Proces "Nergala" za znieważenie polskiego godła. Wyrok znów nie zapadł

Sąd Okręgowy w Gdańsku zleci uzupełnienie do opinii biegłego specjalizującego się w zagadnieniu heraldyki w procesie trzech osób, w tym lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego ps. Nergal. Są oni oskarżeni o znieważenie polskiego godła.

2020-12-21, 18:59

Proces "Nergala" za znieważenie polskiego godła. Wyrok znów nie zapadł
Adam Darski ps. Nergal. Foto: PAP/Adam Warżawa

Opinię, która wpłynęła do sądu w grudniu, przygotował dr hab. Tomasz Panfil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest to już czwarta w tym procesie opinia biegłego specjalizującego się w zagadnieniu heraldyki.

Podczas poniedziałkowej rozprawy sędzia Monika Jobska uznała jednak, że opinia dr. Panfila nie jest kompletna i naukowiec musi ją uzupełnić.

Powiązany Artykuł

nergal 1200 pap.jpg
Kolejne kłopoty "Nergala". Prokuratura prowadzi postępowanie ws. znieważenia uczuć religijnych

- Bardzo szczegółowo zapoznałam się z opinią biegłego i sąd ma bardzo poważne wątpliwości, czy ten pan w ogóle posiada wiadomości specjalne, żeby wydać opinię. Odpowiedzi na pytania, jakie sąd zadał, są poglądami i sądami pana Tomasza Panfila na sprawę, a nie wiedzą specjalną. Jeżeli biegły nie potrafi odpowiedzieć na jakieś pytanie, bo nie ma w tym zakresie specjalistycznej wiedzy, to powinien to napisać - powiedziała sędzia.

Wniosek o wyłączenie biegłego

Obrońca muzyka Jacek Potulski wniósł natomiast o wyłączenie dr. Panfila jako biegłego w procesie. Argumentował, że biegły jest naukowcem KUL, którego statut mówi m.in. o tym, że pracownicy uczelni "zobowiązują się realizować zasady wolności nauki, która powinna pozostawać w zgodzie z Objawieniem i nauczaniem Kościoła".

REKLAMA

- Wybór biegłego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jest więc rażącym przykładem braku zachowania standardów bezstronności - ocenił Potulski.

Sąd uznał, że na obecnym etapie procesu, wniosek adwokata o wyłączenie dr. Panfila z funkcji biegłego jest przedwczesny.

Na rozprawie w listopadzie sąd oddalił zaś wniosek prokuratora Michała Kroplewskiego o wykonanie dwóch nowych opinii biegłych z zakresu lingwistyki kryminalistycznej oraz religioznawstwa.

Kontrowersyjna trasa koncertowa

Proces przed gdańskim sądem dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r.

REKLAMA

Zawarta w materiałach, m.in. na plakatach, grafika przedstawiała białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie dwóch biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

Powiązany Artykuł

nergal 1200 pap.jpg
Adam "Nergal" Darski wyproszony z siłowni w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o koszulkę

W kwietniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Adama Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych: grafika Rafała Wechterowicza (twórca m.in. grafik dla takich zespołów jak Slayer, Michael Jackson, Rolling Stones, Grateful Dead, Lady Gaga i Ramones) oraz prowadzącego stronę internetową i sklep zespołu - Macieja Gruszkę. Wszyscy oskarżeni wyrazili zgodę na publikację danych osobowych. Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura.

We wrześniu 2018 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Przygotowując nowy akt oskarżenia, prokuratura zamówiła trzecią opinię biegłego z zakresu heraldyki, a następnie jeszcze od tego samego specjalisty opinię uzupełniającą.

REKLAMA

Proces Darskiego i dwóch pozostałych oskarżonych ruszył po raz drugi przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w lipcu.

"Nergal" nie przyznaje się do winy

Podczas rozprawy w sierpniu poinformowano, że autor ostatniej opinii z dziedziny heraldyki zmarł jesienią 2019 r. Sędzia Jobska oświadczyła, że opinia nieżyjącego biegłego jest niejasna i dlatego ekspert ten, aby rozwiać różne wątpliwości, miał wystąpić przed sądem na rozprawie. Sędzia podkreśliła, że opinia z zakresu heraldyki to najbardziej istotny dowód w tej sprawie i jej brak uniemożliwia wydanie wyroku.

W tej sytuacji sędzia zdecydowała, aby prokuratura zleciła wykonanie kolejnej, czwartej już, opinii biegłego specjalizującego się w zagadnieniu heraldyki.

W trakcie pierwszej rozprawy w lipcu "Nergal" nie przyznał się do winy. Odmówił składania wyjaśnień, ale odpowiadał na pytania sądu i swoich obrońców.

REKLAMA

Podczas pierwszego procesu przed gdańskim sądem Darski tłumaczył m.in., że używana symbolika ma ścisły związek z tym, że muzyka grupy Behemoth jest "radykalna i agresywna", a "węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże i inne okultystyczne symbole" to część konwencji stosowanej przez deathmetalowy gatunek.

Za publiczne znieważenie polskiego godła grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub roku więzienia.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze