more_horiz
Wiadomości

"Wygrała opcja dialogu z Rosją". Dr Małgorzata Bonikowska o wizycie szefa dyplomacji UE w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 12:35
- Europa całkowicie i kategorycznie potępia to, co administracja Putina robi wobec Nawalnego i osób, które wyrażają niepochlebne opinie wobec władzy. Problem polega na tym, że władze rosyjskie nic sobie z tego nie robią - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
Josep Borrell podczas wizyty w Moskwie 5.02.2021
Josep Borrell podczas wizyty w Moskwie 5.02.2021Foto: PAP/ITAR-TASS

- Wizyta szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella w Moskwie to błędna decyzja i bardzo złe działanie, szeroko krytykowane w UE - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak ocenił, przypieczętowaniem złych praktyk Rosji i ich akceptacji ze strony UE byłoby ukończenie Nord Streamu 2.

Witold Waszczykowski 1200.jpg
"Błędy, zaniechania i naiwności". Waszczykowski o wizycie szefa dyplomacji UE w Moskwie

Dr Małgorzata Bonikowska zaznaczyła, że wizyta była planowana wcześniej, przed sprawą Nawalnego. - Josep Borrell zdecydował się jednak ją odbyć, co jest kontrowersyjną decyzją. Nie wszyscy popierali takie stanowisko, także w Parlamencie Europejskim wielu polityków mówiło o tym, że należy ją odwołać lub przesunąć, a to, że się odbywa, jest niedobrym sygnałem - przypominała.

- Ostatecznie wygrała opcja, która wśród części polityków zachodnich jest popularna, uważają oni, że trzeba utrzymać dialog z Rosją, gdzieś trzeba się spotykać i rozmawiać. Oczywiście w sytuacji napięcia stosunków z Rosją zmienia się treść tych rozmów. Josep Borrell właśnie to zrobił, pojechał do Moskwy, natomiast powiedział też wiele rzeczy, których w innych okolicznościach by nie mówił, m.in. mówił o Nawalnym, udał się w miejsce zastrzelenia Niemcowa, dawał sygnały, że Europa nie tylko nie popiera, ale wręcz wyobraża sobie, że zostanie zmienione stanowisko władz w Moskwie wobec opozycji - dodała.

Wiele osób, również w Europie Zachodniej, potępia fakt, że wizyta doszła do skutku i podziela pogląd, że była niepotrzebna, podziela pogląd, że Borrell został wmanewrowany w plan Rosji - mówiła dr Małgorzata Bonikowska.

Posłuchaj
18:31 PR24_mp3 2021_02_09-11-38-13.mp3 9.02.2021 dr Małgorzata Bonikowska (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Ekspert zaznaczyła, że wizyta Borrella to z punktu widzenia Rosji okazja, by zarówno na użytek wewnętrzny, jak i opinii międzynarodowej powiedzieć swoją narrację, że UE jest niewiarygodnym partnerem, a Zachód wtrąca się w wewnętrzne sprawy rosyjskie. - Sugeruje się powiązania Nawalnego z zachodnim wywiadem. Rosjanie mają zrozumieć, że "operacja Nawalny" jest szyta grubymi nićmi przez Zachód, po to, by wprowadzić w Rosji destabilizację - zwracała uwagę. 

  Więcej w nagraniu.

  ***

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Ryszard Gromadzki

  Gość: dr Małgorzata Bonikowska

  Data emisji: 9.02.2021

  Godzina emisji: 11.38

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także