W noworocznym orędziu Merkel mówiła o dramatycznych skutkach pandemii koronawirusa i wyzwaniach, jakie ta sytuacja postawiła rządzącym. - To było i jest politycznym, społecznym i gospodarczym wyzwaniem stulecia - oceniła. Szefowa niemieckiego rządu ostrzegła, że "historyczny kryzys" może potrwać do końca 2021 roku, mimo nadziei, jaką daje szczepionka. - To trudne czasy dla naszego kraju. I to długo potrwa - mówiła.
Angela Merkel: porozumienie UE z Wielką Brytanią ma historyczne znaczenie
To też prawdopodobnie jej ostatnie orędzie noworoczne jako szefowej rządu. Merkel, która w tym roku kończy swoją czwartą kadencję, nie będzie się już ubiegać o to stanowisko po jesiennych wyborach do Bundestagu. W związku z tym za rok może jeszcze sprawować urząd tylko, jeśli opóźni się proces tworzenia nowego rządu.
"Czekają ich trudne wybory"
Prof. Piotr Madejczyk zauważył, że będzie to wielka zmiana, bo Angela Merkel od 2005 r. w pełni dominuje na niemieckiej scenie politycznej. - To pokazuje trudność tej sytuacji. Pewna epoka się kończy w ten sposób - powiedział gość radiowej Jedynki.
Ekspert zaznaczył, że w tej chwili jest trzech głównych kandydatów do zastąpienia kanclerz Merkel: Armin Laschet, Norbert Röttgen i Friedrich Merz. - Czekają ich trudne wybory, bo wszyscy kandydaci są dość silni. Jesteśmy też w trakcie pandemii i wszystkie błędy albo dobre posunięcia mogą zdecydować o tym, kto finalnie zostanie kanclerzem Niemiec - stwierdził prof. Piotr Madejczyk.
07:27 PR1_MPLS 2021_01_02-12-35-19.mp3 Prof. Piotr Madejczyk o politycznej sytuacji w Niemczech (Jedynka/W samo południe)
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: W samo południe
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Piotr Madejczyk (PAN)
Data emisji: 02.01.2021
Godzina emisji: 12.35
jp