Stan alarmowy: podniósł się poziom wody w rzekach

Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w pięciu gminach: Radgoszcz, Igołomia-Wawrzeńczyce, Stary Sącz, Grybów i Borzęcin.

2010-07-28, 09:02

Stan alarmowy: podniósł się poziom wody w rzekach
. Foto: fot. sxc.hu

Po intensywnych opadach deszczu w Małopolsce podniósł się poziom wody w rzekach i potokach. W Nowym Sączu oraz gminach Łapanów i Bochnia ogłoszone zostały alarmy powodziowe - poinformowała w środę Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego.

Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w pięciu gminach: Radgoszcz, Igołomia-Wawrzeńczyce, Stary Sącz, Grybów i Borzęcin.

W nocy strażacy umacniali i uszczelniali wały na rzece Serafie w Krakowie. Woda wylała na kilka ulic położonych wzdłuż tej rzeki, podtapiając część posesji. "Tam wciąż prowadzimy działania zabezpieczające" - powiedział rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka.

Jak podało biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa, zamknięte zostały ul. Półłanki i Złocieniowa, zalana jest też część ul. Bieżanowskiej. Z kolei w Opatkowicach strażacy uszczelniają przeciekający wał na Wildze, zamknięta jest ul. Smoleńskiego. Lokalne podtopienia wystąpiły w Kościelnikach.

Poziom wody w Wiśle na Bielanach wynosił w środę rano 237 cm i był niższy od stanu ostrzegawczego o 143 cm. Do podtopień budynków doszło w gminie Igołomia - Wawrzeńczyce, na terenie której zamknięte zostały też dwie drogi powiatowe: do Proszowic i z Glewa do Wawrzeńczyc. W Barcicach w pow. nowosądeckim woda zlała pola. W gminie Łapanów rzeka Stradomka wystąpiła z koryta na odcinku kilometra, nie powodując podtopień.

Małopolscy strażacy interweniowali do tej pory ok. 80 razy - udrażniali przepusty, pompowali wodę z piwnic i zabezpieczali posesje przed zalaniem. Stany alarmowe przekroczyły w Małopolsce rzeki: Szreniawa w Biskupicach, Kamienica w Nowym Sączu, Raba w Stróży, Czarny Dunajec w Nowym Targu i Uszwica w Borzęcinie. Stany ostrzegawcze są przekroczone na rzekach i potokach w 20 miejscach. W regionie wciąż pada deszcz.

Sytuacja jest monitorowana

Po intensywnych opadach deszczu podnosi się poziom podkarpackich rzek. Nie ma jednak zagrożenia powodziowego. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, stan alarmowy przekroczyła Pielnica w Nowosielcach oraz potoki w Rzeszowie - Strug i Młynówka. Strażacy interweniowali kilka razy pompując wodę z piwnic.

Stan ostrzegawczy przekroczył Wisłok w Krośnie i Rzeszowie, Wisłoka w Krajowicach, Ropa w Klęczanach i Topolinach, a także mniejsze rzeki Stobnica, Mleczka, Morwawa i Osława. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

REKLAMA

Z powodu opadów deszczu trudna sytuacja jest na północy województwa w okolicach Stalowej Woli, Niska, Kolbuszowej i Mielca. Tam problemy stwarzają przepusty i rowy melioracyjne, które nie przyjmują już wody. Dotychczas strażacy otrzymali około 60 wezwań. Są to głównie pompowania wody z ulic i posesji.

W ciągu najbliższej doby na Podkarpaciu spodziewane są dalsze opady deszczu. Ich efektem mogą być lokalne podtopienia i trudności komunikacyjne.

Co nas czeka w pogodzie?

W środę na Nizinie Szczecińskiej i w Wielkopolsce zachmurzenie umiarkowane lub duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite, miejscami duże i opady deszczu, które okresami będą umiarkowane lub silne. Na Wybrzeżu Gdańskim, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie miejscami burze.

Temperatura maksymalna od Wybrzeża Wschodniego przez dzielnice centralne po Lubelszczyznę, Podkarpacie i Małopolskę od 17 do 20 st C, na zachodzie kraju i na krańcach północno-wschodnich cieplej od 21 do 25 st C. Wiatr na przeważającym obszarze kraju północno-zachodni do północnego umiarkowany, na Wybrzeżu Wschodnim dość silny, jedynie na południowym wschodzie słaby zmienny z przewagą kierunków zachodnich, a na północnym wschodzie południowo-wschodni. W strefach burz porywy wiatru do 75 km/h.

REKLAMA

W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady deszczu. Od Wybrzeża Wschodniego przez Kujawy i Ziemię Łódzką po Mazowsze i północ Lubelszczyzny opady okresami umiarkowane. Temperatura minimalna od 12 do 16 st C. Wiatr umiarkowany, na Wybrzeżu okresami dość silny, zachodni do północno-zachodniego, tylko na krańcach wschodnich słaby
do umiarkowanego z kierunków południowych.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresami opady deszczu, głównie o charakterze przelotnym. Temperatura maksymalna od 18 do 22 st C. Wiatr z kierunków zachodnich umiarkowany, na Wybrzeżu okresami dość silny w porywach do 50 km/h.

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej