X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert: Liban jest zakładnikiem Hezbollahu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:17
- W związku z podziałem kraju na wiele regionów i klanów doszło w ciągu ostatnich 30 lat do wypracowania modelu, w którym potężne rody de facto sterują życiem publicznym kraju. Młodzież protestująca na placu w Bejrucie domaga się zmian, jednak wątpliwe jest, czy uda się to zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej.
Antyrządowa manifestacja w Bejrucie 11.08.2020
Antyrządowa manifestacja w Bejrucie 11.08.2020 Foto: PAP/EPA/NABIL MOUNZER

Rząd Libanu podał się w poniedziałek do dymisji w związku z zeszłotygodniową eksplozją w Bejrucie, w której zginęło ponad 160 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych - poinformował premier Hasan Diab. Prezydent Michel Aoun przyjął rezygnację szefa rządu.

Liban.jpg
Dr Magdalena El Ghamari: wybuch w Bejrucie to symbol upadku Libanu

Jak podkreślał Paweł Rakowski, tłumy w Bejrucie i Trypolisie przyjęły dymisję rządu z radością. - Hasan Diab, który piastował swój urząd od stycznia, prawdopodobnie zostanie zastąpiony przez swojego poprzednika. Libańska opinia publiczna jest z dymisji zadowolona, ale niektórzy zaznaczają, że jest to niewystarczające. Niezależnie od wyniku wyborów Hezbollah będzie funkcjonował. Co więcej, zarówno obóz prezydencki, jak i konkurencyjna opcja szyicka dowodzona jest przez ludzi bardzo wiekowych, ponad 80-letnich - mówił ekspert, komentując żądania zmian na scenie politycznej tego kraju zgłaszane przez protestujących.


Posłuchaj
12:03 _PR24_AAC 2020_08_11-16-47-25.mp3 11.08.2020 Paweł Rakowski (Polskie radio 24/Światapogląd)

 

- Wszyscy są zgodni, że Liban jest zakładnikiem Hezbollahu. Ta organizacja jest silniejsza niż państwo i lepiej, żeby libańskie życie polityczne było z Hezbollahem niż bez niego - dodał Paweł Rakowski.

Upadek gabinetu Diaba zapowiadały wcześniej w poniedziałek media, po złożeniu rezygnacji z urzędu przez czterech szefów resortów w związku z falą protestów, która ogarnęła Bejrut po wybuchu w tamtejszym porcie.

Gdy Diab informował o dymisji rządu w wystąpieniu telewizyjnym, w centrum stolicy Libanu trwały nadal zamieszki. Demonstranci rzucali kamieniami i petardami w siły bezpieczeństwa, które odpowiedziały gazem łzawiącym. Protestujący domagają się wymiany całej klasy politycznej Libanu, włącznie z parlamentarzystami.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Rakowski

Data emisji: 11.08.2020

Godzina emisji: 16:47

PR24/PAP/ka

Czytaj także

Liban: rząd podał się do dymisji w związku z wybuchem w Bejrucie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 21:09
Prezydent Libanu Michel Aoun przyjął dymisję rządu premiera Hassana Diaba - podano w telewizyjnym komunikacie. Poprosił go, aby wykonywał dotychczasowe obowiązki do czasu utworzenia nowego gabinetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Magdalena El Ghamari: wybuch w Bejrucie to symbol upadku Libanu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 22:09
- Liban de facto żyje od kryzysu do kryzysu. Wybuch w Bejrucie należy traktować jako symbol upadku i początek innych konfliktów - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas w Warszawie. Gościem był również prof. Rafał Ożarowski z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liban: polscy lekarze pomagają poszkodowanym

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 12:14
Kilkanaście krajów wysłało pomoc medyczną do zniszczonego wybuchem azotanów Bejrutu. Największa w historii Libanu eksplozja zrujnowała nie tylko domy, ale także szpitale i przychodnie w mieście. Wybuch dodatkowo pogorszył katastrofalną sytuację miejscowej służby zdrowia.
rozwiń zwiń