Rząd: sprowadzono kilkadziesiąt milionów maseczek, rękawic, kombinezonów
- Zostało zakupionych kolejnych 300 tys. testów na koronawirusa, a za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu w różnych firmach stawiane są linie produkcyjne m.in. maseczek medycznych, w czerwcu moce produkcyjne powinny być na poziomie 100 mln sztuk miesięcznie - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
2020-04-04, 13:26
Posłuchaj
- - Zostało zakupionych kolejnych 300 tys. testów na koronawirusa - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk
- A także, jak mówił: 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli
- - W kwietniu miesięczny wolumen masek niemedycznych dla każdego obywatela, który nie styka się na tym pierwszym froncie z osobami zarażonymi, wyniesie 40 mln sztuk- zapewniał
- - W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach - mówił
Powiązany Artykuł
- Zostało zakupionych 300 tys. testów, to są oczywiście kolejne testy, łącznie ich w tej chwili mamy około chyba 400 tys. - poinformował szef KPRM na konferencji prasowej.
Dodał, że równolegle do akcji interwencyjnych zakupów i poszukiwania sprzętu na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęto "budowę możliwości i kompetencji w zakresie zdolności produkcyjnych tego podstawowego sprzętu ochronnego dla służb medycznych i wszystkich służb, które są na pierwszym froncie walki z koronawirsuem".
Wyjaśnił, że za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu w różnych firmach zarówno publicznych i prywatnych są w tej chwili stawiane linie produkcyjne m.in. maseczek medycznych, które będą trafiały do szpitali. - W czerwcu te moce produkcyjne powinny już być na poziomie 100 mln sztuk miesięcznie - dodał szef KRPM.
Sprzęt ochronny
- 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli - to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni - mówił Michał Dworczyk.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Szef KPRM podkreślił, że kwestia zaopatrzenia personelu medycznego i służb w środki ochrony osobistej to wyzwanie, z którym mierzy się dziś cały świat.
W tym kontekście zaznaczył, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt.
Dworczyk podkreślił, że sprzęt i środki ochrony trafiają już do placówek służby zdrowia. - 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli - to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni - poinformował szef KPRM.
Podkreślił, że są również realizowane zamówienia z poszczególnych samorządów, które chcą uzupełnić swoje zapasy.
REKLAMA
Maseczki dla obywateli
- Stworzono sześć grup produkcyjnych zrzeszających ponad 100 szwalni; dzięki temu już w kwietniu miesięczny wolumen masek niemedycznych dla każdego obywatela, który nie styka się na tym pierwszym froncie z osobami zarażonymi, wyniesie 40 mln sztuk - zapewniał szef kancelarii premiera.
Powiązany Artykuł
Dworczyk podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że jeśli chodzi o linie produkcyjne środków ochronnych w ostatnich kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu latach, "kompetencje zostały przeniesione głównie do Chin" i inne kraje - w tym Polska - takich kompetencji praktycznie nie posiadała.
- Stąd zakup całych linii maszyn do produkcji tego asortymentu medycznego, uruchamianie w poszczególnych spółkach tak, byśmy mieli podstawowe potrzeby w tym zakresie zapewnione - powiedział Dworczyk.
- Równolegle Agencja Rezerw Przemysłu stworzyła sześć grup produkcyjnych zrzeszających ponad 100 szwalni. I dzięki temu już w kwietniu taki miesięczny wolumen masek niemedycznych, czyli dla każdego obywatela, czyli osób, które nie stykają się na tym pierwszym froncie z osobami zarażonymi, czy pacjentami - to będzie 40 mln sztuk - podał szef KPRM.
REKLAMA
Święta Wielkanocne
- W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest ogromnym zagrożeniem.
Powiązany Artykuł
Do Dworczyka skierowano pytanie, jaka jest rekomendacja rządu dot. wyjazdów na Święta Wielkanocne do bliskich, do innego miasta; czy dopuszczalny jest wyjazd prywatnym samochodem.
- Tu jest rekomendacja jednoznaczna, powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się, to jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali miedzy miastami, ale (...) staramy się chronić życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach - powiedział szef KRPM.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku, w tym trudnym okresie epidemii, ogromnym zagrożeniem. - To są święta nowego życia i oby takie były, i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie - podkreślił minister zdrowia.
REKLAMA
pkur
REKLAMA