Mazowiecka straż pożarna: ponad 120 pożarów lasów i traw minionej doby
Od początku roku mazowieccy strażacy odnotowali już ponad 2,2 tys. pożarów traw. Jak poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP, tylko ostatniej doby na terenie Mazowsza doszło do 105 pożarów traw oraz do 23 pożarów w lasach.
2020-04-04, 20:23
Z danych przekazanych przez mazowiecką straż pożarną wynika, że od początku roku w województwie mazowieckim doszło do 2202 pożarów traw. Tylko od piątku 27 marca do piątku 3 kwietnia odnotowano tu 840 pożarów traw oraz 113 pożarów w lasach.
Kilkudziesięciu strażaków w akcji
Do jednego z najpoważniejszych pożarów doszło w piątek w Krawcowiźnie w (pow. wołomiński), gdzie strażacy przez około cztery godziny walczyli z pożarem 25 hektarów lasu. W akcji gaśniczej brało udział 15 samochodów gaśniczych i 60 strażaków.
Z kolei 28 marca w okolicy miejscowości Stary Kraszew w dolinie rzeki Rządzy (pow. wołomiński) spłonęło 70 hektarów traw i trzcin oraz cztery hektary poszycia leśnego.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prośby i apele nie wystarczyły. Jest zakaz wstępu do lasów
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Świętokrzyskie: pożar w fabryce mebli w Denkówku. Ogień strawił halę produkcyjną
Z kolei z prognozy Instytuty Badawczego Leśnictwa na sobotę wynika, że na największe zagrożenie pożarowe w lasach występuje na terenie północnego Mazowsza, w pozostałej części województwa występuje zagrożenie średnie.
Strażacy ostrzegają, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko, zaś prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h.
- W przypadku dużej prędkości wiatru i gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania - wyjaśnia w rozmowie z PAP rzecznik mazowieckiej PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
REKLAMA
"STOP pożarom traw"
13 marca ruszyła kolejna kampania akcji informacyjnej pod hasłem "STOP pożarom traw". Działania są prowadzone we współpracy z MSWiA oraz Lasami Państwowymi.
Akcja służy m.in. uświadamianiu społeczeństwa o stratach wynikających z podpalania traw i nieużytków. Najczęściej takie zdarzenia mają miejsce w marcu i w kwietniu.
Z informacji przekazanych przez PSP wynika, że w ubiegłym roku z ogólnej liczby 153 tys. 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 tys. 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4 proc.). W ich wyniku zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na prawie 41 mln zł. PSP odnotowała również prawie 9 tys. pożarów lasów. W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.
REKLAMA
msze
REKLAMA