X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obowiązkowe szkolenia i testy dla użytkowników dronów. Nowe przepisy wchodzą w życie już 31 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 07:50
Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub posiadającym kamerę, od 31 grudnia 2020 roku będzie musiał się zarejestrować, przejść szkolenie i zdać test – przypomina Urząd Lotnictwa Cywilnego, wskazując na nowe przepisy UE. Nowe przepisy wchodzą w życie we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Urząd Lotnictwa Cywilnego podał, że w Polsce jest prawie 200 tys. użytkowników dronów, dlatego rozpoczyna się kampania informacyjna "Miej drony pod kontrolą", skierowana przede wszystkim do osób latających hobbystycznie.

– Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Przypomniał, że w naszym kraju drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach.


dron drony shutterstock 1200.jpg
Nie wszędzie polecisz dronem. Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina o ograniczeniach

Maksymalna wysokość – 120 metrów

Jak tłumaczy ULC, nowe unijne przepisy wprowadzają trzy kategorie lotów dronami:

  • otwartą – operacje o najniższym stopniu ryzyka,
  • szczególną – operacje o średnim ryzyku,
  • certyfikowaną – operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego.

– Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line na stronie drony.ulc.gov.pl. Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów – tłumaczy Urząd.

Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson podkreślił, że zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie.

– To milowy krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz ułatwienie rozwoju całej branży. Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki znajomości branży i doświadczeniu mogliśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnych europejskich przepisów – podkreślił szef ULC.

Pilotażowe loty transportowe

Według Urzędu nowe przepisy są szansą dla polskich przedsiębiorców.

"Lotnictwo bezzałogowe ma ogromny potencjał. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wartość rynku dronów wyniesie do 2026 roku 3,26 mld zł, ale efekt dla całej gospodarki może wynieść nawet 576 mld zł. Co więcej, epidemia COVID-19 dała impuls do dalszego rozwoju, a drony znalazły wiele nowych zastosowań" – czytamy w komunikacie.

Drony w czasie pandemii wykorzystywane są m.in. do monitoringu miast czy odkażania przestrzeni publicznej. W Polsce przeprowadzono z powodzeniem pilotażowe loty dronów transportujących testy na COVID-19 pomiędzy warszawskimi szpitalami. Próbne loty odbyły się w Centralnoeuropejskim Demonstratorze Dronów – poligonie do bezpiecznego testowania nowych systemów bezzałogowych.

W ramach kampanii Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował spot, ulotki oraz plakaty, które będzie można zobaczyć na przystankach autobusowych w Warszawie i Katowicach – miastach, w których wykonuje się najwięcej lotów dronami. Kampania informacyjna pojawi się także w internecie.

 

drony free shutter 1200.jpg
MI: Polska unijnym liderem w dziedzinie cyfryzacji usług dronowych

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

Zobacz więcej na temat: drony GOSPODARKA prawo

Czytaj także

Nowa forma transportu towarów w Singapurze. Na razie tylko nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 15:08
Prywatny start-up w Singapurze rozpoczął dostarczanie przesyłek na pokłady statków. Z powodu ścisłych regulacji w poruszaniu się bezzałogowców w azjatyckim mieście-państwie takie loty są jednak możliwe wyłącznie nad wodą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wszędzie polecisz dronem. Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina o ograniczeniach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 08:24
Urząd Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy przygotował kampanię społeczną "Sprawdź, czy możesz TU latać dronem". Kampania ma uświadomić osobom latającym bezzałogowymi statkami powietrznymi o istnieniu stref z zakazem lotów dronami oraz zachęcić do sprawdzania, czy lot w danym miejscu jest dozwolony.
rozwiń zwiń