"Kompendium niezbędnej wiedzy". Wyjątkowa publikacja poświęcona ochronie życia poczętego

2020-10-20, 17:20

"Kompendium niezbędnej wiedzy". Wyjątkowa publikacja poświęcona ochronie życia poczętego
Briefing prasowy w związku z publikacją "W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy". Foto: Twitter/Centrum Życia i Rodziny

Centrum Życia i Rodziny zaprezentowało najnowszą publikację pod tytułem "W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy". To pierwsza w Polsce publikacja, która w rzetelny sposób odpowiada na pytania o podstawy merytoryczne pełnej ochrony życia dzieci przed narodzeniem.

Dyrektor Biura Analiz Centrum Życia i Rodziny oraz autor publikacji "W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy" Kazimierz Przeszowski podkreśla, że celem publikacji są argumenty za życiem.

- Celem naszej publikacji jest dostarczenie wiedzy i rzetelnych argumentów do dyskusji, do stawania w obronie tych, którzy sami bronić się nie mogą, bo są jeszcze pod sercem swojej matki. Niezbędne jest, aby móc uargumentować, pokazać aktualny stan badań, czyli aktualne argumenty pochodzące z nauk społecznych i nauk prawnych - zaznacza autor kompendium.

Powiązany Artykuł

1200_modlitwa_shutterstock.jpg
Trwa Nowenna Życia w obronie nienarodzonych. Modlitwy także przed Trybunałem Konstytucyjnym

"Jestem wiarygodnym świadkiem"

Publikacja zawiera odpowiedzi na kluczowe pytania w toczącej się debacie na temat aborcji, między innymi - "Czy przed narodzeniem mamy do czynienia z człowiekiem?" oraz "Co współczesna medycyna mówi na temat początku życia człowieka?". Publikacja odnosi się również do powinności najbliższych względem mającego się urodzić człowieka, podkreśla lekarz, profesor ginekologii i położnictwa profesor Bogdan Chazan.

- Jest czymś głęboko niewłaściwym, jeżeli skazujemy osoby słabe, które nie mają nic do powiedzenia, bo nie mogą mówić, znajdują się na początku życia, albo pod koniec swojego życia, - jeżeli skazujemy je na śmierć nie pytając, jakie jest ich zdanie - wyjaśnia lekarz. Profesor Chazan mówi, że jako osoba, która w przeszłości dokonywała aborcji, tym bardziej opowiada się za zmianą prawa dotyczącego tak zwanej aborcji eugenicznej.

Czytaj także:

- Jestem wiarygodnym świadkiem, że aborcja jest czymś głęboko złym. Czyni spustoszenia w organizmie matki, spustoszenia w jej psychice, w jej systemie wartości, wpływa niekorzystnie na sumienie pracowników medycznych. Jest to punkt widzenia osoby, która zrozumiała, że aborcja jest czymś głęboko złym i teraz opowiada się za zmianą prawa w tym zakresie - dodaje profesor Chazan.

"Niezwykła wartość merytoryczna"

Powiązany Artykuł

rodzina koronawirus 1200 shutterstock.jpg
"Miłość źródłem motywacji i siły". Prof. Michalski o relacjach rodzinnych w czasie pandemii

Autor publikacji "W obronie życia..." Kazimierz Przeszowski podkreśla, że ochrona życia nie może podlegać różnicowaniu. - Z przeszło 1050 aborcji, które są rocznie wykonywane w Polsce, 1000 jest właśnie na tle podejrzenia, diagnozy choroby lub wady rozwojowej u dziecka. Więc ta decyzja Trybunału Konstytucyjnego, że to właśnie wartość ludzkiego życia, godność człowieka stanowi fundament całego porządku społecznego i prawnego. Ochrona ludzkiego życia nie może podlegać różnicowaniu także w fazie prenatalnej - tłumaczy.

Publikacja jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.kompendiumprolife.pl. Wydawcy publikacji z Centrum Życia i Rodziny podkreślają, że opracowanie ma niezwykłą wartość merytoryczną i może przyczynić się do zwiększenia ochrony życia ludzkiego. Dodają, że oczekują na decyzję sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy 22 października zdecydują o konstytucyjności tak zwane przesłanki eugenicznej. Podkreślają, że w razie niepowodzenia i utrzymania tzw. przesłanki eugenicznej, będą domagać się od polityków przyjęcia projektu ustawy "Zatrzymaj aborcję", który znajduje się w komisjach sejmowych.
22 października Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą wniosku posłów, dotyczącym tak zwanej aborcji eugenicznej. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego trafił w 2019 roku. Dotyczy on tak zwanej aborcji eugenicznej, to jest przerwania ciąży w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia.

Czytaj także:

Podobny wniosek grupy posłów z 2017 roku wygasł wraz z końcem kadencji poprzedniego parlamentu. Wniosek posłów do Trybunału Konstytucyjnego ma, jak akcentowali jego inicjatorzy, przeciąć wieloletnie spory wokół tej kwestii.

W przypadku uznania przez Trybunał tak zwanej aborcji eugenicznej za niezgodną z Konstytucją, przepisy ustawy zostaną uchylone i nie będzie potrzeby, aby sprawą zajmował się Sejm - pisze portal wPolityce.pl.

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej