more_horiz
Wiadomości

Budowa Nord Stream 2. USA po raz kolejny ostrzegają niemieckie firmy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 17:25
- Stany Zjednoczone zwiększają naciski na europejskie, w tym niemieckie firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2 - informuje gazeta "Welt am Sonntag", na którą powołuje się Deutsche Welle. Podczas telekonferencji członkowie amerykańskiej administracji mieli uświadomić przedstawicieli tych przedsiębiorstw, jakie konsekwencje mogą ich czekać, jeśli dalej będą współpracować przy budowie gazociągu.
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2Foto: © Nord Stream 2 / Paul Langrock

Jak podaje "Welt am Sonntag", w telekonferencji, która odbyła się w ostatnich dniach, uczestniczyło "do 200" przedstawicieli Waszyngtonu. Gazeta cytuje anonimowego obserwatora rozmów, który powiedział, że Amerykanie "w przyjacielskim tonie bardzo wyraźnie stwierdzili, że chcą uniemożliwić ukończenie budowy gazociągu". W ocenie rozmówcy "Welt am Sonntag" to ostrzeżenie "należy potraktować bardzo poważnie".

1200_Nord_Stream_2_shutterstock.jpg
Niemcy protestują, Amerykanie pozostają nieustępliwi. USA nie rezygnują z sankcji wobec Nord Streamu 2

"Wywieranie brutalnej presji"

W ubiegłym tygodniu sekretarz tanu USA Mike Pompeo poinformował, że Departament Stanu USA zniesie klauzulę, która chroni gazociąg Nord Stream 2 przed sankcjami. - Porzućcie projekt lub poniesiecie konsekwencje - dodał, zwracając się do firm pomagających w budowie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow groźbę sankcji USA określił jako "wywieranie brutalnej presji" na biznes europejski. Ocenił, że chodzi o "nieuczciwą konkurencję", w ramach której USA próbują "zmusić Europejczyków do kupowania droższego gazu na mniej korzystnych warunkach".

Czytaj także:

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że budowa gazociągu zostanie ukończona z kilkumiesięcznym opóźnieniem na początku 2021 r.


TVP Info/pkr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem