"Skrajna nieodpowiedzialność". Joanna Lichocka o protestach po orzeczeniu TK

- To, co w tej chwili się dzieje, to bawienie się życiem ludzi w imię haseł, które mają doprowadzić do przesilenia politycznego. Kiedy widzę polityków PO czy Lewicy przeszczęśliwych z tłumów na ulicy w samym środku pandemii, to myślę, że ci ludzie kompletnie nie nadają się do polityki - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka (Prawo i Sprawiedliwość).

2020-11-02, 09:11

"Skrajna nieodpowiedzialność". Joanna Lichocka o protestach po orzeczeniu TK
Joanna Lichocka (PiS). Foto: PR24

Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc, gdy orzeczenie TK zostanie opublikowane.

Powiązany Artykuł

strajk 1200 pap.jpg
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: Strajk Kobiet się radykalizuje

"Opóźnianie publikacji orzeczenia nie jest rozwiązaniem problemu"

Joanna Lichocka zaznaczyła, że z publikacją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie powinno się zwlekać. - Nie mam wiedzy na temat odsuwania w czasie publikacji jakiegokolwiek dokumentu, który powinien zostać opublikowany. Przepisy dość jasno regulują, że taki wyrok po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i skierowaniu do publikacji przez jego przewodniczącą powinien być opublikowany niezwłocznie - stwierdziła.

Posłuchaj

02.11.2020 Joanna Lichocka (Polskie Radio 24 / 24 Pytania) 12:37
+
Dodaj do playlisty

- Samo zastanawianie się, czy opublikowanie tego wyroku teraz czy za miesiąc jest sposobem, by powiedzieć opinii publicznej, że można stłuc termometr, a gorączki nie będzie, że to jest rozwiązanie problemu. Opóźnianie publikacji nie jest rozwiązaniem problemu. Trybunał jasno powiedział, co mówi nasza konstytucja i musimy się z tym zmierzyć w inny sposób niż udawanie, że tego orzeczenia nie ma - dodała.

Poseł podkreśliła, że orzeczenie TK nie mogło być inne. - Wynika z zapisów konstytucji, które mówią o tym, ze życie ludzkie podlega ochronie prawnej bez wyjątków, wyszczególnienia etapów rozwoju życia człowieka czy jego stanów zdrowia. Trzeba z uwzględnieniem tego orzeczenia szukać rozwiązań, które uwzględniałyby sytuacje skrajne czy niebezpieczne z punktu widzenia kobiet - mówiła.

REKLAMA

"Kompromitacja opozycji"

- To, jak zachowuje się totalna opozycja i osoby nawołujące do protestów, jest dla mnie niebywałą skrajną nieodpowiedzialnością, nieliczeniem się ze zdrowiem i z życiem Polaków. (…) Politycy opozycji, bez względu na to, co się stanie, jak bardzo Polacy za to zapłacą, próbują bezwzględnie wrócić do władzy, to nieprawdopodobna kompromitacja opozycji - stwierdziła.

Program "Za życiem"

- Musimy zrewidować i rozszerzyć program "Za życiem", tak by kobiety nie zostały same z tymi dramatycznymi przypadkami, gdy rodzi się niepełnosprawne dziecko, tak by polskie państwo mogło jak najbardziej pomóc takim rodzinom. To jest sygnał do konstruktywnego działania, mam nadzieję, że Ministerstwo Rodziny dość szybko takie zmiany przeprowadzi - stwierdziła Joanna Lichocka.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Joanna Lichocka

Data emisji: 02.11.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 7:15

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej