"Symbol zmierzchu PRL-u". Robert Kostro o pomniku Feliksa Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski

2020-11-14, 17:35

"Symbol zmierzchu PRL-u". Robert Kostro o pomniku Feliksa Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski
Pomnik Feliksa Dzierżyńskiego na terenie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, Warszawa, 10.11.2020. . Foto: PAP/Albert Zawada

- Moment zdemontowania pomnika Feliksa Dzierżyńskiego 17 listopada 1989 r. był ciekawy, wszyscy sądzili, że to był pomnik z brązu, zaskoczeniem było to, że się rozpadł na oczach zgromadzonej publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Wóz bojowy z czasu stanu wojennego, tysiącletni dąb i części zburzonego pomnika Feliksa Dzierżyńskiego trafiły do budynku Muzeum Historii Polski. Operacja instalacji wielkogabarytowych pamiątek z naszej historii kończy pierwszy etap budowy gmachu Muzeum.

Powiązany Artykuł

Kostro SKOT PAP-1200.jpg
"Wolność, tożsamość, przemiany cywilizacyjne". Robert Kostro o myśli przewodniej MHP

Robert Kostro przypominał wydarzenia 1989 r. - Demontaż pomnika Feliksa Dzierżyńskiego to ważny monument w 1989 r. i paradoksalnie najbardziej radosny. Okrągły Stół był trudnym i dwuznacznym wydarzeniem, wybory 4 czerwca były oczywiście radosne, ze względu na wynik, ale też gorzkie, ten Sejm był kontraktowy - zauważył.

- Mieliśmy pomysł odtworzenia momentu, gdy pomnik spada Dzierżyńskiego z cokołu. Większość wystaw odpowiadających o tych czasach kończy się na wyborach 4 czerwca 1989 r. To jednak był początek procesu. Tu mamy moment spontanicznej radości. Montujemy pomnik w taki sposób, by przypominał moment upadku PRL-u - wyjaśniał, i dodał, że pomnik znajdzie się w części ekspozycji poświęconej komunizmowi w Polsce, jako symbol jego zmierzchu.

Posłuchaj

14.11.2020 Robert Kostro (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 13:37
+
Dodaj do playlisty

Autorem rzeźby Feliksa Dzierżyńskiego był Zbigniew Dunajewski. Pomnik odsłonięto 21 lipca 1951 roku na obecnym placu Bankowym w Warszawie (przemianowanym w dniu odsłonięcia na plac Dzierżyńskiego). Pomnik rozebrano w dniach 16-17 listopada 1989 r. W trakcie demontażu rzeźba uległa uszkodzeniu – betonowe segmenty, z których go złożono, oddzieliły się od siebie.

Monument niejednokrotnie był przedmiotem ataków. m.in 10 lutego 1982 r., po oblaniu farbą został podpalony. Akcję przeprowadzili trzej uczniowie warszawskich szkół średnich. Wśród nich był Emil Barchański, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Młody opozycjonista uważany jest za najmłodszą ofiarę stanu wojennego.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji, zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Robert Kostro

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej