102 lata temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.
- Każde osłabienie Polski jako wspólnoty narodowej, każde osłabienie polskiego interesu narodowego, racji stanu to jest coś, co grozi polskiej niepodległości - ocenił w "Sygnałach dnia" Piotr Gliński. Jak zauważył, wiele środowisk i grup społecznych jest dziś zaangażowanych w myślenie patriotyczne, ale mamy też przeciwstawne tendencje.
Jak dodał, należy pamiętać, że polska wspólnota poniosła olbrzymie straty w czasie II wojny światowej, a potem 50 lat komunizmu odcisnęło się bardzo negatywnie na polskim społeczeństwie.
- To wszystko spowodowało spustoszenie, jeśli chodzi o nasz potencjał gotowości do obrony ojczyzny, jej interesów. Wielu ludzi mniej to interesuje, w sposób "letni" podchodzi do tych kwestii - stwierdził wicepremier.
Jak podkreślił, tylko te kraje, które dbają o własną suwerenności, własne możliwości i zasoby, we współczesnym świecie, który jest światem straszliwej rywalizacji, mają możliwości rozwoju i kształtowania swojej przyszłości zgodnie ze swoim interesem.
Gość Jedynki mówił też o pomniku "Przed Bitwą Warszawską. Skierniewice 1920-2020", który został odsłonięty 9 listopada.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu)
Data emisji: 11.11.2020 r.
Godzina emisji: 8.15
fc
Piotr Gliński: każde osłabienie Polski jako wspólnoty narodowej zagraża niepodległości - Jedynka - polskieradio.pl