Prof. Ryba o wystąpieniu Andrzeja Dudy: rodzina najważniejszym elementem programu prezydenta
- Prezydent wymienił rodzinę jako pierwszy i najważniejszy punkt swojego programu, przypomniał nauczanie Jana Pawła II, a więc ustawia swoją prezydenturę fundamentalnie w kontekście najważniejszych sporów i konfliktów cywilizacyjnych, które dotyczą nas jako państwa i narodu, a zarazem całej Europy. To jest manifestacja ideowa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
2020-08-06, 11:45
Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Tym samym ponownie objął urząd Prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Sejmie po zaprzysiężeniu powiedział, że Polska to piękny kraj wspaniałych ludzi, ze wspaniałą historią, z której jesteśmy dumni. Obowiązkiem prezydenta RP - wskazywał Andrzej Duda - jest bronić tej prawdy.
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda: chcę Polski ambitnej, szybko się rozwijającej
"Wystąpienie prezydenta ideowe"
Prof. Mieczysław Ryba zwrócił uwagę, że wystąpienie prezydenta było w ogromnej mierze naładowane elementem ideowym. - Oprócz spraw typowo praktycznych, o których dyskutowano na różne sposoby w czasie kampanii wyborczej, polityce zagranicznej, gospodarczej, bezpieczeństwie państwa, Andrzej Duda powołał się na konstytucję 3 maja, gdzie mowa jest o tym, że władza pochodzi z woli narodu, natomiast zakończył odwołaniem do Boga, do pewnego porządku wartości, ładu i rozumienia spraw najważniejszych. Począwszy od samej konstytucji, a na prawach człowieka kończąc, stwierdził, że są one zakotwiczone zarówno w odniesieniu do Boga, jak i tysiącletniej tradycji państwa polskiego - podkreślał.
Posłuchaj
"Ład rodziny fundamentem"
- Polska jawi się w perspektywie orędzia głowy państwa w sposób niezwykle wyjątkowy, elementy mające chronić Polskę opartą o ład rodziny, o jej model, to jest fundament, a wokół tego dopiero cały program, bezpieczeństwa gospodarczego i militarnego. To tradycja i nowoczesność. To prezydent bardzo nowoczesny w swojej wizji i spojrzeniu na przyszłość państwa, a zarazem równie tradycyjny, tu nie ma sprzeczności. Andrzej Duda w domyśle twierdzi, że to właśnie źle pojęta nowoczesność jest bez przyszłości - dodał gość audycji.
REKLAMA
"Wielkie sprawy dziejowe"
Politolog zauważył także że prezydent Andrzej Duda chce przejść do historii jako prezydent znaczący, ten, który będzie sprawował urząd, obchodząc stulecie Bitwy Warszawskiej. - Wtedy Polska powstrzymała nawałę, która groziła całej Europie, nie tylko militarną, ale także ideologiczną. Prezydent chce we współczesności taką rolę odegrać, ma tego świadomość i rozumie wielkie sprawy dziejowe - zauważył profesor.
Więcej w zapisie rozmowy, zapraszamy do wysłuchania.
Czytaj także:
- Andrzej Duda: demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek
- Prof. Jabłoński: bojkot zaprzysiężenia prezydenta to brak szacunku do obywateli
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: Prof. Mieczysław Ryba
Data emisji: 06.08.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 10.40
PR24/PAP/ka
REKLAMA