X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Groźne komary już w Europie. Hiszpański dziennik alarmuje

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 02:20
W wychodzącej z epidemii koronawirusa Hiszpanii pojawił się nowy problem: komary z pochodzącego z Azji gatunku Aedes japonicus. Ich populacja rośnie w szybkim tempie, stając się - według madryckiego dziennika "El Pais" - kolejnym zagrożeniem sanitarnym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

plaza valencia mid-epa08484812 1200.jpg
Premier Hiszpanii ostrzega rodaków przed nawrotem epidemii

We wtorkowym artykule "El Pais" powołuje się na sprawozdanie ekspertów ministerstwa zdrowia w Madrycie, którzy uważają, że azjatycki komar upowszechnił się w Hiszpanii na tyle, że „trudno dziś zlikwidować jego populację”. Ta tymczasem szybko rośnie.

Stołeczna gazeta pisze, że Aedes japonicus jest spokrewniony z pierwszym nieeuropejskim gatunkiem komara w Hiszpanii - komarem tygrysim, który po raz pierwszy pojawił się w Katalonii w 2004 r. Zaznacza, że Aedes japonicus, choć pojawił się dopiero w 2018 r., to szybko i dyskretnie powiększył swoją populację.

Czytaj także: sytuacja epidemiologiczna w Hiszpanii

"El Pais" podaje, że Aedes japonicus nie tylko szybko się rozmnaża, ale również jest bardzo odporny na zimną aurę. Gazeta ocenia, że nowy gatunek komara może już występować na terenie co najmniej sześciu wspólnot autonomicznych Hiszpanii.

senior osoba starsza spacer park 1200.jpg
"25 dni horroru". Hiszpańskie domy seniora skarżą się na brak pomocy podczas pandemii

Brak szczepionki na chorobę

Dziennik powołujący się we wtorek na ekspertów hiszpańskiego resortu zdrowia przypomina, że egzotyczny komar może stanowić kolejne zagrożenie epidemiologiczne dla mieszkańców Hiszpanii, gdyż może przenosić wirusa Zachodniego Nilu.

Na wywoływaną przez niego chorobę, gorączkę Zachodniego Nilu, zaliczaną do grupy gorączek krwotocznych, dotychczas nie opracowano szczepionki.

Czytaj także: co ze szczepionką na koronawirusa?

Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych epidemią koronawirusa krajów na świecie. Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że dotychczas na COVID-19 zmarło tam 27 136 osób. Według resortu od poniedziałku do wtorku liczba zakażonych koronawirusem wzrosła z 244 109 do 244 328, czyli o 219 nowych przypadków. 

kstar

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Hiszpania

Czytaj także

Wakacje w Hiszpanii już 21 czerwca? Tak twierdzą tamtejsze media

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 13:50
Swobodny ruch turystyczny dla obywateli państw strefy Schengen do Hiszpanii zostanie przywrócony przez rząd Pedra Sancheza 21 czerwca - poinformowały w niedzielę hiszpańskie media, powołujące się na źródła rządowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzieci nie należą już do rodziców". Tak Hiszpanie wdrażają ideologię LGBT

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 11:25
Ściganie z urzędu osób lub instytucji oferujących terapię dla homoseksualistów, dyskryminacja obywateli mówiących, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety, rządzący uważający, że dzieci nie należą do rodziców. To najmocniejsze przykłady, jak Hiszpania wdraża ideologię LGBT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrole i sygnalizacja świetlna na plażach. Hiszpania gotowa na turystów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 16:37
Na hiszpańskich plażach przybywa rozwiązań, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wśród wczasowiczów pojawili się kontrolerzy, zainstalowano czujniki mierzące temperaturę, a w niektórych miastach wejście na plażę jest możliwe wtedy, gdy sygnalizacja pokaże zielone światło.
rozwiń zwiń