X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa Sławomira Nowaka. Sąd odrzucił wniosek o areszt i wyznaczył kaucję dla dwóch zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 21:55
- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił wniosku prokuratora o tymczasowe aresztowanie Grzegorza W., który miał należeć do zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Sławomira Nowaka. Łukasz Z. został aresztowany warunkowo. Prokuratura zapowiedziała, że zaskarży decyzję sądu w sprawie Grzegorza W., bo się z nią nie zgadza.
Były minister transportu Sławomir Nowak (P) w trakcie doprowadzania do Prokuratury Okręgowej w Warszawie
Były minister transportu Sławomir Nowak (P) w trakcie doprowadzania do Prokuratury Okręgowej w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Jak przekazała w piątek wieczorem rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił wniosku prokuratora Jana Drelewskiego o tymczasowe aresztowanie Grzegorza W. Mężczyzna jest podejrzany o udział w grupie przestępczej kierowanej przez Sławomira Nowaka oraz o pranie pieniędzy pochodzących z korupcji. Sąd nie zastosował wobec W. żadnych środków zapobiegawczych.

Jak podał portal rmf24.pl, powołując się na rozmowę z mec. Januszem Kaczmarkiem, obrońcą W. "sędzia nie miał innego wyjścia", ponieważ "w materiale dowodowym dołączonym przez prokuraturę do wniosku o areszt dla biznesmena nie było żadnych dowodów, które wskazywałyby, że Grzegorz W. popełnił przestępstwo".

Prok. Skrzyniarz poinformowała, że prokuratura zaskarży decyzję sądu w sprawie W., bo się z nią nie zgadza.

Proikuratura Okręgowa PAP Arch-1200.jpg
Sprawa Sławomira Nowaka. Podejrzany Paweł G. musi wpłacić 1 mln zł kaucji

"Pieniądze przekazywane były każdorazowo"

Sąd rejonowy zmodyfikował sankcje, o które prokurator wnioskował wobec Łukasza Z. Zamiast tymczasowego aresztowania zastosował tzw. areszt warunkowy, który umożliwi Z. opuszczenie aresztu po wpłaceniu 60 tysięcy złotych poręczenia majątkowego. Prokurator Drelewski złożył sprzeciw na sali rozpraw, co oznacza, że postanowienie musi się uprawomocnić, żeby Łukasz Z. mógł skorzystać z furtki pozostawionej mu przez sąd. Na razie mężczyzna zostanie osadzony w areszcie śledczym.

- Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w czwartek rano przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Według ustaleń śledztwa Łukasz Z., były doradca Ewy Kopacz "czterokrotnie wspólnie i w porozumieniu ze Sławomirem N., przyjął pieniądze w łącznej kwocie około 1,3 mln zł w zamian za podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw oraz zapewnienia przychylnego potraktowania spółek w postępowaniach m.in. administracyjnych, arbitrażowych oraz o charakterze międzynarodowym. Przyjęcie korzyści majątkowych poprzedzone było faktem wywołania u osób reprezentujących spółki przekonania o posiadaniu przez Sławomira N., rozległych wpływów na arenie międzynarodowej - podała w czwartek prok. Skrzyniarz. Rzeczniczka prokuratury dodała, że pieniądze przekazywane były każdorazowo "jako opłata za fikcyjne usługi doradcze".

Czytaj także:

- W zakresie jednego z wyżej wymienionych czynów podejrzany współdziałał z Grzegorzem W. - podała prokuratura. Grzegorz W. to przedsiębiorca prowadzący firmę RONIN, świadczącą usługi w sektorze bezpieczeństwa biznesu dla firm i korporacji, a jak podaje portal wpolityce.pl "to współpracownik Pawła Wojtunika, byłego szefa CBA, a dziś prowadzącego firmę detektywistyczną".

Zarzuty o łapówkarstwo

nowak doprowadzenie pap 1200.jpg
Sprawa Sławomira Nowaka. Są zarzuty dla byłego doradcy Ewy Kopacz i byłego szefa CBA

CBA zatrzymało w czwartek także Pawła G., któremu prok. Drelewski przedstawił zarzut wręczenia prezesowi spółki Europe Partners Łukaszowi Z. łapówki w wysokości 77 tys. zł, którą Z. przyjął w imieniu Nowaka. - Z ustaleń śledztwa wynika, że chodziło o to, by Nowak "wsparł małopolską spółkę, której wiceprezesem jest Paweł G., w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego dotyczącego obsługi autostrad w obwodzie lwowskim - podała prok. Skrzyniarz. Łapówka miała być przekazana w formie faktury za usługi doradcze, które nie miały miejsca.

Paweł G. do popełnienia tego czynu nie przyznał się, a prokurator zdecydował w piątek 8 stycznia, że podejrzany ma 7 dni na wpłacenie 1 miliona złotych kaucji, by pozostać na wolności. G. ma także zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi i zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Czytaj także:

W czwartek w związku zarzutami stawianymi trzem biznesmenom, w charakterze podejrzanego został przesłuchany także Sławomir Nowak. Byłego ministra transportu doprowadzono do prokuratury z aresztu, w którym przebywa od lipca ubiegłego roku. Prokurator Jan Drelewski rozszerzył mu zarzuty o przyjmowanie łapówek oraz powoływanie się na wpływy.

W śledztwie podejrzanych jest już 10 osób, a prokuratura dokonała zabezpieczeń majątkowych na łączną kwotę 7,5 mln złotych. Postępowanie ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

pkr

Czytaj także

Kolejne zatrzymania w śledztwie przeciwko Nowakowi. W rękach CBA syn b. ministra z rządu PO

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 07:16
Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymało w czwartek trzy osoby w związku ze śledztwem przeciwko Sławomirowi Nowakowi, b. ministrowi transportu. Jednym z nich jest Paweł G., syn b. ministra skarbu państwa, polityka Platformy Obywatelskiej Aleksandra Grada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe informacje dot. zatrzymanych ws. Nowaka. Jeden z nich pracował w firmie b. szefa CBA

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 15:00
Grzegorz W., którego zatrzymało dzisiaj Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze sprawą Sławomira Nowaka, to współpracownik Pawła Wojtunika, byłego szefa CBA, a dziś prowadzącego firmę detektywistyczną - podał portal wPolityce.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Nowak usłyszał kolejne zarzuty. Jest wniosek o przedłużenie aresztu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 15:34
W czwartek po południu zakończyło się przesłuchanie b. ministra transportu Sławomira Nowaka, któremu prokurator przedstawił dodatkowe zarzuty korupcyjne. Prokuratura zawnioskowała do sądu o przedłużenie aresztu Nowakowi.
rozwiń zwiń