X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus na świecie. Wiele państw zanotowało minionej doby rekordy zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 12:30
Na świecie wyczuwalna jest tendencja wzrostowa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Minionej doby rekordy zakażeń odnotowała m.in.: Francja, Ukraina, Czechy czy Rosja. Stany Zjednoczone poinformowały o prawie 60 tys. nowych przypadków, a Włochy wprowadzają kolejne restrykcje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: People Image Studio/Shutterstock

We Francji odnotowano dobowy rekord nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji potwierdzono 26 896 nowych przypadków. To duży wzrost w porównaniu z danymi z ostatnich dni.

Generalna Dyrekcja Zdrowia poinformowała także o 54 przypadkach śmiertelnych. Sytuacja pogarsza się także w szpitalach. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 1 456 osób, które chorują na COVID-19.

Czytaj więcej
wirus 1200 pap.jpg
Ministerstwo Zdrowia podało niedzielne statystyki koronawirusa. Ponad 4 tys. nowych zakażeń

- Według naszych prognoz dotyczących nowych hospitalizacji, następne trzy tygodnie będą bardzo skomplikowane - powiedział w wywiadzie dla Le Journal du Dimanche Arnaud Fontanet - epidemiolog i członek rządowej Rady Naukowej do spraw COVID-19.

Posłuchaj
00:53 10676840_1.mp3 Francja: rekord nowych zakażeń koronawirusem. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Kilka dni temu francuskie ministerstwo zdrowia ogłosiło stan alarmowy w paryskich szpitalach. Wprowadzono także alert najwyższego stopnia w związku z sytuacją epidemiczną w siedmiu francuskich miastach.

Tysiące zakażeń w Niemczech

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła w ciągu ub. 24 godzin o 3 483 do 322 864 - poinformował w niedzielę Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha. Zmarło kolejnych 11 osób co zwiększyło łączną liczbę ofiar smiertelnych do 9 615.

Najwięcej nowych przypadków zakażeń notuje się w Nadrenii Północnej-Westfalii a następnie w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Hesji.

Posłuchaj
00:52 10676807_1.mp3 Niemcy: koronawirus - problemy z przestrzeganiem nowych przepisów. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

W wielkich miastach, w tym w stolicy kraju Berlinie, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzono od soboty ograniczenia, zwłaszcza w weekendy, w godzinach pracy restauracji i barów, a także sklepów.

Rosja w tendencji zwyżkowej

W Rosji po raz pierwszy wykryto 13 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby. Zmarło 149 osób. Trzeci dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń jest najwyższy od początku epidemii

W sobotę i piątek przekroczył on 12 tysięcy. To poziom, którego również nie odnotowywano w Rosji wcześniej.

Ogólna liczba zakażeń wynosi teraz 1 mln 298 718, a liczba przypadków śmiertelnych - 22 597.

Czytaj więcej
Michał Kleiber 1200.jpg
Prof. Michał Kleiber: nie lekceważmy obostrzeń związanych z pandemią

Wyzdrowiało od soboty 4240 pacjentów, a od początku epidemii za ozdrowieńców uznano 1 020 442 osoby.

W całym kraju przeprowadzono ponad 50,7 mln testów na obecność koronawirusa.

Rekord zakażeń na Ukrainie

Na Ukrainie wykryto w ciągu ostatniej doby 4 768 zakażeń koronawirusem, 85 osób zmarło, 937 wyzdrowiało, a 751 hospitalizowano - poinformował w niedzielę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Najwięcej infekcji w sobotę potwierdzono w obwodzie charkowskim - 593 i w Kijowie - 502. Przeprowadzono łącznie ok. 34 tys. testów.

Według stanu z niedzielnego poranku w ukraińskich szpitalach przebywa ok. 19,4 tys. pacjentów z rozpoznanym COVID-19 bądź z jego podejrzeniem. Jak zaznaczył Stepanow, najpoważniejsza sytuacja pod względem dostępności miejsc szpitalnych przeznaczonych dla chorych na koronawirusa panuje w obwodzie donieckim, odeskim, charkowskim oraz w Kijowie.

Ogółem od początku epidemii zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono na Ukrainie u 261 034 osób, zmarło 4 972 chorych, a wyzdrowiało 113 507 pacjentów. W kraju jest obecnie 142 555 aktywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Czechy w cieniu Pandemii

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Czechach 4 635 nowych zakażeń koronawirusem - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. To najwyższy od początku epidemii wynik, jaki odnotowano w dzień wolny od pracy, gdy przeprowadza się mniej testów.

Po raz pierwszy została przekroczona symboliczna, weekendowa granica 3 tys. - podkreślają czeskie media. W minioną sobotę informowano o 2 555 nowych infekcjach.

Czytaj więcej
Radosław Fogiel 1200.jpg
Radosław Fogiel: nie ma planów wprowadzenia drugiego lockdownu

W czeskich szpitalach przebywa obecnie 2 085 pacjentów z rozpoznanym COVID-19, 408 spośród nich jest w stanie ciężkim. Poinformowano też o zgodnie kolejnych 22 osób. Łącznie w Czechach z powodu koronawirusa zmarło dotąd 948 osób.

Całkowita liczba wszystkich zakażeń od marca, gdy w kraju potwierdzono pierwsze przypadki, wynosi obecnie 114 tys. Tzw. aktywnych zakażeń jest 58 tys.

Prawie 60 tys. zakażeń w USA

Dobowy bilans zgonów z powodu powikłań COVID-19 wyniósł w Stanach Zjednoczonych 990. Liczba potwierdzonych nowych zakażeń wyniosła 57 420 - powiadomił w sobotę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Według danych amerykańskiej uczelni od wybuchu pandemii zdiagnozowano w całym kraju 7 711 181 przypadków wirusa. Zmarło łącznie 214 337 osób.

- Musisz podwoić ostrożność związaną ze zdrowiem publicznym. Upewnij się, że ludzie powszechnie noszą maski - postulował dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci.

Czytaj więcej
1200_Trump_PAP.jpg
"Nie stwarza ryzyka transmisji wirusa". Lekarz Białego Domu o Trumpie

Nawiązywał do toczącej się w Ameryce debaty czy wciąż trwa pierwsza fala pandemii, czy też nastąpiła już druga.

- Cóż, kiedy jesteś w pierwszej fali, nie ma to prawie znaczenia, ponieważ kiedy jest 40 000 nowych infekcji dziennie, nie myślę o drugiej fali. Sądzę, że pierwsza fala się pogarsza. (…) Nigdy nie wyszliśmy z pierwszej fali bowiem utknęliśmy na 40 000 przypadkach nowych infekcji dziennie - ocenił Fauci.

Włochy wracają do obowiązkowych maseczek

- Żarty się skończyły. Jeśli nie chcemy katastrofy w tej pandemii, musimy wziąć się garść - to głos starszej kobiety na ulicy w Rzymie, która parasolem w słoneczny dzień wyznacza wokół siebie dystans społeczny. We Włoszech trwa dyskusja, jak znów zdyscyplinować obywateli.

Włosi po traumatycznych doświadczeniach z wiosny tego roku, gdy codziennie informowano o śmierci kilkuset osób dziennie, wiedzą, co mógłby oznaczać powrót takiej sytuacji, ale jednocześnie panicznie boją się drugiego lockdownu. Zwraca się na to uwagę w mediach w związku z notowanym obecnie znacznym dziennym wzrostem zakażeń koronawirusem. Rejestruje się ich po ponad 5 tysięcy.

Słoneczna sobota była jednym z ostatnich dni tej jesieni przed oczekiwanym dalszym zaostrzeniem restrykcji przez rząd, który w najbliższym czasie ma wydać nowy dekret w reakcji na drugą falę pandemii.

Czytaj więcej
prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Prof. Gut: gdy zasłonimy tylko usta, właściwie nie mamy żadnej ochrony, zasłonięte muszą być i usta, i nos

Rzymianie od kilku dni, gdy obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące maseczek podkreślają, że stanu pandemii w ogóle nie widać w zatłoczonych wagonach metra i w autobusach. Wymóg zasłaniania ust i nosa jest jednak respektowany skrupulatnie od miesięcy przez wszystkich pasażerów; zasada dystansu społecznego- przez nikogo, bo jest to niemożliwe.

jp

Czytaj także

Wracają godziny dla seniorów, będzie więcej łóżek dla chorych z COVID-19, do szpitali trafią nowe respiratory

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 06:25
Będzie więcej łóżek dla chorych z COVID-19, do szpitali trafi 300 nowych respiratorów, podpisano umowę na 80 tysięcy dawek leku remdesivir, a od czwartku wracają godziny dla seniorów w sklepach i aptekach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezobjawowe przejście COVID-19 też powoduje powikłania. Skutki mogą być odczuwalne latami

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 09:25
- Bezobjawowe przejście COVID-19 nie oznacza, że choroba nie pozostawi w naszym organizmie śladów. To powikłania związane ze zwłóknieniem mięśnia sercowego i płuc - ostrzega prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA.
rozwiń zwiń