Dalajlama we Wrocławiu
Przywódca Tybetańczyków odwiedza Polskę.
2010-09-22, 08:00
Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków przyjechał do Polski. Stolica Dolnego Śląska to jedyne miasto w naszym kraju, które odwiedzi podczas jesiennego pobytu w Europie. Wrocław wybrał z 85 innych propozycji.
Wizytę rozpocznie od zwiedzenia wystawy "Solidarny Wrocław", która powstała w związku z 30-leciem powstania Solidarności.
Później w Hali Stulecie dalajlama wygłosi wykład. Na spotkanie z duchowym przywódcą Tybetańczyków Urząd Miasta we Wrocławiu rozdał ponad 6 tys. wejściówek.
Także w środę dalajlama prawdopodobnie odwiedzi Dzielnicę Czterech Świątyń, która podczas pierwszej wizyty we Wrocławiu w 2008 r. bardzo go zachwyciła. Spodobało mu się - jak wówczas tłumaczył - że cztery wyznania, cztery świątynie funkcjonują obok siebie i nikomu to nie przeszkadza, nie prowadzi do sporów na tle religijnym.
Z kolei na czwartek zaplanowana została konferencja prasowa oraz spotkanie z młodzieżą we wrocławskim Teatrze Lalek.
Miłe słowa o Polsce
Od roku 2008 duchowy przywódca Tybetańczyków jest honorowym obywatelem Wrocławia. Dalajlama lubi podkreślać, iż ceni Polskę oraz Polaków. W New Delhi, przed wyjazdem do Europy powiedział Polskiemu Radiu : "Kiedy jadę do Polski to zawsze próbuję się uczyć waszej silnej determinacji i siły woli. Jestem także przekonany, że Polacy - ze względu na swe przeszłe doświadczenia - doskonale rozumieją ból i cierpienie, które towarzyszą życiu pod kontrolą podobną do wojskowej."
W trakcie pobytu w Polsce, Dalajlama spotka się także z członkami parlamentarnego zespołu do spraw Tybetu, a także reprezentantami wspólnoty buddyjskiej.
Europejska podróż Dalajlamy
Z Polski duchowy przywódca Tybetańczyków uda się do Niemiec. Do Indii powróci w końcu września.
W trakcie swej podróży do Europy XIV Dalajlama duchowy przywódca Tybetańczyków, zamierza szerzyć humanistyczne wartości ogólnoludzkie, harmonię międzyreligijną a także przypominać o potrzebie sprawiedliwości w Tybecie.
XIV Dalajlama pragnie realizować "drogę środka", której celem jest uzyskanie przez Tybet rzeczywistej autonomii, ale w granicach Chin i w zgodzie z chińską konstytucją. Dotychczasowe rozmowy wysłanników Dalajlamy z władzami w Pekinie nie przyniosły jednak postępu w rozwiązaniu problemu tybetańskiego. Od roku 1959 duchowy przywódca Tybetańczyków przebywa na wychodźstwie w Indiach. Diaspora tybetańska w tym kraju liczy ponad 120 tysięcy osób.
agkm
REKLAMA