X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Drony dostarczają paczki medyczne. Udane testy na Mazowszu i na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 09:45
Testowy dron lecąc do Pułtuska i Sochaczewa z maksymalną prędkością do 90 km/h dostarczył paczki medyczne średnio o połowę szybciej niż transportem kołowym. Sukcesem zakończył się także przelot drona między dwoma szpitalami – Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach oraz Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała, że w dniach 14-21 grudnia odbyła się seria testowych lotów transportowych realizowanych przez polską spółkę Farada we współpracy z agencją. Loty odbyły się na trasach pomiędzy Warszawą a szpitalami w Pułtusku, Sochaczewie oraz Otwocku. Na tych trzech trasach zrealizowano kilkanaście przelotów bezzałogowego samolotu pionowego startu.


dron drony shutterstock 1200.jpg
Nowa rola dronów w pandemii koronawirusa

Agencji zabezpieczyła trasy przelotu

Bezzałogowy Statek Powietrzny pokonał trasy do Pułtuska i Sochaczewa o długości ok 60 km każda, średnio w 45 minut. Do Otwocka przelot z centrum Warszawy zajął mniej niż 15 min.

– To najbardziej skomplikowane pod względem operacyjnym przedsięwzięcie z wykorzystaniem niskopułapowego drona transportowego z jakim PAŻP miał do tej pory do czynienia. Seria testów kolejny raz potwierdziła gotowość PAŻP do obsługi tego typu lotów – mówi Maciej Włodarczyk, kierownik działu zarządzania operacjami bezzałogowych statków powietrznych w PAŻP.

Działania Agencji polegały na zabezpieczeniu tras specjalnie wydzielonymi korytarzami (strefami), co umożliwiło zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej. Statki powietrzne Farady emitowały własny sygnał z transpondera, dzięki czemu były widoczne dla innych podniebnych jednostek.

Już w listopadzie tego roku przeprowadzono podobny test. Z sukcesem udało się przetransportować pierwsze ładunki medyczne. Trasę o długości 7,5 km pomiędzy szpitalem na Stadionie Narodowym a CSK MSWiA dron firmy Spartaqs pokonał w czasie 12 minut.


drony free1200.jpg
Najlepsze warunki do działalności z wykorzystaniem dronów. Polska pierwsza w Europie i druga na świecie

Duży potencjał w zakresie ratowania życia

Kilka dni później bezzałogowy statek powietrzny wystartował spod siedziby Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i wylądował w GCR "Repty" zaledwie po 11 minutach. Odległość pomiędzy obiema placówkami wynosi ok. 20 kilometrów, a na jej pokonanie samochodem należy przeznaczyć ok. 30 minut. Przedstawiciele szpitali – dr hab. Michał Zembala oraz Norbert Komar – przekazali sobie symboliczne podarunki. Próbny lot został oceniony bardzo dobrze. Autorzy eksperymentu są przekonani, że tego typu transport ma duży potencjał w zakresie ratowania ludzkiego życia.

Inicjatorami pomysłu są dyrektor ŚCCS prof. Marian Zembala wraz z zespołem medycznym jego syna Michała Zembali, oraz spółka Hawk-e, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Bezzałogowy statek powietrzny, będący własnością firmy Farada, umożliwia transport krwi, leków, szczepionek, a nawet narządów do przeszczepu z zachowaniem łańcucha chłodniczego, którego ciągłość jest warunkiem koniecznym przy tego typu operacjach logistycznych.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS


Czytaj także

200 mln zł na innowacje, które pomogą walczyć z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 13:40
200 mln zł z funduszy europejskich na prace badawcze, które pomogą walczyć z pandemią, trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców. 6 maja rusza nabór wniosków w programie Inteligentny Rozwój w resorcie funduszu i rozwoju regionalnego. 
rozwiń zwiń