X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Szantaż i wzbudzanie emocji”. Publicysta o działaniach lobby przeciwko ustawy o ochronie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 10:05
- Ta ustawa narusza tak wiele interesów różnych branż, takich jak pseudohodowle psów, biznes futerkowy itd. że niezależnie od sposobu, w jaki byłaby procedowana, i tak wzbudzałaby kontrowersje i protesty - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie"). W dyskusji wziął również udział Patryk Słowik ("Dziennik Gazeta Prawna").
Audio
Sejm
SejmFoto: MrMR/ Shutterstock.com

Senacka komisja rolnictwa zarekomendowała wczoraj Senatowi odrzucenie ustawy o ochronie zwierząt.

Krzysztof Sobolewski 1200.jpg
"Wsłuchujemy się w głosy rolników". Krzysztof Sobolewski o nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Do regulacji nie dołączono pakietu poprawek zapowiedzianych przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudę. Wcześniej ustawę pozytywnie zaopiniowała komisja ustawodawcza Senatu.

Jacek Liziniewicz podkreślał, że nowelizacja ustawy budzi opór środowisk, których korzyści naruszą nowe zapisy. - Analogiczna ustawa była w Sejmie w 2017 r. i zanim cokolwiek z nią zrobiono, już lobbyści poszczególnych branż byli zaprzyjaźnieni z większą częścią Sejmu i Senatu. Tym, czym był w 2017 domniemany spisek biznesu utylizacji odpadów, tym jest dzisiaj wytrych uboju rytualnego. Tym zaszantażowano wieś i wzbudzono emocje. Ustawa nie weszła w życie, a pośrednicy już zaniżają ceny producentom rolnym, tym samym, którzy mają teraz pretensje do rządu, nie widząc, że nie mamy w Polsce do czynienia z sytuacją rynkową, tylko z żerowaniem na rolnikach - stwierdził.

Jak zaznaczył Patryk Słowik, poprawki zaprezentowane przez rząd są poprawne, ale nie wystarczają. - Nie da się kiepsko napisanej ustawy, niezależnie od tego, że ma ona szczytny cel, poprawić na tym etapie w sposób wystarczający. Nie mam kłopotu z rozwiązaniami zawartymi w ustawie, zakazy ujęte w tej ustawie powinny obowiązywać już dawno, natomiast kłopot jest z tym, w jaki sposób ustawa była przyjmowana. Rząd to dostrzegł i teraz stara się to obejść, by zadowolić wszystkich - ocenił.

- Kłopot podstawowy, brak notyfikacji Komisji Europejskiej o zapisach ustawy przed jej uchwaleniem, pozostanie. Niezależnie od wszystkiego, za kilka tygodni ustawa będzie nowelizowana. Tego dało się, w znacznej mierze uniknąć, postanowiono jednak przepchnąć ustawę, w większości dobrą - komentował publicysta.

Posłuchaj
21:15 _PR24_AAC 2020_10_13-08-36-22.mp3 13.10.2020 (Polskie Radio 24 / Debata poranka)

Odnosząc się do protestów antymaseczkowców, które miały miejsce w ostatnich dniach, Patryk Słowik zwracał uwagę, że poparcie tych ruchów przez posłów Konfederacji ma cel polityczny. - Konfederacja, prezentując swoje wolnościowe i antymaseczkowe poglądy celuje w kilka procent wyborców. Nie jest ich wiele, ale to wystarcza tej partii. To jest spójna polityka, niezależnie od tego, czy ktoś ją popiera. Jest to jednak polityka szkodliwa, podejście Konfederacji jest trochę nieodpowiedzialne, choć politycznie skuteczne - zaznaczył.

Jacek Liziniewicz zgadzał się, że taka postawa nie jest odpowiedzialna. - Dla polityków Konfederacji heroizmem, i czymś, o co warto walczyć, jest kwestia noszenia maseczek, jako zbyt duże poświęcenie w obecnej sytuacji. (...) Nie wiem, czy ich noszenie rozwiązuje problem epidemii, ale z pewnością może go zmniejszyć. Wychodzę z założenia, że nie ma powodów, by nie nosić maseczki, czy walczyć z tym, że ludzie myją ręce - podsumował.

Czytaj także:

  Więcej w zapisie audycji

  * * *

  Audycja: Debata Poranka

  Prowadzący: Dorota Kania

  Gość: Jacek Liziniewicz, Patryk Słowik 

  Data emisji: 13.10.2020

  Godzina emisji: 8.35

  PR24/ka

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  Władysław Teofil Bartoszewski o zakazie hodowli na futra: pomysł słuszny, ale potrzebne vacatio legis

  Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 18:40
  - Pomysł jest słuszny - powiedział w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski. Poseł PSL odniósł się w ten sposób do przegłosowanej przez Sejm "Piątki dla zwierząt" autorstwa PiS.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Dobre rozwiązanie". Poseł Lewicy o tzw. Piątce dla zwierząt

  Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 18:20
  - Staramy się być rozsądną opozycją, krytykować rząd za to, za co na krytykę zasługuje i wspierać wtedy, gdy proponuje dobre rozwiązania, jak na przykład "Piątka dla zwierząt" - powiedział Maciej Gdula z Lewicy.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Wejście PiS do ekologii jest konieczne". Publicysta o "Piątce dla zwierząt"

  Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 20:05
  - Kwota 7,5 mld zł jako wartość eksportu rolnego podawana w debacie publicznej to dane nie z Ministerstwa Rolnictwa czy z GUS. Pochodzą one ze Związku Polskie Mięso, który jest w części instytucją lobbystyczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej". Gościem audycji był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
  rozwiń zwiń