Będą zmiany w mediach. Jest nowa ustawa

Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskiej.

2010-08-04, 10:13

Będą zmiany w mediach. Jest nowa ustawa
. Foto: fot. stock xchu

Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskiej. PO porozumiała się w tej sprawie z SLD. Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował, że za przyjęciem nowelizacji głosowało 254 posłów, 138 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

Projekt nowelizacji przewiduje zmniejszenie liczby członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych, a także zakończenie kadencji władz Polskiego Radia i Telewizji w momencie wejścia ustawy w życie.

Podczas głosowania minimalną większością głosów (199 za, 197 przeciw) przeszły poprawki Lewicy zmieniające jeden z istotnych przepisów ustawy. Z dokumentu wyeliminowano zapis, że trzech z siedmiu członków Rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu wskazują ministrowie: skarbu, kultury i finansów.

Oznacza to, że w Radach nadzorczych mediów publicznych, tak jak obecnie zasiadał będzie tylko przedstawiciel ministra skarbu.

Uchwalona ustawa stanowi ponadto m.in., że Rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia będą - tak jak dotąd - wybierane przez KRRiT, ale nie w zaciszu gabinetu, lecz po przeprowadzeniu jawnego i otwartego konkursu. Dokument trafi teraz do Senatu.

Szef SLD powiedział dziennikarzom, że Lewica zagłosowała za projektem, bo przegłosowano wiele poprawek przez nią zgłoszonych, przede wszystkim dotyczącą liczby przedstawicieli rządu w radach nadzorczych TVP i Polskiego Radia.

REKLAMA

Podkreślił ponadto, że jest obietnica pracy nad drugim pakietem ustaw dotyczącym mediów publicznych i komercyjnych. Według Napieralskiego, te prace rozpoczną się we wrześniu. "Wierzę, że z pozytywnym skutkiem" - dodał polityk Sojuszu.

Odnosząc się do powołania do KRRiT dwóch kandydatów wysuniętych przez jego klub, Napieralski powiedział, że bardzo się cieszy, iż "dwóch tak znakomitych twórców i znawców mediów trafiło do KRRiT". "Wierzę, że Krajowa Rada wzbogaciła się o znakomite autorytety" - dodał szef Sojuszu.

Dopytywany o ewentualny związek między głosowaniem nad zmianami w ustawie rtv a wyborem członków Krajowej Rady, Napieralski podkreślił, że nie należy łączyć wyboru KRRiT z ustawą medialną.

Nowi członkowie KRRiT

Wcześniej Sejm powołał Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kandydaturę Grabosia poparło 256, a Rogowskiego 243 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 201 głosów.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu pozytywnie zaopiniowała wszystkich czterech kandydatów, zgłoszonych przez kluby poselskie. Byli to zaproponowani przez Lewicę Witold Graboś i Sławomir Rogowski oraz zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Sellin i Maciej Iłowiecki. Wyniki głosowania przedstawił marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Nowych członków Rady trzeba było wybrać po tym, jak po raz pierwszy Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z jej działalności w poprzednim roku. Spowodowało to wygaśnięcie kadencji Rady.

REKLAMA

Krajową Radę Radiofonii i Telewizji tworzy pięciu członków. Dwóch wybrał prezydent - elekt Bronisław Komorowski. Są to Jan Dworak i Krzysztof Luft. Jednego członka - Stefana Pastuszkę - wybrał Senat.

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej