X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Mogła nieco wyjść poza ramy działań dyplomatycznych". Fogiel o wypowiedziach Mosbacher

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 10:20
– To przyjęty w dyplomacji sposób odniesienia się do tego typu zachowań – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel w odniesieniu do wezwania Georgette Mosbacher do Ministerstwa Spraw Zagranicznych po jej wypowiedziach medialnych. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Anna Maria Żukowska (Lewica), Marcin Kierwiński (PO), Marek Sawicki (PSL) oraz Andrzej Waśko (doradca prezydenta Andrzeja Dudy).
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher
Ambasador USA w Polsce Georgette MosbacherFoto: MAREK LASYK/REPORTER

W ubiegłym tygodniu powstał list otwarty ambasadorów ws. przestrzegania praw mniejszości w Polsce. Jedną z sygnatariuszy listu była Georgette Mosbacher. Ambasador USA wypowiadała się także krytycznie o prawach człowieka w Polsce. Stwierdziła m.in., że Polska "stoi po złej stronie historii" w sprawie praw osób LGBT. Minister spraw zagranicznych zaprosił Mosbacher na spotkanie.

1200_Mosbacher_EN.jpg
List otwarty ambasadorów ws. LGBT. Wśród sygnatariuszy Georgette Mosbacher

– Pani ambasador Mosbacher w ostatnich dniach wykazywała się dość dużą aktywnością publiczną, medialną i w naszej ocenie mogła nieco wyjść poza ramy przyjętych działań dyplomatycznych, stąd to wezwanie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych – zaznaczył Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Dodał, że "to przyjęty w dyplomacji sposób odniesienia się do tego typu zachowań".

Fogiel przypomniał, że "list jest już pewną powtarzalną tradycją korpusu dyplomatycznego w okolicach parady równości". Podobne listy były tworzone również w czasach rządów PO-PSL.


Posłuchaj
47:27 _PR3_AAC 2020_10_03-09-08-15.mp3 Radosław Fogiel, Anna Maria Żukowska, Marek Sawicki, Marcin Kierwiński i Andrzej Waśko o Georgette Mosbacher (Trójka/Śniadanie w Trójce)

 

Marek Sawicki z PSL przypomniał, że Mosbacher była inicjatorką listu, co "bardzo zabolało rządzących, to mocno zabolało polską prawicę, a ponieważ czują się mocno związani z prezydentem Trumpem (...) dobrze było to uzgodnić".

Anna Maria Żukowska z Lewicy stwierdziła, że "Ministerstwo Spraw Zagranicznych już zajęło stanowisko, bo przecież podsekretarz stanu w ministerstwie pan Paweł Jabłoński wypowiedział się już, że w pełni zgadzamy się z tym przesłaniem dzisiejszego listu ambasadorów". – To najpierw się podpisuje, a potem wzywa na dywanik? – pytała Żukowska odnośnie do zaproszenia Mosbacher do MSZ.

Czytaj także:

– Jeżeli pan minister spraw zagranicznych będzie chciał wzywać wszystkich tych ambasadorów, którzy podpisali się pod listem, to będzie miał bardzo dużo roboty – powiedział Marcin Kierwiński z PO.

Zaznaczył przy tym, że "dość naiwne jest myślenie, że pani ambasador jako inicjatorka tego listu przedstawiała swoje opinie". – Tego typu listy raczej konsultowała z władzami Stanów Zjednoczonych i pan minister powinien skupić się raczej jak odbudować polską reputację na arenie międzynarodowej – podkreślił Kierwiński.

"Dobrze, że takie rozmowy się odbywają"

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy zaznaczył, że "kluczowe słowo to są wyjaśnienia". – W przestrzeni publicznej krąży tyle rozmaitych wersji rzeczywistości, tyle interpretacji, że dobrze, że takie rozmowy się odbywają – dodał.

– Wiele informacji o tym, jak w istocie w Polsce wyglądają prawa człowieka, w tym także prawa mniejszości, mają charakter stronniczych interpretacji – stwierdził doradca prezydenta.

  Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

  ***

  Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
  Prowadziła: Beata Michniewicz
  Goście: Anna Maria Żukowska (Lewica), Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Marek Sawicki (PSL), Andrzej Waśko (doradca prezydenta Andrzeja Dudy).
  Data emisji: 3.10.2020
  Godzina emisji: 9.08

  itom/ml

  Czytaj także

  Czarnek: ambasador Mosbacher powinna zastanowić się, co mówi do narodu, który był przedmurzem chrześcijaństwa

  Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 19:57
  - Ambasador USA w Polsce powinna zastanowić się, co mówi do narodu, który ma ponad 1000-letnią historię, który był przedmurzem chrześcijaństwa i cywilizacji łacińskiej; mówienie, że jesteśmy po złej stronie historii, nie powinno przychodzić na myśl komukolwiek - ocenił poseł PiS Przemysław Czarnek.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Prezes Reduty Dobrego Imienia: w ustach ambasador Mosbacher słyszymy echo komunistycznej propagandy

  Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 18:51
  - W słowach Georgette Mosbacher pobrzmiewało echo tego, co komuniści mówili po wojnie o Armii Krajowej. Ich zdaniem AK również stała po złej stronie historii - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski.
  rozwiń zwiń