet. Po drugie w międzyczasie doszło do (...) wyjścia z UE jednego z głównych płatników netto do budżetu unijnego. Wielka Brytania płaciła do budżetu składkę, która wynosiła mniej więcej aż 10 procent budżetu Wspólnoty, czyli ok. 75 mld euro - dodał Przemysław Czarnek.

- Negocjacje trwają. To co jest pocieszające: jest koalicja Polski i Francji, co do wspólnej polityki rolnej. To bardzo dobra informacja dla polskiego rolnictwa - dodał Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że jest też duża koalicja wobec polityki spójności.

Z kolei poseł PO Czesław Mroczek ocenił, że budżet UE na lata 2021-2027 mimo brexitu i tak będzie w efekcie większy niż poprzednio. A tymczasem, jak dodał, propozycja KE oznaczałaby stratę 100 mld zł dla Polski, a propozycja mniejszego budżetu Rady Europejskiej to 90 mld zł strat dla Polski w relacji do poprzednich wieloletnich ram finansowych. Poseł PiS ripostował jednak,  że sytuacja w Polsce się poprawiła - dlatego wiele współczynników warunkujących przydział środków się zmieniło, a to oznacza mniejszą pomoc. Polityk PO ocenił jednak, że mniejsze środki dla Polski to efekt ukrócenia funduszy na politykę spójności.

Czesław Mroczek stwierdził też, że w Polskę uderzają też propozycje połączenia kwestii budżetowych z praworządnością. Przemysław Czarnek mówił zaś, że Polska przestrzega zasad praworządności.

Więcej w nagraniu. W programie była też mowa o kampanii wyborczej.

***

Audycja: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Goście: Przemysław Czarnek (PiS) i Czesław Mroczek (PO)

Data emisji: 23.02.2020

Godzina emisji: 12.15 Dodaj pliki

Jedynka/IAR/agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak