X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowa dostawa szczepionek do Polski. W tym tygodniu dostarczy je też Moderna

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 06:32
W poniedziałek do Polski trafi transport 360 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer, a we wtorek 29 tys. dawek szczepionek Moderny. Do tej pory zaszczepiono w Polsce nieco ponad 200 tys. osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Janos Vajda

O kolejnej dostawie szczepionek firmy Pfeizer, planowanej na godziny poranne w poniedziałek, poinformował w niedzielę PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Będzie to 360 tys. dawek.

Waldemar Kraska 1200 Forum.jpg
Wiceminister zdrowia: pod koniec stycznia rozpoczną się szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia

Druga szczepionka trafi do Polski

We wtorek do Polski powinna trafić pierwsza dostawa szczepionek firmy Moderna (29 tys.). Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w środę pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia szczepionek tej firmy do obrotu w UE. Moderna planuje dostarczyć do Polski ok. 400 tys. dawek w lutym i 360 tys. w marcu.

Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowanych na profilu społecznościowym #SzczepimySię, wynika, że zgodnie ze stanem na godz. 10.00 w niedzielę w Polsce wykonano 200 022 szczepień. W porównaniu z danymi z soboty liczba ta zwiększyła się o 1235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.

Czytaj również:

Jak usprawnić proces szczepienia?

W ocenie prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyi akcja szczepień w Polsce jest dobrze zorganizowana, "ale idzie troszeczkę za wolno". Jak wskazał w niedzielę w TVN24, usprawniającym rozwiązaniem byłaby dostawa szczepionek do punktów szczepień nie raz w tygodniu, ale na ich życzenie.

szczepienie szczepionka free shutt 1200 .jpg
Szef KPRM: mniejsza liczba szczepień w soboty i niedziele wynika z decyzji szpitali węzłowych

Kolejnym usprawniającym akcję szczepień rozwiązaniem - według prezesa NRL - byłaby możliwość uruchomienia w mniejszych miejscowościach i w gminach coś na kształt szczepionkobusów. Jak tłumaczył, nie wszyscy starsi ludzie mają np. dostęp do komputera, gdzie mogą otrzymać niezbędne dla nich informacje o akcji.

Zdaniem szefa NRL należy także cały czas monitorować zdarzenia niepożądane.

- Bardzo ważne jest także, by analizować, dlaczego mamy już ponad 200 zniszczonych, niepodanych szczepionek. Każda zniszczona szczepionka, to każdy niezaszczepiony człowiek. Powinniśmy to znać, wiedzieć. A punkty sczepień powinny to analizować, by nie dochodziło do marnotrawstwa żadnej dawki - powiedział. Dodał, że "ważne jest, by zaszczepić jak najszybciej i jak największą grupę społeczną".

Zobacz także:

Program szczepień ruszył jeszcze w grudniu

Koronawirus COVID-19 szczepienie szczepionka free shutterstock 1200.jpg
"Zależy od dostaw szczepionek". Prof. Gut o liczbie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce

Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, do której należą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków.

Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele. Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciw COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia.

jmo

Czytaj także

Premier: Polska utrzymuje 3. miejsce w Europie w liczbie zaszczepionych na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:57
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska utrzymuje się na 3. miejscu w całej Unii Europejskiej pod względem liczby zaszczepionych osób. Do tej pory zaszczepiono 188 956 osób. "Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 nabiera tempa" - napisał premier na Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfred Bujara: zaszczepienie pracowników handlu kluczowe jest dla funkcjonowania społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 16:17
- Pan prezydent Andrzej Duda przychylnie odniósł się do naszego postulatu, by pracownicy handlu w pierwszej grupie zostali włączeni do narodowego planu szczepień. Prezydent dostrzega, że ci pracownicy są grupą szczególnego ryzyka. Rozmowy między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie są prowadzone - powiedział w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To wymóg etyczny". Papież Franciszek o zaszczepieniu się przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:56
Papież powiedział, że każdy powinien się zaszczepić przeciw koronawirusowi i że już zarezerwował sobie kolejkę. Franciszek udzielił wywiadu stacji telewizyjnej Canale 5 należącej do koncernu Mediaset rodziny Berlusconich.
rozwiń zwiń