Nagrody Nobla. Dziś poznamy laureata w dziedzinie fizyki

2020-10-06, 07:05

Nagrody Nobla. Dziś poznamy laureata w dziedzinie fizyki
zdjecie ilustracyjne. Foto: superjoseph/Shutterstock.com

Dziś Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi tegorocznego laureata (bądź laureatów) Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Te prestiżowe wyróżnienia, ufundowane przez Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu, są przyznawane od 1901 roku.

Oprócz złotych medali i kaligrafowanych dyplomów, laureaci otrzymają 10 milionów koron szwedzkich, czyli około 4 milionów 300 tysięcy złotych. W tym roku wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie podniesiono o milion koron w stosunku do roku poprzedniego.

Wyróżniona kosmologia

W 2019 roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana za odkrycia kosmologiczne. Połowę nagrody otrzymał kanadyjski astronom i kosmolog James Peebles, za odkrycia teoretyczne, pozwalające zrozumieć historię rozwoju Wszechświata. Drugą część nagrody odebrali dwaj szwajcarscy astronomowie - Michel Mayor i Didier Queloz, również za badania w dziedzinie kosmologii. W 1995 roku dokonali odkrycia pierwszej egzoplanety, czyli planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca w naszej galaktyce. Przez ostatnie 25 lat zidentyfikowano ponad 4 tysiące takich planet.


Powiązany Artykuł

EN_01448482_0647-1200.jpg
Znamy laureatów Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie medycyny. Doceniono badania nad wirusem

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki są wybierani przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk spośród kandydatów rekomendowanych przez działający przy akademii sześcioosobowy Komitet Noblowski w dziedzinie fizyki.

212 laureatów

W dotychczasowej historii nagrody, Noblem z fizyki wyróżniono łącznie 212 osób.
W gronie laureatów znalazła się jedna Polka - Maria Skłodowska-Curie, która została nagrodzona w 1903 roku, wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla - także w 1911 roku, tym razem z chemii. Jest też jedynym uczonym w historii uhonorowanym Noblem w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej