X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert PISM: debata prezydencka w USA to było popisywanie się

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 20:00
Mateusz Piotrowski, oceniając debatę między prezydentem Donaldem Trumpem i kandydatem Demokratów Joe Bidenem, uznał, że nie rysuje ona dobrych perspektyw na zaplanowane kolejne dwie debaty.
Denata prezydencka w Cleveland między Donaldem Trumpem (L) i Joe Bidenem (P)
Denata prezydencka w Cleveland między Donaldem Trumpem (L) i Joe Bidenem (P)Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Donald Trump 1200 PAP.jpg
Pierwsza debata prezydencka w USA. Irena Lasota: była bardzo "nieamerykańska"

Pierwszą telewizyjną debatę przedwyborczą Donalda Trumpa i Joe Bidena zdominowały wyzwiska i personalne ataki. Kandydaci walczący o Biały Dom, przerywając sobie wzajemnie, spierali się w kwestii napięć społecznych oraz reakcji państwa na pandemię koronawirusa. Przez całą wtorkową debatę w Cleveland w stanie Ohio walczący o reelekcję Republikanin Trump i były wiceprezydent USA Demokrata Biden nie szczędzili sobie ostrych słów. - Jesteś najgorszym prezydentem, jakiego kiedykolwiek miała Ameryka - mówił o Trumpie Biden. Nazwał szefa państwa "klaunem" i "pieskiem Putina". - Przez 47 lat nie zrobiłeś niczego - stwierdził natomiast obecny gospodarz Białego Domu, nawiązując do tego jak długo w polityce działa jego 78-letni rywal.


Posłuchaj
24:02 ws 30-9-2020.mp3 Debata między kandydatami na prezydenta USA oceniona przez dziennikarzy jako najgorsza w historii Stanów Zjednoczonych (Więcej świata/Jedynka)

 

Złe prognozy na przyszłość

Mateusz Piotrowski z PISM ma nadzieję, że sztaby kandydatów będą zdolne ich utemperować przed kolejnymi debatami. - Spodziewano się ostrej wymiany zdań, ale to, co się działo, przerosło chyba wszelkie oczekiwania - mówi amerykanista. Jego zdaniem, nie wróży to nic dobrego. Obawia się, że w drugiej i trzeciej debacie, w których tematy będą inne, nie tak bardzo dotyczące bieżących spraw, Donald Trump będzie ponownie atakował Joe Bidena, a ten nie może sobie pozwolić na to, aby nie zareagować.

Debata wiceprezydencka bardziej merytoryczna?

Ekspert oczekuje, że bardziej merytoryczna będzie debata między kandydatami na wiceprezydentów Mikiem Pence’em, obecnym wiceprezydentem i Kamalą Harris, kandydatką Demokratów o dość wyrazistych poglądach. Uważa, że ponieważ debaty są skierowane do wyborców niezdecydowanych, a debata Trump-Biden nie mogła przekonać nikogo do niczego, to być może debata wiceprezydencka pozwoli wyborcom na zorientowanie się w programach wyborczych.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli zdecydował, że kolejna już sesja plenarna odbędzie się przez pandemię nie w Strasburgu, tylko w Brukseli. Na decyzje w tej sprawie próbował wpłynąć prezydencji Francji Emmanuel Macron, ale niewiele wskórał. Ogromna siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu od miesięcy stoi niewykorzystywana, a eurodeputowani biorą udział w posiedzeniach zdalnie lub przylatują do Brukseli, gdzie i tak odbywa się większość codziennych prac i gdzie na stałe mieszka większość z obsługujących ich urzędników i asystentów. Taka sytuacja nie podoba się Francji, a zwłaszcza strasburskim hotelarzom, restauratorom czy taksówkarzom, dla których comiesięczny zjazd europarlamentarzystów wraz ze świtą i dziennikarzami oznacza ogromne dochody. Czy pandemia spowoduje definitywne zamknięcie gmachu PE w Strasburgu? Felieton Adriana Bąka.

Konflikt między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach. Erywań i Baku oskarżają się nawzajem o eskalowanie sytuacji. Obie armie ponoszą straty w ludziach. Są też zabici i ranni wśród ludności cywilnej. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego

Komisja Europejska zaprezentowała raport na temat praworządności w Unii Europejskiej. Był to pierwszy raport roczny, który obejmie wszystkie 27 państw członkowskich UE. Sprawozdanie ma posłużyć za podstawę do zapoczątkowania debaty politycznej na temat praworządności między państwami członkowskimi w Radzie, w Parlamencie Europejskim, a także na szczeblu krajowym, czyli w parlamentach narodowych i w społeczeństwie obywatelskim. Pierwsze sprawozdanie na temat praworządności ma być częścią "ogólnego kompleksowego europejskiego mechanizmu na rzecz praworządności". Każdemu państwu coś wytknięto, ale najwięcej Polsce i Węgrom. Rozmowa z prof. Genowefą Grabowską.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Genowefa Grabowska (b. eurodeputowana, ekspert prawa międzynarodowego i unijnego)

Data emisji: 30.09.2020

Godzina emisji: 17.27

ag

Czytaj także

Debata prezydencka USA. Artur Wróblewski: tak ostrej wymiany zdań między kandydatami jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 13:24
Wzajemne złośliwości i osobiste wycieczki - tak debatę prezydencką przed wyborami w USA podsumowuje Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego. - Tak naprawdę przegranymi tej debaty są widzowie - dodaje ekspert. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reprezentuje nurt tzw. Ameryki postępowej". Prof. Krasnodębski o Bidenie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 14:33
- Może i Joe Biden jest człowiekiem bardziej umiarkowanym niż Kamala Harris, ale w dalszym ciągu reprezentuje pewien nurt, tzw. Ameryki postępowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debatę zdominowała polityka wewnętrzna". Politolog o słownym starciu kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 16:50
- Wczorajszą debatę zdominowała polityka wewnętrzna. Debata nie naprawiła rozedrganej Ameryki, podzielonej na pewno bardziej niż nasza scena polityczna. Nie było tam "miejsc wspólnych" - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Marek Kawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
rozwiń zwiń