X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Piątka dla zwierząt". Fogiel: będą rekompensaty dla tych, którzy stracą po wejściu ustawy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 15:12
- Będą rekompensaty dla tych, którzy stracą w wyniku ustawy o ochronie zwierząt - zapewnił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak dodał, jednym z pierwszych zadań nowo mianowanego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy będzie rozmowa na temat rekompensat.
Sejm w czasie głosowania
Sejm w czasie głosowania Foto: Twitter/Sejm RP

Nowela ustawy o ochronie zwierząt, nad którą pracuje obecnie Senat, była tematem dyskusji sobotniego programu "Śniadanie w Trójce".

duda 1200 pap.jpg
Prezydent spotkał się z przedstawicielami rolników m.in. z branży mięsnej i drobiarskiej

"Dobro polskiego rolnictwa"

Doradca prezydenta Andrzej Waśko przypomniał, że w tym tygodniu przeciwko ustawie odbyły się w Warszawie dwie demonstracje, a prezydent spotyka się z przedstawicielami związków rolniczych. Przyznał także, że ustawa rodzi poważne skutki gospodarcze i polityczne. Waśko zapewnił, że prezydent, decydując o jej losach, będzie kierował się "dobrem polskiego rolnictwa".


Posłuchaj
47:27 _PR3_AAC 2020_10_03-09-08-15.mp3 Radosław Fogiel, Anna Maria Żukowska, Marek Sawicki, Marcin Kierwiński i Andrzej Waśko o Georgette Mosbacher (Trójka/Śniadanie w Trójce)

 

Odnosząc się do zapisów zawartych w ustawie, Marcin Kierwiński (KO) zauważył, że etyczne podchodzenie do zwierząt jest rzeczą "bezsprzeczną", natomiast wciąż "nieprzemyślana" przez PiS pozostaje kwestia bezpieczeństwa gospodarczego. - Kwestia wolności gospodarczej, odszkodowań, rekompensat, przygotowania niezbędnego czasu, aby przedsiębiorcy, którzy stracą na tej ustawie, mogli zmienić branże, mogli przyjąć rozwiązania, które zabezpieczają los ich i ich rodzin - wyliczał.

Czytaj także:


Zwrócił także uwagę na kwestię odszkodowań dla pracowników tych przedsiębiorców, którzy na tej ustawie stracą. - My takie rozwiązania zgłaszaliśmy w parlamencie, mówiliśmy, że obowiązkiem rządzących, jest o tym pomyśleć - przypomniał. - Nie znaleźliśmy zrozumienia - dodał. Zapowiedział, że politycy PO będą wracać do kwestii minimalizacji wpływu tej ustawy na życie gospodarcze. - Zarówno w Senacie, jak i może potem jeszcze raz w Sejmie - dodał, podkreślając, że to powinno być rolą rządzących. - Skoro rządzący przyszli do Sejmu z taką ustawą, powinni myśleć także o jej skutkach - podkreślił.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zapowiedział, że jednym z pierwszych zadań nowo mianowanego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy będzie rozmowa o rekompensatach. - Bo rekompensaty będą dla tych, którzy stracą w wyniku tej ustawy - zapewnił. Jak dodał, rekompensaty będą negocjowane ze środowiskiem, które te rekompensaty ma otrzymać. Dopytywany, czy są szanse, że nie będą one symboliczne, a adekwatne do przewidywanych strat, Fogiel odparł: "oczywiście, takie jest założenie".

Protest rolników 

W środę w Warszawie odbył się protest rolników, zorganizowany m.in. przez AGROunię oraz środowiska rolników i hodowców, przeciwko tzw. piątce dla zwierząt, która - ich zdaniem - uderzy w polskich hodowców i całe rolnictwo. Na demonstracji pojawili się m.in. posłowie Konfederacji Krzysztof Bosak i Robert Winnicki, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, a także była posłanka Samoobrony Renata Beger. Delegację komitetu protestacyjnego rolników przyjął w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.

To już kolejny protest działaczy AGROunii przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tydzień wcześniej rolnicy protestowali przed Sejmem.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

kb=

Czytaj także

Dr Artur Bartoszewicz: przemysł futrzarski nie jest kołem zamachowym polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 21:41
- Dane wskazują, że to jest ok. 0,02 proc. PKB, więc zjawisko naprawdę mało istotne. Oczywiście patrząc też na liczbę zatrudnionych osób, ona też nie jest jakaś imponująca. To nie jest sytuacja, która jest katastrofalna dla gospodarki, czy też dla rolnictwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport polskiej wołowiny. Wojciechowski: dominują rynki państw UE, które nie wymagają uboju rytualnego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 10:00
Na liście głównych kierunków eksportowych polskiej wołowiny - poza Izraelem - brak jest krajów, w których dominuje zapotrzebowanie na mięso z uboju bez ogłuszania - podkreślił komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent będzie się bacznie przyglądał". Paweł Sałek o ustawie ws. ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 08:00
- Trzeba spokojnie sprawę przedyskutować, choćby w kwestii tradycyjnych form produkcji rolnej, co oznacza, że prezydent bacznie będzie się przyglądał ustawie o ochronie zwierząt - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szerokie konsultacje społeczne w Senacie. Komisja rozpatrzy nowelizację dot. ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 07:34
Senacka Komisja Ustawodawcza rozpatrzy w środę nowelizację ustawy o ochronie zwierząt; posiedzenie komisji odbędzie się w formule konsultacji społecznych z udziałem organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, a także skupiających przedsiębiorców, pracodawców i rolników.
rozwiń zwiń