X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zniszczone pomniki i krzyże pamięci. Do protestujących płyną apele o zaprzestanie profanacji i dewastacji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 21:18
Z różnych stron Polski płyną apele do protestujących o zaprzestanie profanacji i dewastacji. Akty wandalizmu są wymierzone także w miejsca martyrologii Polaków - krzyż na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku-Zaspie, pomnik Dzieci Utraconych, czy pomnik żołnierzy węgierskich uczestniczących w Powstaniu Warszawskim.
Zdewastowany pomnik pamięci Węgrów walczących w Powstaniu Warszawskim
Zdewastowany pomnik pamięci Węgrów walczących w Powstaniu WarszawskimFoto: Orsolya Kovács/ Twitter/@HU_in_PL

Z wezwaniem do powstrzymania się od aktów wandalizmu w miejscach poświęconych polskim bohaterom wystąpił dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski. W sobotę nieznani sprawcy na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku-Zaspie zniszczyli krzyż, wypisując na nim obraźliwe hasła.

ulica mid-20b02173 1200.jpg
Protesty po wyroku TK. Joanna Borowiak: to jest projekt polityczny

Dewastacja cmentarza ofiar niemieckiego obozu

Dyrektor Piotr Tarnowski powiedział IAR, że był to niezrozumiały akt niszczenia pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli za wolność Polski. - Muzeum musi reagować w takich przypadkach, ponieważ nie są one dla nas obojętne - powiedział Piotr Tarnowski.


Posłuchaj
00:23 stuthof-miejsca swiete poza sporem .mp3 Dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski: miejsca święte, w których spoczywają bohaterowie walk o wolność i niepodległość Polski, powinny być wyłączone z jakiegokolwiek sporu i być wolne od wystąpień o charakterze chuligańskim (IAR)

W niedzielnym oświadczeniu dyrektor napisał też, że ślady ogromnego cierpienia, jakie wpisane jest w naszą historię, "powinny nas jednać i motywować do budowania lepszego jutra dla kolejnych pokoleń".

Na Zaspie są pochowani między innymi więźniowie obozu Stutthof. Gdańska policja poszukuje sprawców wandalizmu.

1200_strajk_PAP.jpg
Blokada ulic, agresywne hasła, marsz na Sejm. Kolejna odsłona Strajku Kobiet

Anioł trzymający w ramionach dziecko

Interwencję w sprawie dewastacji pomnika Dzieci Utraconych na cmentarzu w Brzezówce w gminie Hażlach na Śląsku zapowiedział minister w KPRM i wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik. Polityk oświadczył, że zdewastowany pomnik zostanie naprawiony. Prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielę figurę oblano smołą.

Czytaj także: 

Jak mówił minister, podjęte zostaną wszelkie środki w celu złapania sprawców dewastacji pomnika. Poinformował, że sprawą zajmują się policja i prokuratura. - Jeżeli jutro po sprawdzeniu pomnika okaże się, że nie da się go naprawić, to - jak już wcześniej zadeklarowałem - przekażemy pieniądze na jego odbudowę - podkreślił minister Michał Wójcik.

O zniszczeniu pomnika poinformował Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach, na terenie której znajduje się cmentarz w Brzezówce. Wójt powiedział Polskiemu Radiu Katowice, że informacja o zdarzeniu wywołała falę poruszenia w lokalnej społeczności. Podkreślił, że do takich zdarzeń nie powinno dochodzić. - Ludzie zadają pytanie, co się z nami dzieje - mówi Grzegorz Sikorski. Wyraził zdziwienie, że pomnik mógł komuś przeszkadzać.

Pomnik Dzieci Utraconych został odsłonięty w Brzezówce 15 października 2017 roku. Przedstawia anioła trzymającego w ramionach dziecko.

20b02110 (1).jpg
Postawa rządu wobec protestów. Terlikowski: ostrożna linia, unikająca bezpośredniej konfrontacji, jest słuszna

Zniszczenie pomnika Powstańców Warszawskich

Z kolei ambasador Węgier Orsolya Kovács podziękowała wolontariuszom związanym z polskim Instytutem Pamięci Narodowej za oczyszczenie pomnika Węgierskich Honwedów w Warszawie. Orsolya Kovács napisała na Twitterze, że jest zdumiona aktem wandalizmu w miejscu upamiętniającym węgierskich żołnierzy - uczestników Powstania Warszawskiego.

Wraz z wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej Mateuszem Szpytmą ambasador Węgier złożyła przed pomnikiem kwiaty.

Apel szefa rządu

O podjęcie rozmów do protestujących i do opozycji zaapelował premier Mateusz Morawiecki. W nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych szef rządu prosi, aby "nasze spory nie toczyły się na ulicach i nie były przyczyną kolejnych zachorowań [na COVID]".

Protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego zakazującej aborcji eugenicznej trwają od 22 października.
Dziś premier Mateusz Morawiecki zaapelował do protestujących i opozycji o podjęcie rozmów i o to, by "spory nie toczyły się na ulicach i nie były przyczyną kolejnych zachorowań".

Zgodnie z restrykcjami wprowadzonymi, by ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii, w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.


mbl

Czytaj także

"Popkultura jest bardzo mocno antychrześcijańska". Jałowiczor o relacji młodego pokolenia z Kościołem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 13:53
- Po pierwsze mamy brak przekazu wiary przez starsze pokolenie, przez rodziców, temu pokoleniu młodszemu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Jałowiczor, publicysta "Gościa Niedzielnego", odnosząc się do udziału młodego pokolenia w protestach w sprawie aborcji i atakach na kościoły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PSL: w kwestii aborcji proponujemy referendum, w sprawie pandemii Radę Dialogu Społecznego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 13:54
- W kwestii aborcji proponujemy niepublikowanie wyroku, referendum i zmiany w konstytucji. Chcemy też zachęcić premiera i rząd, by uruchomić Radę Dialogu Społecznego - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Paszyk (PSL). Podkreślił, że warto rozmawiać z przedsiębiorcami i wyznaczać ramy, co będzie się działo, gdy odnotowane będą wzrosty zachorowań. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma wyjścia, musi być rozsądny kompromis". Prof. Kleiber o sporze wokół aborcji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 16:33
- Ten spór nie zaniknie, będą różne zdania, pokolenie młodych ludzi troszkę inaczej widzi sprawy, które pokolenie starsze traktuje jako obowiązującą tradycję i coś, co jest spoiwem łączącym nas wszystkich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk, komentując trwające w Polsce protesty dot. aborcji. 
rozwiń zwiń