Wojewoda mazowiecki: apeluję do Rafała Trzaskowskiego by zniósł opłaty za parkowanie

2020-03-27, 20:15

Wojewoda mazowiecki: apeluję do Rafała Trzaskowskiego by zniósł opłaty za parkowanie
Konstanty Radziwiłł. Foto: Urząd Wojewódzki

Od zeszłego tygodnia do władz stolicy trafiają pytania o możliwość zniesienia w Warszawie opłat za parkowanie pojazdów. Prezydent Rafał Trzaskowski wielokrotnie deklarował, że miasto nie planuje takich zmian.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się z prośbą do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o rozważenie możliwości zniesienia opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w Warszawie. "Apeluję o przychylenie się do prośby, którą składam w imieniu własnym oraz mieszkańców aglomeracji warszawskiej” – pisze K. Radziwiłł.

List wojewody do prezydenta Warszawy

"Wiedząc, jak ważna jest dla Pana Prezydenta troska o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy, nawiązując do apelu Ministra Infrastruktury - pana Andrzeja Adamczyka, uprzejmie proszę Pana Prezydenta o rozważenie możliwości zawieszenia opłat za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania w Warszawie" – czytamy w liście skierowanym przez Konstantego Radziwiłła do Rafała Trzaskowskiego, opublikowanym na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.


Powiązany Artykuł

autobus warszawa 663
Kierowca MZA zakażony koronawirusem. Stołeczny ratusz rozważa zmiany w komunikacji



Wojewoda zaznacza w nim równocześnie, że znaleźliśmy się w sytuacji zagrożenia dla zdrowia publicznego o skali niespotykanej w najnowszej historii, a ochrona obywateli przed zakażeniem koronawirusem stała się zadaniem priorytetowym dla wszystkich osób i instytucji pełniących funkcje administracyjne.

"Zbyt kosztowne"

Jak przekonuje, obecnie wiele osób próbuje dotrzeć do pracy własnym środkiem transportu, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się. "Konieczność ponoszenia codziennych opłat za parkowanie powoduje, że to rozwiązanie staje się zbyt kosztowne, a zatem niedostępne dla wielu osób" - argumentuje. Przypomina także, że naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności wyszły już władze wielu innych miast, np. Częstochowy, Gdyni, Krakowa, Rzeszowa, Olkusza, Płocka, Pleszewa, Tomaszowa Mazowieckiego i Tychów.

Wojewoda wskazuje, że opłaty za parkowanie, mając zniechęcać do korzystania w mieście z samochodów prywatnych, co do zasady wynikają z troski o środowisko i zdrowie mieszkańców miasta. "Wobec dzisiejszego zagrożenia, to właśnie transport indywidualny wydaje się najlepiej służyć zdrowiu obywateli" – uważa Konstanty Radziwiłł. 

"Nie znosimy opłat"

Prezydent Warszawy zaznacza jednak, że ratusz "chce utrzymać sytuację, w której w Warszawie jest stosunkowo łatwo znaleźć miejsca parkingowe". "Chodzi nam o to, żeby móc znaleźć miejsce parkingowe, kiedy trzeba pojechać do szpitala, kiedy trzeba pomóc seniorom. Stąd utrzymujemy ten system, nie znosimy opłat" - podkreślił.

Polecane

Wróć do strony głównej