X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Będzie możliwa eksmisja sprawcy". Marcin Romanowski o ustawie "antyprzemocowej"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 13:19
Rząd przyjął projekt ustawy chroniącej ofiary przemocy domowej. - Wprowadzamy nowe narzędzie dla policji w postaci natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania przez sprawcę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Audio
  • Podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin Romanowski o ustawie "antyprzemocowej" (Jedynka/W samo południe)
Podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin Romanowski
Podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin RomanowskiFoto: PR

PAP Zbigniew Ziobro 2 1200.jpg
Ustawa "antyprzemocowa". Zbigniew Ziobro: pragmatyczne rozwiązania bez ideologii

Marcin Romanowski mówił, że do tej pory funkcjonowała ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. - Policja i prokuratura mogła interweniować wszczynając w procesie postępowania cywilnego i karnego procedury, które miały na celu wsparcie ofiar przemoc - przypomniał podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości.

Zdaniem gościa Magdaleny Ogórek dotychczasowe procedury nie były jednak w pełni skuteczne. Brakowało, jak mówił, jednego elementu. - Wcześniej mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której ofiara przemocy albo musiała uciekać z domu przed sprawcą, albo pozostawał w nim pod jednym dachem, aż do zakończenia postępowania. Ta sytuacja zmieni się po przyjęciu tego projektu - mówił.

Nowe rozwiązanie

Romanowski doprecyzował, że zostaną wprowadzone nowe narzędzie dla policji w postaci natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy.

- Nasz projekt dotyczy sytuacji najbardziej skrajnych. Sytuacji, w których zagrożone jest życie lub zdrowie domowników ze strony sprawcy przemocy - tłumaczył.

Podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości mówił, że już w momencie interwencji policja oceni, czy ma do czynienia z zagrożeniem zdrowia i życia. - Jeżeli tak, to funkcjonariusze mają to narzędzie do zastosowania. Mogą, z możliwością natychmiastowego wyegzekwowania, nakazać opuszczenie przez sprawcę przemocy wspólnie zajmowanego mieszkania - precyzował gość radiowej Jedynki. Dodał, że policja w takiej sytuacji sformułuje też zakaz zbliżania się do mieszkania.

- Ten zakaz w normalnej sytuacji będzie obowiązywał 14 dni - podkreślił Marcin Romanowski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "W samo południe"

Prowadząca: Magdalena Ogórek

Gość: Marcin Romanowski (podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości)

Data emisji: 04.03.2020

Godzina emisji: 12.15

pkur

Zobacz więcej na temat: POLSKA przemoc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złamania kończyn i obrzęk mózgu. Areszt dla rodziców, którzy skatowali 4-tygodniową Luizę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 15:23
Na trzy miesiące trafią do aresztu rodzice czterotygodniowej dziewczynki, podejrzani o zarzut fizycznego znęcania się nad dzieckiem i ewentualnego usiłowania zabójstwa - orzekł w sobotę Sąd Rejonowy w Malborku. Niemowlę w szpitalu walczy o życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć Barbary Kaczmarek, wójt gminy Zgierz. Są wyniki sekcji zwłok

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 14:44
W zakładzie medycyny sądowej w Łodzi odbyła się sądowo-lekarska sekcja zwłok zmarłej wójt gminy Zgierz Barbary Kaczmarek. Wstępne ustalenia potwierdzają stosowanie wobec kobiety przemocy - poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.
rozwiń zwiń