Senackie komisje za ustawą ws. koronawirusa bez poprawek

Komisje zdrowia i ustawodawcza izby wyższej bez poprawek przyjęły projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z walką z koronawirusem.

2020-03-05, 19:13

Senackie komisje za ustawą ws. koronawirusa bez poprawek
Senat. Foto: Senat RP/Facebook

Sejm przyjął tę ustawę na nadzwyczajnym jednodniowym posiedzeniu w poniedziałek. W posiedzeniu komisji uczestniczyli przedstawiciele wielu ministerstw i instytucji, którzy odpowiadali na pytania senatorów, a także przedstawiciele organizacji pracodawców, lekarzy i aptekarzy, którzy zgłaszali swoje postulaty.

Powiązany Artykuł

PAP DWORCZYK 1200.jpg
Szef KPRM po spotkaniu ws. koronawirusa: choroba nie ma barw politycznych

W piątek po południu ustawą zajmie się Senat. Większość przepisów ustawy ma obowiązywać przez 180 dni.

Borowski: poprawki później

Podczas posiedzenia senator Marek Borowski (KO) zapowiedział poparcie ustawy bez poprawek. - Mojemu klubowi przedstawiłem propozycję przyjęcia tej ustawy bez poprawek, z jednoczesną zapowiedzią złożenia takich poprawek w formie senackiej inicjatywy ustawodawczej, w jak najszybszym trybie - poinformował.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szpital w Zielonej Górze: stan pacjenta zakażonego koronawirusem jest dobry

- Wydaje mi się to racjonalnym rozwiązaniem. Dzisiaj, w tej sytuacji rzeczą szalenie ważną jest, żeby możliwie maksymalnie przepatrzeć wszystko to, co rząd proponuje i uzyskać wyjaśnienia rządu przy różnych kwestiach spornych, co pozwoli później łatwiej te poprawki sformułować - dodał Borowski.

Zakażenia koronawirusem na świecie (opr. Adam Ziemienowicz)Zakażenia koronawirusem na świecie (opr. Adam Ziemienowicz)

Jednocześnie wyraził wątpliwości co do niektórych zapisów tej ustawy. Wskazywał, że niektóre przepisy mają "trochę cechy stanu wyjątkowego", a ich odwołanie - według ustawy - następuje po 180 dniach. Zwracał uwagę, że zgodnie z Konstytucją stan wyjątkowy trwa 90 dni.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

wirus 1200.jpg
Epidemia koronawirusa. Polska ma przystąpić do mechanizmu wspólnych przetargów UE

Wiceminister: 90 dni to za krótki termin, by zagrożenie minęło

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że termin 180 dni w odniesieniu do obowiązywania niektórych przepisów specustawy, to wynik uzgodnień z opozycją w Sejmie.

TVP INFO

- Wspólnie zastanawiając się, jak długo może trwać to zjawisko, zakładając taki ani optymalny, ani maksymalnie pesymistyczny rozwój wypadków i korzystając też z opinii lekarzy, wskazaliśmy na 180 dni - powiedział.

REKLAMA

Jak zaznaczył, 90 dni to termin za krótki, na to żeby zagrożenie tą epidemią całkowicie zniknęło.

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej