X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Melak: kilkadziesiąt lat walczyliśmy, żeby przełamać kłamstwo katyńskie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:30
- Zbrodnia Katyńska była aktem założycielskim PRL-u. Na grobach polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, powstała PRL - stwierdził Andrzeju Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, przewodniczącym Komitetu Katyńskiego.
Audio
  • Andrzej Melak: Na grobach polskich oficerów zamordowanych w Katyniu powstała PRL. (Pólnoc - Południe/PR24)
Andrzej Melak
Andrzej MelakFoto: PR24/PJ

Na ścianie domu, gdzie mieszkał na warszawskiej Olszynce Grochowskiej Stefan Melak, po jego tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, mieszkańcy bloku i jego sąsiedzi, umieścili tablicę. Widnieje na niej następująca treść: "Ś.P. Stefan Melak, obrońca pamięci Katynia, zginał tragicznie 10 IV 2010 roku pod Smoleńskiem. Podpisane: Mieszkańcy bloku".

"Leciał do Katynia uczcić tych, co zginęli tam 70 lat wcześniej"

W audycji w Polskim Radiu 24 dowiadujemy się, jaka była geneza zainteresowania braci Stefana i Andrzeja Melaków Katyniem, tragicznym losem polskich jeńców, m.in. polskich oficerów. Andrzej Melak opowiadał o celu budowy krzyży smoleńskich, mówił też o powstaniu z inspiracji Stefana Melaka i ks. Wacława Karłowicza Konspiracyjnego Komitetu Katyńskiego.

- Dowiedzieliśmy się wiele lat temu o Katyniu. Zbrodnia Katyńska była aktem założycielskim PRL-u. Na grobach polskich oficerów zamordowanych w Katyniu powstała PRL - stwierdził Andrzeju Melak.

Czytaj także:
Smolensk_1200x660__RAPORT.jpg
Katastrofa smoleńska - raport specjalny

Gość wspominał podczas rozmowy w PR24 swojego brata. Stefan Melak był dziennikarzem, działaczem opozycyjnym okresu PRL, przewodniczącym Komitetu Katyńskiego. - Mój brat był niezwykle energicznym mężczyzną. Całe życie poświęcił Polsce i prostowaniu historii - mówił. - Stefan przygotowywał się do podróży do Smoleńska. 10 lat temu leciał uczcić tych, co zginęli tam 70 lat wcześniej - dodał.

"Rząd Tuska poddał się całkowicie"

Andrzej Melak od lat sygnalizuje swoje wątpliwości dotyczące sposobu wyjaśniania przyczyn katastrofy prezydenckiego tupolewa. W jego ocenie to Polska powinna była odgrywać główną rolę w tej sprawie, ale od 10 lat tak się nie dzieje. Czarne skrzynki oraz wrak samolotu ciągle pozostają w rękach Rosjan.

– Polski rząd, z najwyższymi przedstawicielami (…), zgodził się na warunki, jakie postawiła Rosja. Od początku byłem świadomy, że to, co głosił Radosław Skorski, Donald Tuski i inni usłużni przedstawiciele różnych komisji, to jest zgoda na kłamstwo, które się rodzi na naszych oczach. Podawane przez Rosję kłamstwo m.in. o czterokrotnym podchodzeniu samolotu do lądowania, szkalowanie gen. Andrzeja Błasika... To pokazuje nam perfidię Moskwy i całkowitą kapitulację rządu Tuska - przekonywał Andrzej Melak.

- Ten rząd poddał się całkowicie. Ewa Kopacz była żółtodziobem w polityce. Rosjanie wykiwali ją tak, jak chcieli -  dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku, gdy rządowy Tu-154M rozbił się w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Na pokładzie maszyny znajdowało się 96 osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar byli: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości rocznicowe do Katynia.

***

Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Goście: Andrzej Melak, b. poseł PiS
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 12.47

Polskie Radio 24/tb

Czytaj także

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Gursztyn: jedna z najbardziej znaczących w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 10:01
- W Smoleńsku zginęła narodowa elita. Do dziś nie podnieśliśmy się z tej straty - powiedział Michał Karnowski z tygodnika "Sieci". - Było to potworne zaskoczenie i niewiara, że coś takiego mogło się stać - podkreślił Maciej Pawlicki, producent filmowy. - Doszło do wykrwawienia poważnej części elit - dodał Piotr Gursztyn z TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Stankiewicz: rodzi się imperium następców sowieckich służb

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 11:50
- Kłamstwo katyńskie było miarą zniewolenia państwa - powiedziała w Polskim Radiu 24  Ewa Stankiewicz, dziennikarka i reżyserka. Podkreśliła, że "z tym przekazem Lech Kaczyński leciał do Katynia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Żurawski vel Grajewski: Rosja rozgrywa spór wokół tragedii w Smoleńsku

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:15
- Sposób przeprowadzenia śledztwa w żadnej mierze nie pozwala nam na stwierdzenie, że poznaliśmy okoliczności katastrofy - mówił o przebiegu oficjalnego śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń