X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Stawiali dobro wspólne ponad swój własny interes". Prof. Lichocka o elitach II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 21:04
- Mościcki porzucił swoje intratne stanowiska w Szwajcarii (...), gdy dostał propozycję przyjazdu do Lwowa i objęcia katedry na Politechnice Lwowskiej. Wiedział, że jego zarobki, w porównaniu z jego stopą życiową w Szwajcarii, będą mizerne - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Halina Lichocka, przywołując patriotyzm prezydenta Ignacego Mościckiego. 
Prezydent Mościcki wręcza buławę marszałkowską Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu 10 listopada 1936 roku
Prezydent Mościcki wręcza buławę marszałkowską Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu 10 listopada 1936 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tematem audycji była postać i dziedzictwo Ignacego Mościckiego. 

ignacy mościcki 1200 pap.jpg
Ignacy Mościcki - prezydent Piłsudskiego

Prof. Lichocka zwróciła uwagę na znaczenie inteligencji w międzywojennej Polsce. - Etos inteligencji wychodzi, gdy śledzi się poczynania i zasady moralne ludzi, którzy budowali II Rzeczpospolitą - powiedziała. - Stawiali dobro wspólne ponad swój własny interes - dodała.  


Posłuchaj
22:45 _PR24_AAC 2021_02_18-20-06-15.mp3 Prof. Halina Lichocka: etos inteligencji wychodzi, gdy śledzi się poczynania i zasady moralne ludzi, którzy budowali II Rzeczpospolitą ("Szkiełko i oko/PR24")

 

Mówiąc o Ignacym Mościckim, zwróciła uwagę na jego stosunek do nieistniejącej jeszcze na mapach Polski. - Miał niezachwianą wiarę w to, że Polska prędzej czy później powstanie - zaznaczyła. 

Gość rozmowy podkreśliła polityczne różnice istniejące w ramach elit II Rzeczpospolitej, które traciły na znaczeniu w porównaniu z wspólnym celem, jaki stanowiło odzyskanie niepodległości. - Łączyło ich to, że mają szansę odbudować utraconą dawno temu ojczyznę. To był imperatyw, który niwelował wszelkie inne możliwości, wszelkie plany - powiedziała prof. Lichocka. - Oni to czuli jako obowiązek - uznała. 


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: prof. Halina Lichocka 
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 20.06

kb

Czytaj także

W Okopach powstanie Muzeum ks. Popiełuszki. "To postać o znaczeniu ogólnym"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 17:10
- W perspektywie tylu dziesięcioleci, które upłynęły od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, paradoksalnie wiele rzeczy można pokazać na nowo - powiedział dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jego zasługi na pewno wymagają godnego upamiętnienia". Rzewuski o pomniku gen. Hallera

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 15:30
- Był to człowiek, którego całe dorosłe życie było poświęcone służbie na rzecz narodu - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Rzewuski, działacz opozycji w PRL nt. gen Józefa Hallera.
rozwiń zwiń