X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Analityk OSW: Nagroda Sacharowa to nagroda dla białoruskiego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 19:19
Nagroda Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa została w środę w Brukseli wręczona demokratycznej opozycji na Białorusi, reprezentowanej przez Radę Koordynacyjną - inicjatywę odważnych kobiet i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. - To nie jest nagroda dla Komitetu, ale dla białoruskiego społeczeństwa, które się przebudziło - mówi Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Po ceremonii wręczenia Nagrody im. Sacharowa w Parlamencie Europejskim. Nagrodzone w 2020 r. przedstawicielki białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska (L) i Weranika Capkała (P)
Po ceremonii wręczenia Nagrody im. Sacharowa w Parlamencie Europejskim. Nagrodzone w 2020 r. przedstawicielki białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska (L) i Weranika Capkała (P)Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Swiatłana Cichanouska 1200 PAP.jpg
Cichanouska apeluje ws. Białorusi: to jest ta chwila, w której potrzebujemy zdecydowanych działań

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli została ufundowana w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Została nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach.


Posłuchaj
20:18 WS 16-12-2020.mp3 Nagroda Sacharowa dla białoruskiej opozycji (Więcej świata/Jedynka)

 


belarus EN 1200 .jpg
Białoruś: "marsz mądrości" zablokowany przez milicję. Kilkudziesięciu zatrzymanych

To nie jest pierwsza Nagroda im. Sacharowa, którą Parlament Europejski przyznał walczącym o wolność Białorusinom. W 2004 roku otrzymało ją Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, a w 2006 roku opozycyjny kandydat w wyborach prezydenckich Alaksandr Milinkiewicz.

Pełne sankcje niewskazane

- To nie nagroda dla Komitetu, ale dla białoruskiego społeczeństwa, które się przebudziło - mówi Kamil Kłysiński.
Według niego sankcje Unii Europejskiej wobec Białorusi są takie, jakie mogą być w obecnej chwili. Zauważa, że środowisko polityków i komentatorów podzieliło się w sprawie sankcji. Są tacy, którzy domagają się pełnych sankcji.

- Ja przyznaję, że nie jestem zwolennikiem pełnych sankcji, bo one uderzą bardziej w białoruskie społeczeństwo niż w Łukaszenkę, a on pod tymi sankcjami i tak się nie ugnie - wyjaśnia. Jego zdaniem, reżim nie ugnie się nawet po wprowadzeniu sankcji ekonomicznych. - Potrzebna jest dalsza presja ulicy, odważna i konsekwentna postawa obywateli - mówi analityk. Zwraca uwagę, że Unia nie skupia się tylko na sankcjach. Przygotowała swego rodzaju plan Marshalla, który może być wdrażany po ustąpieniu Łukaszenki.

Demonstracje na Białorusi zanikną

Kamil Kłysiński przewiduje, że teraz, ze względu na porę roku, niskie temperatury, brutalność milicji, demonstracje zanikną. Ale odrodzą się na wiosnę. - Ludzie szerzej ruszą na ulice, warunki będą bardziej sprzyjające, a zaufania do Łukaszenki ci ludzie w sobie już nie przywrócą - mówi.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Parlament Szwecji opowiedział się za możliwością wstąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rząd w Sztokholmie zobowiązany został do wpisania do strategii bezpieczeństwa tzw. opcji NATO. Według przyjętego przez Riksdag głosami opozycji wezwania Szwecja, podobnie jak Finlandia, powinna dopuszczać możliwość wstąpienia do NATO, aby wzmocnić współpracę w zakresie bezpieczeństwa oraz obronności. Jak podkreślono, "opcja NATO" oznacza, że państwo szwedzkie utrzymuje gotowość ubiegania się o członkostwo w Sojuszu oraz uważnie śledzi zmiany w międzynarodowej polityce bezpieczeństwa. Według komentarzy w szwedzkich mediach decyzja parlamentu jest historycznym krokiem zbliżającym Szwecję do NATO. Otwiera również polityczną debatę na ten temat przed zaplanowanymi na jesień 2022 roku wyborami parlamentarnymi. Szwecja współpracuje już z NATO, odbywa wspólne ćwiczenia, a jej żołnierze biorą udział w misjach wojskowych tej organizacji. Od lat 90. z kluczowych dokumentów stopniowo znikały zapisy mówiące o tym, że Szwecja jest krajem neutralnym. Przypieczętowaniem zmiany podejścia było przyjęcie w 2009 roku doktryny o solidarności z państwami nordyckimi i unijnymi. Szwecja zobowiązała się udzielić pomocy partnerom lub też oczekuje od nich wsparcia w przypadku ataku zbrojnego lub katastrofy naturalnej. Felieton Adriana Bąka.

Czytaj także:

Podczas spotkania z członkami Konwentu Obywatelskiego Emmanuel Macron oświadczył, że jest zwolennikiem wzmocnienia działań na rzecz ochrony klimatu. Jednym z przejawów ma być wpisanie do francuskiej konstytucji zapisów poświęconych właśnie tym zagadnieniom. W opinii Macrona kolejność działania w tej sprawie powinna być następująca: najpierw powinno zająć się nią Zgromadzenie Narodowe, później Senat, a na końcu obywatele, którzy wypowiedzą się w drodze referendum. Konwent jest ciałem, którego powstanie zostało zapowiedziane w czasie protestów żółtych kamizelek. Prace rozpoczął w październiku ubiegłego roku, zaś w jego skład wschodzi 150 osób, zapewniających "pełną reprezentatywność". Czy spotkania z takimi ciałami społecznymi i obietnice wpisania celów ekologicznych do ustawy zasadniczej mają posłużyć wzmocnieniu - obecnie słabnącej - pozycji prezydenta przed zbliżającymi się wyborami głowy państwa.Rozmowa z Łukaszem Maślanką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Setki tysięcy Ujgurów i przedstawicieli innych mniejszości etnicznych są zmuszane do pracy na polach bawełny w regionie Sinciang na zachodzie Chin, skąd pochodzi 20 proc. światowej bawełny - napisano w raporcie amerykańskiego think tanku Center for Global Policy (CGP). Według BBC raport przedstawia "pierwszy jasny obraz potencjalnej skali pracy przymusowej" przy zbiorach bawełny w Sinciangu. Eksperci ONZ zwracali wcześniej uwagę, że nawet ponad milion przedstawicieli muzułmańskich mniejszości etnicznych mogło zostać w Sinciangu zatrzymanych w pozaprawnych obozach reedukacji. W ostatnich latach pojawiają się również doniesienia o wykorzystywaniu pracy przymusowej Ujgurów i innych muzułmanów w fabrykach. "Uśmiechnięte twarze wszystkich grup etnicznych Sinciangu są najmocniejszą odpowiedzią na kłamstwa i plotki USA" - napisało w oświadczeniu chińskie MSZ. Amerykańska agencja celna zakazała importu bawełny i produktów bawełnianych, wytworzonych przez Korpus Produkcji i Budowy w Sinciangu (XPCC) - potężną organizację paramilitarną i biznesową, utworzoną w 1954 roku w celu zasiedlenia zachodnich obszarów ChRL. Według władz USA Korpus korzysta z pracy przymusowej Ujgurów. Fel. Michała Strzałkowskiego

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Maślanka (Polskio Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 16.12.2020

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Kłopoty Łukaszenki. Szwajcaria zamroziła jego aktywa finansowe

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 10:05
- Szwajcaria zamroziła wszystkie aktywa finansowe prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki - poinformował w sobotę szwajcarski rząd. Decyzja ta ma związek z brutalnymi akcjami sił bezpieczeństwa podczas protestów, które odbywają się od wyborów prezydenckich na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie rezygnowali z walki mimo bólu, cierpienia i strachu". Białoruska opozycja laureatem nagrody im. Sacharowa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 12:58
Demokratyczna opozycja na Białorusi laureatem tegorocznej nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa, przyznawanej za zasługi w walce o demokrację i prawa człowieka. Nagrodę odebrali przedstawiciele Rady Koordynacyjnej, która reprezentuje opozycję. Ma ona być wsparciem w walce o demokrację na Białorusi.
rozwiń zwiń