Kontrowersje ws. warszawskich kartek świątecznych. Trzaskowski: nie zajmuję się cenzurą
- Jeśli ktoś zajmuje się cenzurowaniem pocztówek, to musi się naprawdę zastanowić - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany o kontrowersje wokół warszawskich kartek świątecznych. Założenie, że sam sprawdzam kartki, jest nieprawdopodobne, ale te bardzo mi się podobają - dodał.
2020-12-10, 09:53
Powiązany Artykuł
Grafiki utrzymane w konwencji świątecznych kartek pojawiły się m.in. na oficjalnych profilach miasta w mediach społecznościowych. Na jednej z nich widać Pałac Kultury i Nauki, charakterystyczną palmę na rondzie de Gaulle'a oraz pomnik Warszawskiej Syrenki. Na niebie widnieje księżyc oraz gwiazda, które zdaniem części komentatorów przypominają półksiężyc będący symbolem islamu. Niektórzy krytykowali także brak bezpośredniego nawiązania w grafikach do symboliki chrześcijańskiej.
O to, dlaczego kartki nie zawierają żadnych elementów religijnych, Trzaskowski pytany był w internetowej części rozmowy w Radiu Zet. - To jest nieprawdopodobne - po pierwsze założenie, że ja cenzuruję czy sprawdzam wszystkie plakaty czy kartki świąteczne. Poza tym na tej kartce świątecznej jest mnóstwo symboli świąt - jest księżyc, są gwiazdy, jak na wielu tego typu pocztówkach - powiedział.
Cenzurowanie pocztówek
- Jeśli ktoś się zajmuje cenzurowaniem pocztówek, to musi się naprawdę zastanowić nad tym, czym się zajmuje, mówiąc bardzo delikatnie. Mnie to po prostu bawi - powiedział. - To coś nieprawdopodobnego, czym się media państwowe za nasze pieniądze zajmują - dodał. Podkreślił, że sam nie zatwierdzał kartek, ale bardzo mu się podobają.
Powiązany Artykuł
- Każdy widzi to, co chce widzieć - podkreślała z kolei wcześniej rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka, pytana o kontrowersje wokół grafik. - Warszawa jako stolica jest przede wszystkim miastem tolerancyjnym. W Warszawie oprócz katolików żyją osoby o różnym pochodzeniu, wyznaniu, wierze, poglądach - mówiła Gałecka, dodając, że kartki świąteczne przygotowane przez ratusz do wspólnego celebrowania mają zapraszać wszystkich.
REKLAMA
- Motywem przewodnim ma być wspólnotowość. Święta Bożego Narodzenia to czas, który powinien nas łączyć, a nie dzielić - bez względu na różnice, które są pomiędzy nami. Taki jest wydźwięk grafik. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to nie rozumie tak naprawdę świąt Bożego Narodzenia - dodała.
pkur
REKLAMA