Żaryn: terroryzm realnym zagrożeniem, pandemia sprzyja radykalizacji postaw

2020-10-22, 08:22

Żaryn: terroryzm realnym zagrożeniem, pandemia sprzyja radykalizacji postaw
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/kafeinkolik

- Zagrożenie terroryzmem nie zniknęło, po obostrzeniach wynikających z pandemii COVID-19 zmieniły się metody działania terrorystów - mówi rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn pytany o ostatni atak o charakterze terrorystycznym, do którego doszło we Francji, powiedział, że zabójstwo francuskiego nauczyciela powinno uświadomić nam, że zagrożenie terroryzmem nie zniknęło.

Powiązany Artykuł

Francja islam pap 1200.jpg
Zabójstwo nauczyciela we Francji. "Le Figaro": ta zbrodnia ujawnia podboje islamizmu w sercu społeczeństwa

- Również Polska jest częścią świata zagrożonego terroryzmem, o czym przypominają działania ABW z ostatnich miesięcy: zatrzymania między innymi ekstremistów z Polski oraz Niemiec, Polaków i cudzoziemców mających powiązania z ISIS, a także działania na rzecz wydalenia kilku obcokrajowców z Polski - powiedział PAP Żaryn.

"Pandemia sprzyja radykalizacji postaw"

W jego ocenie, choć sytuacja Polski na tle innych państw pozostaje dobra, zagrożenie terroryzmem i radykalizmem nie zniknęło i jest wyzwaniem dla służb. Pytany, jak pandemia wpływa na zagrożenia terrorystyczne, wyjaśnił, że z jednej strony COVID znacząco utrudnił przemieszczanie się ludzi po świecie, spowodował też odwoływanie wielkich imprez czy wydarzeń, co ograniczyło możliwości działania grup terrorystycznych.

Czytaj także:

- Z drugiej strony warunki pandemiczne i podejmowane w wielu krajach środki zaradcze sprzyjają radykalizacji postaw i możliwości inspirowania ludzi do działań terrorystycznych. Dlatego okres pandemii jest przez organizacje terrorystyczne wykorzystywany do działań propagandowych, a jej nasilenie widać w internecie, gdzie przeniosło się wiele aktywności naszego życia - tłumaczył.

ISIS nadal groźne

- Również zapowiadany globalny kryzys - wzrost bezrobocia i biedy w wielu regionach świata - będzie sprzyjał radykalizacji i zostanie wykorzystywany przez organizacje terrorystyczne - ocenił Żaryn.

Powiązany Artykuł

akcja abw 663.jpg
Niemiecki terrorysta zatrzymany w Polsce. W miejscu pracy przechowywał trotyl

Zaznaczył, że pomimo militarnej porażki na Bliskim Wschodzie Państwo Islamskie pozostaje groźne - ISIS utrzymuje zdolności inspirowania dżihadystów do prowadzenia ataków. - Szczególnie niebezpieczne są osoby przebywające w Syrii, które są silnie zradykalizowane, mają zdolności i doświadczenie walk bojowych oraz radykalizujący się islamiści w Europie - podkreślił Żaryn.

- Choć obecnie ocenia się, że ISIS nie ma potencjału do organizowania skoordynowanych uderzeń na terenie Europy, to członkowie i zwolennicy ISIS mogą stanowić zagrożenie w państwach naszego regionu świata - ostrzegł.

Radykalizowanie pojedynczych bojowników

Rzecznik wyjaśnił, że służby spodziewają się, że ISIS w najbliższym czasie będzie koncentrowało się na radykalizowaniu pojedynczych bojowników. Mieliby oni przeprowadzać ataki, korzystając z prostych metod, tj. przy użyciu niebezpiecznych, ale powszechnych narzędzi jak noże czy broń palna, albo taranu - jak samochód czy ciężarówka.

- Niebezpiecznym trendem w długim okresie pozostaje zjawisko tak zwanych foreign fightersów - ludzi, którzy przybywają z rejonów walki, stanowią zagrożenie dla krajów europejskich czy wracają do swoich ojczyzn. Osoby te pozostają silnie zradykalizowane i mogą podejmować działania o charakterze terrorystycznym nawet po długim przebywaniu w Europie - podkreślił Żaryn.

Powiązany Artykuł

ABW zdjecie 4 1200 free.JPG
Planowali zamachy w Polsce, werbowali konwertytów. Deportowano obywateli Tadżykistanu

W skali światowej działania wobec organizacji terrorystycznych komplikuje postawa niektórych państw, które często "po cichu" wspierają organizacje terrorystyczne - ocenił rzecznik. - Przykładem jest niejasna postawa Rosji wobec talibów w Afganistanie - o czym donosiły amerykańskie media. Rosja zdaje się prowadzić swoją grę: z jednej strony torpedując działania amerykańskie w tym kraju, zaś z drugiej wspierając działania terrorystów - uważa Żaryn.

Działania Rosji

Przypomniał, że w tym kraju - jak wskazywały media - aktywna była jednostka GRU, prowadząca najbardziej agresywne w ostatnich latach operacje na terenie Europy – m.in. zamach na Siergieja Skripala, czy próbę puczu w Czarnogórze. - Rosja tradycyjnie odrzuca oskarżenia, ale jej postawa wobec różnych grup prowadzących działania terrorystyczne pozostaje dwuznaczna - zaznaczył.

Czytaj także:

Stanisław Żaryn powiedział PAP, że wyzwania terrorystyczne płynące z obecnych zjawisk są zagrożeniem, o którym musimy pamiętać, ale zapewnił, że służby specjalne odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polski "priorytetowo traktują zwalczanie terroryzmu".

pg

Polecane

Wróć do strony głównej