Prezydent: wspólna polityka rolna przyczyniła się do sukcesu Unii Europejskiej

2020-02-24, 11:00

Prezydent: wspólna polityka rolna przyczyniła się do sukcesu Unii Europejskiej
Andrzej Duda. Foto: PAP/Leszek Szymański

- Dzięki wspólnej polityce rolnej Unia stała się największym eksporterem żywności na świecie - powiedział prezydent Andrzej Duda po zorganizowanym w Pałacu Prezydenckim spotkaniu ministrów rolnictwa ośmiu państw Unii Europejskiej. 

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej dotyczącej wspólnej polityki rolnej UE (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Na wspólnej konferencji prasowej z komisarzem Unii Europejskiej do spraw rolnictwa, Januszem Wojciechowskim, i z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim prezydent przypomniał, że wspólna polityka rolna uwzględnia interesy i producentów, i konsumentów żywności.

- Celem politycznym wspólnoty jest to, aby zapewnić rolnikom jak najlepsze warunki życia, aby zapewnić im jak największe dochody, ale zarazem, aby konsumentom zapewnić dostęp do żywności, która będzie w atrakcyjnych cenach - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że dzięki wspólnej polityce rolnej Unia stała się największym eksporterem żywności na świecie.

Wyrównanie dopłat

Powiązany Artykuł

rolnictwo1200.jpg
Pieniądze z UE na rozwój polskiej wsi w latach 2021-2027

Andrzej Duda podkreślił, że środki na wspólną politykę rolną nie mogą być niższe niż dotychczas. - To jest wspólne stanowisko wszystkich ministrów krajów naszej części Europy - zaznaczył.

Prezydent dodał, że bardzo mocno podnoszona jest też kwestia dopłat. Wskazał, że dopłaty dla rolników z Polski i innych krajów unijnych Europy Środkowej powinny zostać zrównane ze średnią unijną. Jak powiedział Andrzej Duda, różnica w dopłatach wynosi 21 euro z hektara.

Nowa perspektywa finansowa

Spotkanie ma związek z konsultowanym budżetem Unii Europejskiej w nadchodzącej perspektywie finansowej. Przedstawiciele resortów rolnictwa Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Polski dyskutowali o proponowanym podziale środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Zmniejszenia wydatków na rolnictwo w latach 2021-2027 domagają się między innymi: Szwecja, Dania, Holandia i Austria. Przywódcy tych krajów tłumaczą to chęcią pozyskania środków na politykę obronną i migracyjną Unii Europejskiej.

Poza krajami Trójmorza, na redukcję budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 nie zgadza się między innymi Francja.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej