X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Co dalej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Znamy możliwe scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:30
Sejm już po raz drugi nie powołał Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich. - Oznacza to, że procedura rozpocznie się od nowa - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z KO. - Marszałek Sejmu z całą pewnością niezwłocznie wyznaczy termin na zgłaszanie kandydatur - dodaje przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast. 
Adam Bodnar
Adam BodnarFoto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz została zgłoszona przez kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy już po raz drugi. Tym razem przeciw jej kandydaturze zagłosowało 244 posłów, 204 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Tego, że kandydatura przepadnie, można było się spodziewać jeszcze przed głosowaniem. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz została negatywnie zaopiniowana przez sejmową komisję sprawiedliwości, w której PiS ma większość. 

"Sytuacja jest patowa"

Przewodniczący komisji Marek Ast z PiS mówi portalowi PolskieRadio24.pl, że dla jego klubu była to kandydatura nie do przyjęcia ze względu na jej poglądy dotyczące obecnego wymiaru sprawiedliwości. - Poglądy pani mecenas, chociażby w kwestii Trybunału Konstytucyjnego, są całkowicie zbieżne z tym, co opowiada opozycja o "sędziach dublerach" czy "pseudo-Trybunale", czyli jednym słowem kwestionuje porządek prawny obowiązujący w Rzeczpospolitej - wyjaśnia Ast. 

Czytaj więcej
sejm free 1200.jpg
Sejm nie powołał Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko RPO. Po raz drugi

Marszałek Sejmu jeszcze nie wyznaczyła nowego terminu na zgłaszanie kandydatur na RPO. Marek Ast jest przekonany, że stanie się to wkrótce. - Marszałek Sejmu z całą pewnością niezwłocznie wyznaczy termin na zgłaszanie kandydatur - stwierdza. Takiej pewności nie ma natomiast wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska KO, która uważa, że w sprawie wyboru RPO mamy do czynienia z pewnym klinczem.

- Sytuacja jest patowa, dlatego, że PiS nie zgłasza żadnej kandydatury. Albo nie ma żadnej osoby, która byłaby do zaakceptowania przez większość sejmową, która byłaby do zaakceptowania przez PiS. Może być też tak, że PiS lekceważy ten urząd i uważa, że taka sytuacja patowa jest dla nich wygodna - stwierdza Kidawa-Błońska.

PiS czeka na wyrok TK?

Marek Ast przyznaje, że jest pewien problem. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że bez porozumienia w Senacie, trudno będzie uzyskać akceptację dla kandydata Zjednoczonej Prawicy wybranego przez Sejm. Wszystko zależy więc od ewentualnych rozmów w Senacie i znalezienia tam porozumienia, ale nie wiem czy takie rozmowy są prowadzone - wyjaśnia Ast. I dodaje, że oznacza to zaniechania procedury wyboru RPO. 

- Kwestia wyboru jest absolutnie wynikająca z obowiązku ustawowego, więc tę próbę Sejm z całą pewnością podejmie po raz kolejny - mówi Ast. - W międzyczasie odbędzie się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego i być może zapadnie wyrok co do wniosku posłów PiS o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu, który umożliwia pełnienie obowiązku RPO przez prof. Adama Bodnara po wygaśnięciu jego kadencji - dodaje Ast. Rozprawa TK w tej sprawie została wyznaczona na 3 grudnia.

Czytaj więcej
shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Odwołano rozprawę ws. kadencji RPO. Powodem choroba jednego z sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Gdyby tak się stało, to konieczna byłaby nowelizacja ustawy o RPO po to, aby zapewnić ciągłość urzędu w sytuacji, gdy nie udaje się wybrać nowego Rzecznika. - Trudno powiedzieć, w jakim kierunku poszłaby taka nowelizacja. Analogiczna sytuacja była w przypadku I prezesa Sądu Najwyższego i wówczas Sejm zaproponował, żeby po wygaśnięciu kadencji I prezesa SN, na czas do chwili wyboru nowego I prezesa, osobę pełniącą obowiązki wskazywał prezydent. Nie chce uprzedzać, jak będzie w tym wypadku, bo przecież to TK może uznać, że obecne przepisy są zgodne z konstytucją i wówczas funkcję dalej będzie sprawował prof. Adam Bodnar - wyjaśnia Ast. 

9 września upłynęła 5-letnia kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Zgodnie z obecną ustawą o RPO Bodnar będzie pełnił funkcję do czasu powołania następcy.

MF, PolskieRadio24.pl 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odrzucona kandydatura na RPO. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz znów negatywnie zaopiniowana

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 10:01
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ponownie negatywnie zaopiniowała kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwołano rozprawę ws. kadencji RPO. Powodem choroba jednego z sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 06:43
Ze względu na chorobę jednego z sędziów odwołana została wtorkowa rozprawa dotycząca przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego pięcioletniej kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika - poinformowało biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń