Jak SB inwigilowała gdańską "Solidarność"?

Archiwalne dokumenty Służby Bezpieczeństwa, dotyczące inwigilacji środowisk "Solidarności" znalazły się w książce "Kryptonim 'Klan'. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ "Solidarność" w Gdańsku".

2010-08-27, 16:56

Jak SB inwigilowała gdańską "Solidarność"?

Posłuchaj

Dr Łukasz Kamiński o inwigilacji Solidarności
+
Dodaj do playlisty

Jest to pierwszy tom dokumentów bezpieki wydany przez Instytut Pamięci Narodowej, który ukazał się w 30 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Dyrektor Biura Edukacji IPN doktor Łukasz Kamiński wyjaśnia, że dokumenty zawarte w tym tomie dotyczą działań bezpieki wobec ludzi "Solidarności'' w Gdańsku.

Doktor Kamiński podkreśla, że ta książka ma niezwykle istotne znacznie dla badaczy dziejów ruchu.

Łukasz Kamiński przypomina, że bezpieka prowadziła szeroką akcję inwigilacji "Solidarności".

REKLAMA

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał w roku 1980. Jego głównym celem była obrona praw pracowniczych. Bazą dla "Solidarności" stały się liczne komitety strajkowe, w tym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku, które latem 1980 roku prowadziły protesty w tysiącach zakładów w całej Polsce.

Fala strajków zmusiła komunistyczne władze do podpisania tak zwanych porozumień sierpniowych. W konsekwencji, 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Związek został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

mch, Witold Banach

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej