X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ta sprawa jest zbyt ważna, żeby można ją posumować jednym oświadczeniem". Dr Jolanta Hajdasz ws. mec. Giertycha

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 21:10
- To nawet trudno nazwać sprawą nieetyczną, to łamanie reguł, którymi rządzi się adwokatura. Bardzo dobrze, że wszczęto to postępowanie, bo wierzę, że dowiemy się, co się stało, jak przebiegała ta historia - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Hajdasz z Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP. - Ta sprawa jest zbyt ważna, żeby można ją posumować jednym oświadczeniem na Twitterze - dodała.
Audio
  • 04.06.2020 dr Jolanta Hajdasz o znaczeniu etyki w mediach. (Szkiełko i Oko / PR24)
Zdjęcie iliustracyjne
Zdjęcie iliustracyjneFoto: Shutterstock

Rzecznik dyscyplinarny adwokatury wszczął dochodzenie w sprawie mec. Giertycha

- Wszcząłem dochodzenie dyscyplinarne w sprawie dotyczącej mec. Romana Giertycha - powiedział w czwartek rzecznik dyscyplinarny warszawskiej adwokatury mec. Krzysztof Stępiński. Sprawa jest wynikiem medialnych publikacji dotyczących adwokata i jego klienta - instruktora narciarstwa.

"Mec. Giertych i red. Czuchnowski zagrozili w poniedziałek pozwami politykom PiS"

Chodzi o sprawę ewentualnego naruszenia tajemnicy adwokackiej. Do kwestii tej odniosła się w poniedziałek m.in. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. - W poniedziałek prezydium Rady zadecydowało, aby skierować prośbę do rzecznika dyscyplinarnego o rozważenie podjęcia czynności w sprawie, nie precyzując wprost, co rzecznik ma zrobić, ponieważ jest on organem niezależnym i wpływać na jego decyzyjność nie możemy - informował rzecznik stołecznej ORA mec. Michał Fertak. 

W czwartek mec. Stępiński powiedział, że dochodzenie wszczął z urzędu, jest ono prowadzone w sprawie, przesłuchani w nim zaś będą: mec. Giertych oraz jego klient, a także wiązany w mediach z tą sprawą dziennikarz.

- Dla mnie sprawa mec. Giertycha jest tak samo ważna, jak każda inna - zaznaczył.

"Super Express" opisał w poniedziałek kulisy zakupu przez Ministerstwo Zdrowia maseczek ochronnych za 5 mln zł. Jak informowała w maju "Gazeta Wyborcza", resort kupił je od instruktora narciarskiego Łukasza G. Jak się później okazało, maseczki nie spełniały wymaganych norm, a resort zażądał od Łukasza G. zwrotu 5 mln zł.

Według "SE" instruktor pieniędzy oddać nie chciał i zwrócił się w tej sprawie do kancelarii adwokackiej Romana Giertycha. 6 maja Łukasz G. zawarł z kancelarią Giertycha umowę, za którą wystawiono fakturę na 20 tys. zł plus VAT, ale już dzień później przedsiębiorca wypowiedział Giertychowi pełnomocnictwo. TVP Info przytaczało korespondencję Łukasza G. z Giertychem. Biznesmen pisał do adwokata, że ten wprowadził go w błąd, a materiały powierzone mu w ramach tajemnicy adwokackiej znalazły się w mediach. "Jako pana klient stałem się marionetką w rozgrywce politycznej" – pisał Łukasz G., cytowany przez TVP Info, do mecenasa.

"SE" zasugerował, że w rozmowach Giertycha i Łukasza G. uczestniczył dziennikarz Wojciech Czuchnowski, autor majowej publikacji "Gazety Wyborczej" na temat zakupu przez resort zdrowia maseczek od Łukasza G.

Mec. Giertych i red. Czuchnowski zagrozili w poniedziałek pozwami politykom PiS. 

"Granicą musi być prawo, bo bazowanie na etyce, to za mało"

Dr Jolanta Hajdasz z Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP wyraziła w PR24 nadzieję, że wymiar sprawiedliwości poradzi sobie z wyjaśnieniem tego, co się stało".

- Dziennikarz ma oczywiście prawo do zachowania tajemnicy, by chronić swoje źródła, tajemnicę zawodową, a adwokat pewnie będzie chciał robić to samo. Można sprawdzić jednak bilingi, telefony, zebrać zeznania świadków. Jest to trudne, bo w środku ostrej kampanii wyborczej tego typu wrzutki się pojawiają - stwierdziła dr Jolanta Hajdasz.

pap_giertych1200pap.jpg
Jacek Liziniewicz: Roman Giertych nadal jest ważnym elementem opozycji totalnej

Podczas rozmowy w PR24 próbowano ustalić, czy tego typu sprawa dotyczy jedynie etyki dziennikarskiej, adwokackiej, a może powinna być ścigana przez wymiar sprawiedliwości?

To nawet trudno nazwać sprawą nieetyczną, to łamanie reguł, którymi rządzi się adwokatura. Bardzo dobrze, że wszczęto to postępowanie, bo wierzę, że dowiemy się, co się stało, jak przebiegała ta historia - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Hajdasz. - Ta sprawa jest zbyt ważna, żeby można ją posumować jednym oświadczeniem na Twitterze - dodała.

CZYTAJ TAKŻE: >>>PiS pyta, czy mec. Giertych brał udział w przygotowaniu "akcji hejtu" przeciwko ministrowi Szumowskiemu

Gość audycji podkreślała ponadto, że wiele decyzji dotyczących m.in. poszczególnych publikacji prasowych zapada poza daną redakcją.

- Pojawiają się nieładne rzeczy, które nie mają niczego wspólnego z etyką mediów. Poza tym ta problematyka jest zakłamana. Normy etyczne nie mają żadnych sankcji. Jeżeli ktoś nie przestrzega zasad, to nic mu za to nie grozi. Granicą musi być prawo - nawoływała dr. Jolanta Hajdasz.

W audycji przypomniano także m.in. oskarżycielski tekst opublikowany w "Rzeczpospolitej" autorstwa Anny Marszałek i Bertolda Kittela "Kasjer z Ministerstwa Obrony" z 2001 roku uderzający w byłego wiceszefa MON Romuald Szeremietiewa. Publikacja sprawiła, że bohater publikacji na blisko 10 lat został pozbawiony możliwości uczestniczenia w życiu publicznym i zawodowym. Ostatecznie prof. Romualda Szeremietiewa polskie sądy uniewinniły. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Szkiełko i Oko

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: dr Jolanta Hajdasz, Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP 

Data emisji: 04.06.2020

Godzina emisji: 20.06

PR24/PAP/IAR/tb

Czytaj także

Dworczyk o atakach na Szumowskiego: skoordynowana akcja, w której prym wiedzie "Wyborcza" i Giertych

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 10:32
- Od trzech tygodni trwa skoordynowana akcja, nagonka na ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że "ostatnim akordem tych działań były uderzające w ministra plakaty, które pojawiły się na przystankach w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Giertych złamał tajemnicę adwokacką?". Nowe informacje w sprawie zakupu maseczek

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:45
W sprawie sprzedaży maseczek ochronnych bez odpowiedniego certyfikatu wychodzą na jaw nowe informacje. Kiedy instruktor narciarstwa Łukasz G. sprzedał Ministerstwu Zdrowia maseczki bez atestów za miliony złotych, a resort zażądał zwrotu pieniędzy, mężczyzna zaczął szukać pomocy w kancelarii Romana Giertycha - informuje "Super Express".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS pyta, czy mec. Giertych brał udział w przygotowaniu "akcji hejtu" przeciwko ministrowi Szumowskiemu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:37
Czy mec. Roman Giertych brał udział w przygotowaniu publikacji "Gazety Wyborczej" nt. ministra zdrowia oraz czy przygotował "akcję hejtu" przeciwko Łukaszowi Szumowskiemu i wziął za to pieniądze - m.in. te pytania skierowali w poniedziałek do mec. Giertycha posłowie PiS.
rozwiń zwiń