X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: pomagają inwestycje, eksport i konsumpcja

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:58
Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc., podczas gdy jeszcze jesienią szacowała wzrost o 3,3 proc. Według danych KE recesja w Polsce w zeszłym roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W 2020 r. PKB Polski spadł o 2,8 proc., tymczasem jesienią prognozowano, że polska gospodarka zmniejszy się 3,6 proc.


Morawiecki free premier flickr kprm (1)-1200.jpg
Premier: stworzyliśmy podstawę do gospodarczego odbicia, 4-proc. wzrost PKB nie jest zagrożony

Polska gospodarka broni się przed koronawirusem – spadek PKB jednym z najniższych w Europie

Według danych KE spadek PKB w Polsce był jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Najmniejszą recesję zanotowała Litwa - spadek PKB o 0,9 proc., a następnie Polska ze spadkiem o 2,8 proc. W 2020 r. spadek PKB poniżej progu 3 proc. zanotowały też Estonia i Szwecja (po 2,9 proc.).


Komisja Europejska prognozuje, że w 2022 r. PKB Polski wzrośnie o 5,1 proc. Według szacunków inflacja w 2021 r. w Polsce wyniesie 2,3 proc., a w 2022 r. będzie to 2,9 proc. Zdaniem KE w 2020 r. wskaźnik ten wyniósł 3,7 proc.


Posłuchaj
00:48 pkb.mp3 Polska gospodarka w tym roku będzie się rozwijała w tempie 3,1 procent PKB. W przyszłym roku natomiast wzrost PKB wyniesie 5,1 procent i będzie to jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Tak wynika z prognoz gospodarczych przedstawionych przez Komisję Europejską./ Beata Płomecka z Brukseli/.

 

Polska gospodarka zacznie odrabiać straty już w III kwartale tego roku

Zdaniem analityków Komisji, polska gospodarka odbiła się silnie w trzecim kwartale po gwałtownym spadku aktywności gospodarczej w pierwszej połowie 2020 roku.


1.jpg
Premier: Polska z jedną z najpłytszych recesji na świecie

Polskiej gospodarce pomaga wzrost eksportu oraz konsumpcja gospodarstw domowych

"Realny PKB wzrósł o 7,9 proc. kwartał do kwartału, głównie za sprawą gwałtownego ożywienia konsumpcji gospodarstw domowych oraz wzrostu eksportu, co poprawiło saldo handlowe. Gospodarka utrzymywała się na dobrej pozycji w ostatnim kwartale 2020 r., ale gwałtowny wzrost liczby nowych infekcji (koronawirusem) i ponowne wprowadzenie ograniczeń w celu kontrolowania pandemii zahamowały działalność gospodarczą pod koniec roku, szczególnie w sektorze usług" - podała KE.

W rezultacie - zdaniem unijnych urzędników - pomimo pewnych korzystnych odczytów produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w ostatnich miesiącach 2020 r. oczekuje się, że czwarty kwartał wykaże łagodny spadek.


WARSZAWA twitter.jpg
MFW dobrze ocenia stan polskiej gospodarki i przygotowanie rządu do walki z koronawirusem

Wprowadzone przez rząd działania – szczepienia oraz reżim sanitarny pomogą gospodarce

KE oczekuje, że przedłużenie ograniczeń pandemicznych na początek 2021 r. wpłynie negatywnie na aktywność gospodarczą na początku roku. Jednak wraz ze stopniowym wprowadzaniem szczepień i złagodzeniem rygorystycznych środków zapobiegawczych oczekuje się, że PKB wzrośnie w drugiej połowie roku. "Konsumpcja prywatna ma przewodzić ożywieniu" - podała.

W II kwartale 2021 r. odbiją inwestycje

Oczekuje się, że perspektywy inwestycji poprawią się również pod koniec drugiego kwartału br. w związku z poprawą nastrojów biznesowych i niskimi kosztami finansowania zewnętrznego.

Handel zagraniczny również ma się mocno odbić, ale import powinien rosnąć szybciej niż eksport po gwałtownym spadku w 2020 roku.

W związku z tym oczekuje się, że wymiana handlowa osłabi wzrost w 2021 r. i, w mniejszym stopniu, w 2022 r.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Raport Pekao: eksport i konsumpcja rozpędzą w tym roku gospodarkę w Polsce, warunkiem są szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 12:45
2021 r. będzie czasem odbudowy głównych gospodarek po pandemii; ożywienie gospodarcze w Polsce ma być napędzane przez eksport i konsumpcję – wynika z najnowszego raportu, przygotowanego przez ekonomistów Banku Pekao.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: doskonale wyniki polskiego przemysłu i eksportu ratują w pandemii naszą gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 10:00
Nasz przemysł radzi sobie doskonale, co pozwala kierować pomoc tylko w kierunku usług takich jak gastronomia czy szeroko rozumiana branża turystyczna. W efekcie polska gospodarka nie odnotowuje tak głębokiego kryzysu jak inne państwa. Jednak ten rok z pewnością będzie trudny i wiele zależy od tempa otwierania gospodarki – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marek Rozkrut, główny ekonomista EY Polska i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: w tym roku PKB wzrośnie o 4,2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 12:06
"Podtrzymujemy nasze prognozy na 2021 r. – dalej spodziewamy się wzrostu gospodarczego o 4,2 proc." - czytamy w najnowszym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrost PKB, inwestycji i produkcji oraz spadek bezrobocia i inflacji". Zobacz, co czeka gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:10
Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka okres "dostojewskiej smuty" ma już za sobą i odrabia straty związane z koronawirusem. W tym roku PKB wzrośnie o 4,2 procent, zaczną rosnąć inwestycje oraz produkcja, zmniejszy się bezrobocie oraz inflacja - ocenia Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
rozwiń zwiń