Rzecznik rządu przypomniał wypowiedź Tuska o uzależnieniu funduszy UE od praworządności. "Ryzykowny krok"
Rzecznik rządu Piotr Müller zareagował na tweet Donalda Tuska przypomnieniem jego słów z 2018 r., gdy pytany, czy realny jest scenariusz uzależnienia wypłaty środków od przestrzegania zasad praworządności, Tusk powiedział, że "uważałby to za bardzo ryzykowny i krok w niewłaściwym kierunku".
2020-11-19, 22:28
Donald Tusk w czwartkowym wpisie na Twitterze napisał, że "czas na zjednoczenie wysiłków całej opozycji. Sprawy zaszły zbyt daleko. To polskie być albo nie być".
Powiązany Artykuł
"Będzie nadużywany". Wiceszef MSZ w BBC o mechanizmie powiązania budżetu UE z praworządnością
Były premier opublikował te słowa w dniu, w którym toczyły się debaty m.in. w kwestii wyrażonego przez premiera Mateusza Morawieckiego sprzeciwu wobec rozporządzenia dotyczącego łączenia kwestii praworządności z dostępem do środków unijnych, możliwości zawetowania w związku z tym przez Polskę kolejnego wieloletniego budżetu UE wraz z tzw. funduszem odbudowy, a także środowego protestu w Warszawie zorganizowanego m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i postępowania policji wobec protestujących.
Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiedział na wpis Donalda Tuska, przytaczając jego wypowiedź w TVN24 z lipca 2018 r., gdzie były premier, a wówczas szef Rady Europejskiej, był pytany, czy realny jest scenariusz uzależnienia wypłaty unijnych funduszy od przestrzegania zasad praworządności.
Na dołączonym do wpisu rzecznika rządu nagraniu Tusk odpowiada: "uważałbym to za bardzo ryzykowny i krok w niewłaściwym kierunku. Nie tylko ze względu na to, że nie chciałbym, żeby Polska była karana, ale że generalnie dla Europy nie byłoby dobrze gdyby mieszać te dwa porządki. Pieniądze, które w budżecie przeznaczamy na różne kwestie, nie powinny podlegać kryteriom, powiedziałbym, czysto politycznym".
REKLAMA
- "Nie ma tego w unijnych przepisach". Robert Knap o wiązaniu wypłat funduszy UE z praworządnością
- Budżet UE a praworządność. Publicysta: weto Polski ma charakter czysto taktyczny
W poniedziałek Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. W czwartek podczas szczytu w formie wideokonferencji szefowie państw i rządów UE, unijni liderzy unijni nie rozstrzygnęli problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy.
Podczas krótkiej dyskusji w kwestii wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności poza kanclerz Niemiec i szefem Rady Europejskiej głos zabrali premierzy Polski, Węgier i Słowenii, którzy, jak przekazało wysokiej rangą źródło zbliżone do posiedzenia, "bardzo zwięźle powtórzyli swoja stanowiska".
itom
REKLAMA
REKLAMA