X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes GUS: zachęcamy rolników do udziału w spisie rolnym przez internet

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:30
Do końca listopada potrwa powszechny spis rolny. Główny Urząd Statystyczny ze względu na epidemię koronawirusa zachęca rolników, aby spisywali się przez internet. Prezes GUS Dominik Rozkrut mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że do tej pory z tej możliwości skorzystało około 50 tysięcy rolników. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Foticki

sejm3 1200 pap.jpg
Posłowie za zmianami w ustawie o ochronie zwierząt. Projekt PiS przyjęty

Prezes GUS Dominik Rozkrut mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że już około 50 tysięcy rolników weszło na stronę internetową https://spisrolny.gov.pl/ i samodzielnie przeprowadziła spis. 

Posłuchaj
07:28 _PR1_AAC 2020_09_19-07-17-42_for_media.mp3 Prezes GUS: zachęcamy rolników do udziału w spisie rolnym przez Internet

Formularz internetowy można wypełnić na stronie internetowej https://spisrolny.gov.pl/, używając komputera lub smartfona, a wypełnienie takiego formularza według GUS zajmuje rolnikowi do kilkudziesięciu minut.

Prezes GUS mówi, że spisując się przez internet, możemy to zrobić w dogodnym dla nas czasie, a otwarty formularz spisu jest aktywny przez dwa tygodnie. Dla tych, którzy spisują się przez Internet, przewidziane są nagrody - jeśli zgodzą się na udział w specjalnej loterii.

Spis także przez telefon albo w rozmowie z rachmistrzem

Wziąć udział w spisie można także przez telefon. Od środy 1 października można spodziewać się telefonów od rachmistrzów spisowych.

Od środy 1 października do dyspozycji rolników będą także zatrudnieni przez GUS rachmistrzowie, którzy mogą spotykać się z rolnikami osobiście w celu przeprowadzenia spisu. Jednak, jak mówił prezes GUS, urząd będzie dążył do przeprowadzenia spisów przez internet lub przez telefon, z powodu epidemii koronawirusa. Jeśli nie będzie można się z kimś skontaktować, wówczas do danego gospodarstwa może udać się rachmistrz.

Można sprawdzić tożsamość telefonującego do nas rachmistrza na stronie internetowej spisu https://spisrolny.gov.pl/. Można też poprosić o połączenie z rachmistrzem i przeprowadzenie spisu, dzwoniąc na infolinię. 

Jak mówił prezes GUS, nie zdarzyło się do tej pory, by ktoś podszywał się pod rachmistrza, odwiedzając rolników.

Prezes GUS podkreślił, że dane zbierane podczas spisu są bezpieczne i nie są nikomu ujawniane, także sądom, przetwarzane są zaś są w formie zanonimizowanej, nie na poziomie konkretnych osób. Urząd dochowuje tzw. tajemnicy statystycznej. Prezes GUS mówił, że urząd dba o system informatyczny.

Spis przez internet

Do  wypełniania formularza podczas spisu przez internet konieczne jest potwierdzenie tożsamości poprzez numer PESEL lub numer identyfikacyjny gospodarstwa, przydzielony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można także skorzystać z podpisu - profilu zaufanego, które są oferowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Prezes GUS Dominik Rozkrut zapewnił, że wypełnienie takiego formularza zajmuje rolnikowi od 5 do 30 minut. Rolnicy są pytani o kwestie zasadnicze dla oceny rozwoju rolnictwa, takie jak użytkowanie gruntu, zasiewy, zwierzęta gospodarskie, stosowane nawożenie czy środki ochrony roślin, a także o wyposażenie w postaci ciągników, maszyn i urządzeń oraz budynki.

W spisie, jak zaznaczono wyżej, można wziąć udział także telefonicznie poprzez infolinię lub w kontakcie z rachmistrzem.

Spis ma znaczenie dla kształtowania polityki rozwoju Polski.

Powszechny Spis Rolny będzie trwał do 30 listopada br.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej https://spisrolny.gov.pl/

Więcej w rozmowie.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: Dominik Rozkrut (prezes GUS)

Data emisji: 19.09.20

Godzina emisji: 07:15

Jedynka/PAP/IAR/in./agkm/kh

Czytaj także

"Piątka dla zwierząt" i kryzys w koalicji. Jest stanowisko Porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 19:01
"Niezależnie od szlachetnych intencji wnioskodawców w ustawie pojawiły się jednak przepisy zbyt daleko idące, sprzeczne z zasadą wolności gospodarczej oraz niezapewniające dostatecznej ochrony interesów polskich rolników i skarbu państwa" - czytamy w oświadczeniu Porozumienia, wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy, dotyczącym ustawy o ochronie zwierząt. 
rozwiń zwiń