"Państwo częściowo dysfunkcyjne". Politolog o przekazywaniu środków UE bezpośrednio do samorządów
- W takiej sytuacji pewne części kraju zostałyby wyłączone spod jurysdykcji państwa w wymiarze finansowym, to trudne do wyobrażenia - komentował prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) propozycje przekazywania środków unijnych bezpośrednio do samorządów.
2020-11-25, 13:15
Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE rozporządzenie zaakceptowały.
Powiązany Artykuł
Szef MSZ: polexit jest absolutnym absurdem, a weto to uprawniony element negocjacji w UE
Jak stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w związku z tą sytuacją część z funduszy UE powinna trafiać bezpośrednio do samorządów, by te nadal realizowały były inwestycje.
Prof. Jacek Reginia-Zacharski odniósł się do możliwości wcielenia w życie tych propozycji. - UE, która sama jest instrumentem prawnym, ma do tego prawa, będącego jej fundamentem, podejście dość elastyczne. Taka formuła nie jest wykluczona - ocenił.
Dodał także, że Unia Europejska jest organizacją o charakterze międzyrządowym, jej członkami są państwa reprezentowane przez rządy, a przekazywanie środków unijnych bezpośrednio do regionów spowodowałoby de facto wyłączenie pewnych regionów kraju spod jurysdykcji jego władz w sferze finansowej.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Prof. Jacek Reginia-Zacharski komentował także doniesienia o możliwej chęci kompromisu, jaką rzekomo widać po stronie niemieckiej w sprawie funduszy UE. - Prezydencje mają to do siebie, że zarówno na początek, jak i na koniec prezydencji państwo, które ja sprawuje, usiłuje osiągnąć jakiś spektakularny sukces. Jeżeli prezydencja niemiecka kończyłaby się w taki sposób, że budżet nie zostałby uchwalony, z pewnością RFN nie mogłaby czegoś takiego zapisać na koncie swoich sukcesów.
- Nikt nie ma wątpliwości, że propozycja łączenia kwestii praworządności ze środkami UE jest silnie wspierana przez prezydencję niemiecką, chęć osiągnięcia kompromisu jest zrozumiała, choć rodzi się oczywiście pytanie o jego możliwości i warunki - stwierdził politolog.
- Prof. Witold Modzelewski: polexit to mistyfikacja
- Janusz Kowalski: dzisiaj to Polska broni głównych wartości UE
Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość zawetowania kolejnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027; elementem pakietu budżetowego jest też tzw. fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość audycji: prof. Jacek Reginia-Zacharski
REKLAMA
Data emisji: 25.11.2020
Godzina emisji: 12.37
PR24/ka
REKLAMA