X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To bulwersujące". Posłowie PiS jednoznacznie krytykują celebrytów za szczepienia poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 15:00
- Część osób, które poddały się szczepieniu poza kolejnością, bardzo często mieniły się obrońcami demokracji, tymczasem swoimi działaniami złamały dwie podstawowe wartości demokracji, takie jak równość i sprawiedliwość - w ten sposób rzecznik PiS Anita Czerwińska skomentowała dziś w Sejmie sprawę zaszczepienia poza kolejnością celebrytów. Dodała, że jeszcze dziś mogą zostać przedstawione wyniki kontroli zleconej w tej sprawie przez premiera.   
Rzecznik PiS Anita Czerwińska
Rzecznik PiS Anita CzerwińskaFoto: PAP/Mateusz Marek

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym trwa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia, która ma wyjaśnić okoliczności zaszczepienia na COVID-19 osób spoza kolejki. W zeszłym tygodniu na Uniwersytecie szczepionkę podano 18 osobom ze świata kultury i polityki. Był wśród nich były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak i aktorka Krystyna Janda. Wyjaśnieniem zaszczepienia na COVID-19 osób spoza kolejki zajmuje się także wewnętrzna, uczelniana komisja powołana przez rektora placówki. 

TVN 1200 EN.jpg
Szczepienia poza kolejnością. Na liście założyciel TVN Mariusz Walter

PiS krytykuje celebrytów

Sprawa jest dziś szeroko komentowana w Sejmie. - Ta sytuacja jest nie do zaakceptowania. Część z osób, które poddały się szczepieniu poza kolejnością, bardzo często mieniły się publicznie obrońcami demokracji, tymczasem swoim działaniem złamały dwie podstawowe wartości demokracji, takie jak równość i sprawiedliwość. Postawiły się ponad wspólnotę, ponad społeczeństwo, oczekując specjalnych uprawnień, przywilejów - mówiła dziś w Sejmie rzecznik PiS Anita Czerwińska. Podkreśliła, że wspomniane osoby nie pierwszy raz dały się poznać z tej strony. - W sytuacji, w jakiej jesteśmy wszyscy jako społeczeństwo, jest to szczególnie bulwersujące - dodała. 

Krytycznie o sprawie wypowiada się również poseł PiS i zarazem wiceszef komisji zdrowia Czesław Hoc. - Jest mi szczególnie przykro, że dzieje się to w służbie zdrowia (...). Chodzi nie tylko o elementarną przyzwoitość, sprawiedliwość społeczną, a nade wszystko wymiar aksjologiczny, etyczny tego zjawiska. Bo z jednej strony pięknie się kłaniamy współczesnym bohaterom polskiej służby zdrowia: lekarzom, pielęgniarkom, wszystkim pracownikom służby zdrowia, a jednocześnie niektórzy stawiają się ponad nimi, stawiają, że są ważniejsi, powinno im się więcej należeć. To jest bardzo przykre, smutne i irytujące - stwierdza poseł PiS. 

Poseł Lewicy: państwo powinno chronić nas przed takimi sytuacjami

Krytycznie o sprawie wypowiada się również poseł Lewicy Adrian Zandberg, choć oprócz celebrytów, negatywnie ocenia on również postawę rządu. - Mam poczucie, że coś bardzo mocno nie działa, jeżeli szczepi się niewiele osób, tysiące lekarzy czeka na szczepienia, a z drugiej strony jakimiś pokątnymi kanałami, osoby ustosunkowane załatwiają dostęp do szczepionki. Jeśli ktoś uważa się za elitę, to z tym wiążą się nie tylko przywileje, ale również obowiązki, jeśli chodzi o myślenie o wspólnocie, w której się funkcjonuje i dla której się pracuje - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Adrian Zandberg. 

- Państwo powinno zadbać o to, żeby chronić nas przed takimi sytuacjami - dodaje poseł Lewicy. Adrian Zandberg podejrzewa, że na poziomie lokalnym takich "ustosunkowanych osób", które załatwiły sobie dostęp do szczepionki, może być więcej, dlatego oczekuje od premiera wyjaśnień w Sejmie ws. szczepień przeciw COVID-19. 

Sprawa szczepień na komisji zdrowia w Sejmie

Sprawa szczepień celebrytów może zostać poruszona podczas zwołanego na wtorek posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. - Ten temat może się pojawić, ale nie jest to powód, dla którego zwołujemy komisję. Jest ona potrzebna do tego, żeby ocenić sytuację rozpoczętych szczepień. Warto sprawdzić, jak to w Polsce przebiega - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący komisji Tomasz Latos z PiS. 

- Dziś poznamy wyniki kontroli, którą polecił pan premier Mateusz Morawiecki. Być może jutro na komisji zdrowia również będzie omawiana kwestia wyników kontroli - dodaje rzecznik PiS Anita Czerwińska. Poseł Prawa i Sprawiedliwości zwróciła się do wszystkich, aby nie naśladować celebrytów, którzy zaszczepili się poza kolejnością. 

Adam Niedzielski 1200 Forum.jpg
Minister zdrowia: będą kontrole punktów szczepień w całym kraju

- Apelujemy do wszystkich, żeby nie postępowali w ten sposób. Żebyśmy byli solidarni i przestrzegali, jak większość Polaków, harmonogramu szczepień. On jest bardzo czytelny, jasny i apelujemy, żeby nie dokonywać tego rodzaju prób obejścia ustalonego harmonogramu, który jest bardzo racjonalny i sprawiedliwy - mówiła Anita Czerwińska.

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, które będzie poświęcone szczepieniom przeciw COVID-19 rozpocznie się o godzinie 10. Oprócz posłów zaproszeni zostali również, m.in. minister zdrowia, przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

MF, PolskieRadio24.pl

Zobacz więcej na temat: szczepionka COVID-19 PiS

Czytaj także

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: nie przekazujemy szczepionek dla jakichś wybranych grup

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:11
- Z naszej strony nie ma żadnej formuły, gdzie możemy przekazywać jakieś szczepionki poza oficjalnym obiegiem, czy dla jakichś szczególnie wybranych grup - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy możliwe jest szczepienie osób spoza grupy zero? Szef KPRM: przepisy są jednoznaczne

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 14:33
- Szczepienie dla osób spoza grupy zero dopuszczono wyłącznie w sytuacji, gdy dawki niewykorzystane dla medyków mogłyby się zmarnować - wskazał w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń