X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Więcej gazu LNG z terminala w Świnoujściu. Rośnie moc zarezerwowana przez PGNiG

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 11:30
Zarezerwowana przez PGNiG w terminalu LNG w Świnoujściu moc regazyfikacji wzrośnie z 5 mld m3 gazu obecnie do ok. 6,2 mld m3 od 2022 roku dzięki uruchomieniu usługi przejściowej regazyfikacji, a następnie do ok. 8,3 mld m3 gazu od 2024 roku.
Wybudowanie gazoportu w Świnoujściu kosztowało ponad 3 mld złotych
Wybudowanie gazoportu w Świnoujściu kosztowało ponad 3 mld złotychFoto: Materiały Prasowe polskielng.pl/

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System poinformował, że spółka Polskie LNG dokonała ostatecznej alokacji mocy terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, która będzie dostępna na skutek rozbudowy jego infrastruktury.

W wyniku tej procedury przydzielono Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu moce regazyfikacyjne LNG w wysokości 6,2 mld m3 rocznie w latach 2022–2023 i 8,3 mld m3 rocznie począwszy od 2024 roku. Nowe moce firma zarezerwowała na 17 lat. Obecnie spółka rezerwuje 5 mld m sześc. mocy regzyfikacyjnych terminala.

Zapotrzebowanie na nowe moce rośnie

– Jesteśmy usatysfakcjonowani wielkością przydzielonych nam mocy regazyfikacyjnych. Pozwoli nam to na skuteczną realizację planów PGNiG dotyczących dywersyfikacji kierunków importu gazu oraz rozwoju działalności handlowej na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślił prezes spółki Jerzy Kwieciński.


pap lng świnoujście 1200.jpg
Eksperci: gazowy kontrakt z USA pozwoli PGNiG wejść na globalny rynek LNG

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zwrócił z kolei uwagę, że terminal LNG w Świnoujściu jest jednym z filarów bezpieczeństwa Polski w zakresie dostaw gazu.

– Jego rozbudowa to krok w kierunku wzmocnienia suwerenności energetycznej kraju. Rosnące znaczenie PGNiG na rynku LNG jest dowodem dynamicznego rozwoju spółek nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych – dodał wicepremier.


Piotr Naimski IMG_5501 1200.JPG
Piotr Naimski o gazie z Rosji: od stanu uzależnienia do stanu suwerenności

PGNiG zaznaczyło, że zapotrzebowanie spółki na nowe moce systematycznie rośnie. Odbiera ona bowiem coraz więcej ładunków spotowych, a także zwiększa wolumen LNG w związku z podpisanymi umowami długoterminowymi na dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych.

"W szczególności, od 2023 roku PGNiG będzie odbierać w Świnoujściu ok. 1,95 mld m3 LNG po regazyfikacji rocznie na podstawie kontraktu z amerykańską firmą Cheniere" – przypomina spółka.

Istotna część portfela importowego

LNG już teraz stanowi istotną część portfela importowego PGNiG. W 2019 roku firma sprowadziła 3,43 mld m3 skroplonego gazu ziemnego (po regazyfikacji) – o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Tylko w pierwszym kwartale tego roku wolumen dostaw LNG dla PGNiG wyniósł 0,98 mld m3 po regazyfikacji, co oznacza wzrost o 34 proc. rok do roku.

PGNiG kupuje LNG z Kataru, Stanów Zjednoczonych i Norwegii. W ubiegłym roku udział LNG w imporcie PGNiG wyniósł 23 proc., podczas gdy w 2016 r. było to tylko 8,4 proc. W tym czasie udział gazu ze Wschodu spadł z 89 proc. w 2016 r. do 60 proc. w 2019 roku.

"Dzięki intensywnym działaniom PGNiG na rzecz dywersyfikacji importu, w których gaz skroplony odgrywa bardzo istotną rolę, wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych terminalu w Świnoujściu w 2019 r. wyniosło 67 proc." – podsumowuje spółka.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Zobacz więcej na temat: LNG Świnoujście GOSPODARKA

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: uniezależniając się od dostaw gazu z Rosji, umacniamy naszą suwerenność

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 15:30
W Świnoujściu odebrano pierwszy ładunek LNG dostarczony z USA w ramach umów długoterminowych z firmą Cheniere. "Uniezależniając się od dostaw gazu z Rosji, umacniamy naszą suwerenność polityczną i gospodarczą" - napisał w liście Jarosław Kaczyński, prezes PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk: nie byłoby dywersyfikacji bez gazoportu w Świnoujściu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 13:11
- To przecięcie historii z którą mieliśmy do czynienia przez wiele lat, czyli stuprocentowego uzależnienia od strony rosyjskiej, jeśli chodzi o dostawy gazu - mówił o zakupie LNG z USA w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wskazał, że umowa została podpisana została z partnerem który "nie traktuje gazu tak jak strona wschodnia, politycznie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porty Zachodniego Pomorza najwięcej zarabiają na eksporcie polskiej pszenicy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 15:30
Porty w Szczecinie i Świnoujściu odnotowały w pierwszym kwartale br. siedmioprocentowy spadek obrotów w porównaniu do analogicznego okresu w ub.r. Jednocześnie zwiększyły się w nich przeładunki zbóż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terminal LNG w Świnoujściu. Jest kolejna decyzja o rozbudowie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 14:02
Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla zachodniej estakady przesyłowej LNG - poinformował Gaz-System. To kolejna decyzja dotycząca rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu.
rozwiń zwiń